Jak urządzić alergikowi miejsce do spania?

Jak urządzić alergikowi miejsce do spania?

Łóżko musi być nie tylko wygodne, ale też zapewnić zdrowy sen. Wydaje się, że do spania potrzebne są łóżko i pościel. To takie minimum, które dla alergików jednak nie będzie wystarczające.

Dzieci a alergia

Już kilka lat temu dało się zauważyć, że coraz więcej dzieci ma problem z alergią, zarówno pokarmowymi jak i wziewnymi. Uczulać może praktycznie wszystko, najczęściej jednak najmłodsi reagują na roztocze kurzu domowego.

Roztocze kurzu domowego najczęściej pojawia się w miejscach ciepłych i wilgotnych, te niewielkich rozmiarów pajęczaki upodobały sobie łóżka oraz pościel, tam bowiem występują najlepsze możliwe warunki do ich rozmnażania. Odnóża oraz odchody roztoczy to silne alergeny, które mogą powodować reakcje alergiczne takie jak kaszel duszności, swędzenie skóry. O ile wyeliminowanie ich całkowicie jest niemożliwe, o tyle trzeba się starać, by ograniczyć ich ilość na meblach oraz w sypialni. W tym celu co kilka dni ścieramy kurz z mebli ram łóżka. Tapczan, sofę należy przynajmniej raz w tygodniu odkurzać. Istotne będzie także ograniczenie ilości przedmiotów na meblach, rezygnowanie z dywanów czy ciężkich zasłon.

Jak dbać o łóżko alergika?

Jeśli chodzi o osobę uczuloną szczególnie dziecko miejsce do spania będzie wymagać szczególnej pielęgnacji. Materac powinien być antyalergiczny, najczęściej będzie tam specjalna powłoka, która odpycha kurz. Dobrze będzie nałożyć wodoodporny podkład. Alergik musi otrzymać specjalną kołdrę. Najczęściej z włókna syntetycznego, można będzie ja prać w wysokich temperaturach. To ważne, bo w przypadku osób, które są uczulone zmiana pościeli nie wystarczy, pranie kołdry i poduszki jest bardzo ważne.

Alergik nie powinien spać pod kołdrą z pierza

Sama pościel także będzie ważna. Musi być bawełniana, delikatna dla skóry dziecka. Syntetyczne materiały nie będą się w tym przypadku sprawdzać, mogą nasilać reakcje alergiczne. Wybór pościeli jest znaczący. W ofercie dobrych polskich producentów znajdziemy wiele pościeli dwustronnych bawełnianych. Jeśli dziecko uczulone jest na roztocze kurzu domowego powinno mieć zmienianą pościel przynajmniej raz w tygodniu. Pranie pościeli powinno się odbywać w wysokich temperaturach minimum 60 stopni Celsjusza, ponieważ wyłącznie w takiej wysokiej temperaturze będą ginąć pajęczaki. Pościel taką należy również prasować. W przypadku, gdy dziecko ma alergię na pyłki jego rzeczy należy suszyć w miejscach zamkniętych. Pościel alergika oczywiście musi być prana w delikatnych środkach chemicznych. Jeśli występuje alergia na roztocze trzeba także ograniczyć ilość pluszowych zabawek. Ulubiona maskotka dziecka musi być regularnie prana, a jeśli to nie będzie możliwe trzeba będzie umieścić ją w woreczki foliowym i włożyć do zamrażalnika. Niska temperatura będzie w stanie zabijać roztocza. Życie alergika nie zawsze musi być pełne wyrzeczeń, najważniejsze będzie dbanie o warunki w jakich się przebywa i regularne wietrzenie sypialni. To tak naprawdę absolutne minimum, by stworzyć sobie zadowalające warunki.

Wybierz wyjątkowe łózeczko i materac dla swojego Malucha. Dowiedz sie jak odpowiednio dobrać meble do wieku Dziecka. 

Zapraszamy