Z łóżeczka do dużego łóżka – pomóż dziecku w przeprowadzce

Z łóżeczka do dużego łóżka – pomóż dziecku w przeprowadzce

Przenosiny dziecka z łóżeczka do dużego łóżka nie będą ani łatwe dla niego samego ani dla rodziców. Rodzicom przypomina to o upływającym czasie i zagrożeniach jakie będą wynikać z takiej przeprowadzki. U dzieci pojawić się może lęk związany ze zmianą i utratą bezpiecznego schronienia.

Kiedy dokonać przenosin?

Nie ma tutaj jednoznacznej informacji kiedy należy przenieść malucha z łóżeczka do większego łóżka. To sprawa, która jest mocno indywidualna i będzie uzależniona od gotowości dziecka do samodzielnego spania na większej przestrzeni a więc jego wzrostu i samodzielności a także poczucia bezpieczeństwa. Wymuszanie na dziecku przeprowadzki nie będzie prowadzić do niczego dobrego. Pociecha może poczuć się wtedy przestraszona i opuszczona w dużym nieznanym miejscu, pojawić się może niespokojny sen czy też nocne wędrówki do łóżka rodziców. Sygnałem do przenosin oczywiście będzie wzrost dziecka i ograniczające wygodny sen wymiary używanego do tej pory łóżeczka. Zanim jednak zdecydujemy się na kupno łóżka trzeba obserwować malucha, ponieważ to on właściwie zdecyduje o przeprowadzce. Jeśli dziecko nadal będzie się wysypiać w swoim dotychczasowym łóżeczku to tak naprawdę z takimi przenosinami nie powinniśmy się spieszyć.

Jak przygotować dziecko do przenosin?

Na pewno warto będzie z dzieckiem porozmawiać i przedstawić mu pokrótce sytuacje. Można tutaj pomyśleć o jakieś zabawie, w trakcie której będzie można między innymi zmierzyć dziecko i pokazać, że już w danym własnym łóżeczku się nie mieści i przyda się większe miejsce do spania. Jeśli dziecko będzie chętnie sypiać z Przytulankami trzeba je zapewnić, że w nowym łóżku dla wszystkich znajdzie się miejsce i będzie więcej swobody. Można także zabrać dziecko do swojego łóżka i zapytać czy tam się dobrze czuje i czy chciałoby mieć również takie łózko dla siebie. Na pewno trzeba starać się o wzbudzanie w dziecku pozytywnych emocji, tłumaczenie na temat łóżek, ponieważ w ten sposób zdecydowanie łatwiej będzie dziecko przekonać, że takie łóżko jest potrzebne a ono będzie się w nim naprawdę dobrze czuło. Można także starać się dziecko zabrać na zakupy, by wspólnie dokonywać wyboru nowego łóżka. Jeśli mamy odpowiednio duży pokój interesującą opcją będzie postawienie w pokoju obu łóżek na samym początku. Dzięki temu okres adaptacji będzie mógł się przedłużyć i dziecko na spokojnie będzie mogło się do takiego nowego łóżeczka przyzwyczaić przygotować na sen w nim.

O czym jeszcze warto pamiętać?

W początkowym okresie spania w dużym łóżku dziecko może się w nocy budzić, może brakować mu poczucia bezpieczeństwa. Większe łóżko to na pewno większe wyzwanie, nie ma już szczebelków, które gwarantują bezpieczeństwo, wiercenie się może grozić upadkiem. Jeśli chcemy dziecku dać więcej poczucia bezpieczeństwa można postawić przy łóżeczku krzesło jako namiastkę dawnych szczebelków. Takie łóżko daje też więcej swobody, o czym trzeba pamiętać i jeśli w pobliżu znajdują się schody na pewno dobrą opcją będzie ustawienie bramki bezpieczeństwa,.

Wybierz wyjątkowe łózeczko i materac dla swojego Malucha. Dowiedz sie jak odpowiednio dobrać meble do wieku Dziecka. 

Zapraszamy