Podczas poniedziałkowej akcji “Trzeźwy poranek” w Mielnie policjanci z koszalińskiej drogówki zatrzymali dwóch kierowców, którzy prowadzili po spożyciu alkoholu. Jeden z nich miał ponad pół promila i odpowie za przestępstwo. Obaj mężczyźni stracili prawo jazdy.
- Funkcjonariusze zatrzymali dwóch kierowców: 55-letniego kierującego busem oraz 53-letniego za kierownicą Audi.
- Starszy z mężczyzn miał ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie, co stanowi przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości.
- W obu przypadkach zatrzymano uprawnienia do kierowania, a kierowcom grożą wysokie kary finansowe, a nawet pozbawienie wolności.
Na skróty:
Dwa zatrzymania podczas porannej kontroli
W poniedziałek, 23 marca, od wczesnych godzin rannych policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Koszalinie prowadzili działania pod hasłem “Trzeźwy poranek”. Kontrole odbywały się na terenie Mielna. Ich celem było wyeliminowanie z ruchu osób, które po spożyciu alkoholu lub środków odurzających decydują się na prowadzenie pojazdów.
Niestety, akcja potwierdziła, że problem wciąż istnieje. Funkcjonariusze ujawnili dwóch kierowców, którzy nie zdali egzaminu z odpowiedzialności. Pierwszy, 55-letni mieszkaniec powiatu koszalińskiego, prowadził busa mając w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Drugi, 53-latek, jechał audi z wynikiem bliskim pół promila.
Przestępstwo a wykroczenie – cienka granica, duże konsekwencje
Choć obaj mężczyźni prowadzili pod wpływem alkoholu, prawo rozróżnia ich sytuacje. Kierowca busa, z wynikiem powyżej 0,5 promila, popełnił przestępstwo prowadzenia w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności, wysoka grzywna, wieloletni zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowa wpłata na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym.
Kierujący audi, z zawartością alkoholu w granicach 0,2–0,5 promila, dopuścił się wykroczenia. Za to może otrzymać karę aresztu lub grzywny, zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz punkty karne. W obu przypadkach policjanci natychmiast zatrzymali im prawo jazdy.
Apel policji: odpowiedzialność przede wszystkim
Mimo licznych kampanii społecznych, wciąż znajdują się osoby lekceważące bezpieczeństwo swoje i innych. “Każda decyzja o prowadzeniu pojazdu po alkoholu to potencjalne zagrożenie dla życia” – przypominają funkcjonariusze. Działania kontrolne, takie jak “Trzeźwy poranek”, są konieczne, ale kluczowa jest odpowiedzialność każdego kierowcy.
Policja apeluje o rozwagę i przypomina, że po imprezie zawsze bezpieczniej jest skorzystać z taksówki, komunikacji miejskiej lub poprosić o podwiezienie trzeźwą osobę. Koszty ryzykownej jazdy “na podwójnym gazie” są zawsze zbyt wysokie.
Źródło: Komenda Miejska Policji w Koszalinie / koszalin.policja.gov.pl

