Najlepsze licea i technika w regionie nagrodzone. Gala rankingu Perspektywy na Politechnice Koszalińskiej

Politechnika Koszalińska - główny gmach uczelni

W czwartek, 5 marca, aula Politechniki Koszalińskiej zamieniła się w centrum święta lokalnej edukacji. Podczas uroczystej Gali Zachodniopomorskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2026 nagrodzono najlepsze szkoły średnie w województwie. To już druga edycja, w której koszalińska uczelnia gościła to prestiżowe wydarzenie.

  • Podczas gali w Politechnice Koszalińskiej ogłoszono zwycięzców Zachodniopomorskiego Rankingu Liceów i Techników 2026, przygotowanego przez Fundację Perspektywy.
  • Wśród liceów niepokonane okazało się XIII LO ze Szczecina, a wśród techników – Technikum Organizacji i Zarządzania ze Szczecina. W czołówce znalazły się też szkoły z Koszalina, Kołobrzegu i Darłowa.
  • Uroczystość była okazją do podkreślenia roli zaangażowanych nauczycieli i utalentowanych uczniów oraz współpracy między różnymi szczeblami edukacji w regionie.

Święto edukacji w murach politechniki

Galę rankingową po raz kolejny zorganizowano we współpracy z Politechniką Koszalińską. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz uczelni, administracji rządowej i samorządowej województwa zachodniopomorskiego, a przede wszystkim dyrektorzy i reprezentanci nagrodzonych placówek.

Rektor Politechniki Koszalińskiej, prof. Danuta Zawadzka, podkreśliła, że uroczystość to szansa na uhonorowanie zbiorowego wysiłku. – Za każdym sukcesem stoją ludzie: dyrektorzy, ambitni nauczyciele i kreatywni uczniowie – mówiła. Prorektor ds. studenckich, prof. Tomasz Królikowski, dodał, że gościna rankingu to dla uczelni zaszczyt i motywacja do dalszej pracy.

Wyrównane szanse i potęga edukacji

Bartosz Stawiarz z Fundacji Perspektywy Press przypomniał, że ranking jest częścią ogólnopolskiego zestawienia tworzonego od 28 lat. Podkreślił kluczową rolę dobrej oświaty, cytując Nelsona Mandelę. Z kolei I wicewojewoda zachodniopomorski, Bartosz Brożyński, zwrócił uwagę na nowoczesność polskich szkół i fakt, że dzięki ciężkiej pracy społeczności szkolnych szanse uczniów z małych i dużych miejscowości coraz bardziej się wyrównują.

Zobacz także:  Koszalińscy naukowcy w Finlandii kształcą przyszłych liderów rynku pracy

Gratulacje dla pedagogów i młodzieży składali również przedstawiciele kuratorium oświaty oraz samorządów powiatowych i miejskich.

Zwycięzcy rankingu 2026

W kategorii techników bezkonkurencyjne okazało się Technikum Organizacji i Zarządzania w ZS nr 8 w Szczecinie, które w rankingu ogólnopolskim zajęło 3. miejsce. Dyrektor placówki, Ewa Kupidłowska, sukces przypisała ambitnym nauczycielom, ciekawym świata uczniom oraz otwartości na współpracę z pracodawcami i uczelniami. Na podium stanęły także Technikum Informatyczne SCI ze Szczecina oraz Technikum Elektryczno-Elektroniczne ze Szczecina.

Wśród liceów triumfowało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, utrzymując wysoką, trzecią pozycję w kraju. – Mamy odwagę, by wciąż walczyć o jakość – mówił dyrektor szkoły, Cezary Urban. Drugie i trzecie miejsce w województwie zajęły odpowiednio II LO im. Mieszka I oraz I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi, obie ze Szczecina.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się również szkoły z Koszalina, Kołobrzegu, Darłowa, Kalisza Pomorskiego i Wałcza, co pokazuje zróżnicowanie geograficzne sukcesu edukacyjnego w regionie.

Artystyczna oprawa i symboliczne odsłonięcie

Uroczystość uświetnił występ Chóru Politechniki Koszalińskiej „Canzona” pod batutą dr. hab. Radosława Wilkiewicza. W programie znalazły się energetyczny przebój zespołu Queen oraz utwory gospel.

Tuż przed galą, przed głównym wejściem do uczelni, odsłonięto rzeźbę „Julka Jamneńskiego Profesora”. Instalacja nawiązuje do lokalnej legendy o Julkach z Jamna i jest elementem tworzonego w Koszalinie szlaku turystycznego skrzatów.

Podsumowując wydarzenie, dyrektor najlepszego liceum w regionie, Cezary Urban, życzył Politechnice Koszalińskiej, by stała się jeszcze silniejszą konkurencją dla uczelni ze Szczecina, podkreślając przyjazną atmosferę panującą podczas koszalińskiej gali.

Źródło: Politechnika Koszalińska / tu.koszalin.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać