Obowiązkowy kask dla dzieci na rowerze i hulajnodze od 3 czerwca 2026 roku

Hulajnoga elektryczna - zagrożenie na drogach

Od początku czerwca 2026 roku w życie wchodzą nowe przepisy, które nakładają obowiązek używania kasków ochronnych przez najmłodszych użytkowników dróg. Nowe regulacje obejmą rowerzystów, kierujących hulajnogą elektryczną oraz urządzeniami transportu osobistego (UTO) do 16. roku życia.

  • Nowy obowiązek: Osoby poniżej 16 roku życia jadące rowerem, hulajnogą elektryczną lub UTO muszą mieć kask ochronny.
  • Zmiana od 3 czerwca 2026: Nowe przepisy są odpowiedzią na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia poważnych urazów głowy.
  • Nawyk od najmłodszych lat: Kask ma być elementem kształtowania dobrych praktyk i wspólnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo dzieci.

Dlaczego kask jest teraz obowiązkowy?

Głównym celem nowelizacji przepisów jest zwiększenie ochrony dzieci i młodzieży podczas codziennych podróży. Statystyki policyjne oraz analizy medyczne wskazują, że urazy głowy są jednymi z najpoważniejszych konsekwencji wypadków drogowych. Kask, choć prosty w konstrukcji, jest w stanie znacząco zredukować ryzyko śmierci lub trwałego kalectwa.

Wprowadzenie obowiązku jazdy w kasku to nie tylko kara za nieprzestrzeganie prawa, ale przede wszystkim element długofalowej edukacji. Kształtowanie nawyków bezpieczeństwa od najmłodszych lat procentuje w dorosłym życiu, czyniąc nasze drogi bezpieczniejszymi dla wszystkich uczestników ruchu.

Kogo dokładnie dotyczą nowe regulacje?

Obowiązek będzie spoczywał na osobach, które nie ukończyły 16. roku życia i poruszają się:

  • rowerem,
  • hulajnogą elektryczną,
  • urządzeniem transportu osobistego (UTO), czyli np. deskorolką elektryczną, segwayem czy hoverboardem.

Nowe przepisy obejmą więc szerokie grono młodych użytkowników, którzy do tej pory mogli poruszać się bez tego obowiązku.

Edukacja na ekranach w całej Polsce

W ramach przygotowania społeczeństwa do nowych regulacji, firma Screen Network rozpoczęła emisję spotu informacyjnego na ekranach rozlokowanych w całym kraju. Kampania ma uświadamiać zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom wagę noszenia kasków. Jak podkreśla Biuro Ruchu Drogowego KGP, bezpieczeństwo najmłodszych to wspólna sprawa nas wszystkich – kierowców, pieszych, rowerzystów i opiekunów.

Zobacz także:  Areszt za narkotyki. Policja z Koszalina przechwyciła prawie 2,5 kg nielegalnych substancji

Policja apeluje o rozwagę, szczególnie w rejonach szkół, przejść dla pieszych oraz placów zabaw, gdzie ryzyko nagłego zdarzenia jest największe.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Koszalinie / koszalin.policja.gov.pl

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać