Sonda JUICE, która zbada Jowisza, częściowo przygotowana w Koszalinie 🚀

Misja na Jowisza

Sonda JUICE, która w kwietniu wystartuje w kierunku planety Jowisz, została zbudowana m.in. z części przygotowanych na Politechnice Koszalińskiej. To duże wyróżnienie dla koszalińskich naukowców, których praca z pewnością będzie miała istotny wpływ na powodzenie misji. Celem misji realizowanej Europejską Agencję Kosmiczną jest m.in. zbadanie lodowych księżyców Jowisza. Jak długo potrwa lot na Jowisza? Co warto wiedzieć o misji ESA?

Jakie części sondy JUICE powstały w Koszalinie?

Naukowcy z Politechniki Koszalińskiej pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Witolda Gulbińskiego zajęli się wytworzeniem pokryć DLC na antenach RWI. Powłoka diamentowo-podobna będzie miała bardzo duży wpływ na powodzenie misji, szczególnie w momencie, kiedy sonda znajdzie się bliżej Słońca. Wówczas temperatury anten wzrosną do ponad 200 stopni Celsjusza, a dodatkowa osłona będzie kluczową podczas asysty grawitacyjnej z Wenus. Przygotowana w Koszalinie powłoka pozwala na zredukowanie temperatury taśm do bezpiecznego poziomu.

W przygotowaniu misji na Jowisza uczestniczyło ponadto kilka firm z Polski oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN. Firma Sener przygotowała elementy paneli słonecznych. Z kolei Astronika przygotowała odpowiednie modele kwalifikacyjne oraz lotne.


Co warto wiedzieć o misji sondy JUICE na Jowisza?

Sonda JUICE zostanie wyniesiona na orbitę w kwietniu 2023 roku z pomocą rakiety Ariane 5. Start rakiety odbędzie się z Europejskiego Portu Kosmicznego, który znajduje się w Gujanie Francuskiej. Misja na Jowisza jest uważana za najważniejszą misję realizowaną przez Europejską Agencję Kosmiczną od wielu lat. Oddzielenie sondy od rakiety ma nastąpić po 26 minutach, a kontrola nad sondą ma być przejęta po kolejnych 4 minutach. Warto wiedzieć, że misja JUICE (ang. Jupiter’s Icy Moons Explorer) na Jowisza jest pierwszą w historii, podczas której sonda wejdzie w orbitę księżyca innego, niż Ziemi.

Zobacz także:  Warsaw Shore w Mielnie! Ruszyły nagrania Summer Camp 2023!

Start na żywo misji na Jowisza

Start sondy JUICE w kierunku Jowisza ma być transmitowany na żywo na oficjalnym kanale YouTube Europejskiej Agencji Kosmicznej.


Jakie instrumenty znajdują się na pokładzie sondy JUICE?

Na pokładzie sondy JUICE znajduje się aż 10 instrumentów naukowych, urządzenie eksperymentalne PRIDE oraz monitor promieniowania. Wśród instrumentów zdecydowano się umieścić kamerę optyczną, spektrometr, spektrograf, sygnalizator radarowy, instrument  działający na falach milimetrowych, wysokościomierz laserowy, magnetometr, urządzenia radiowe oraz do badania środowiska cząstek, fal radiowych i plazmy.

Ile trwa lot na Jowisza?

Lot na Jowisza potrwa 8 lat, a sonda JUICE, wystrzelona w 2023 roku, dotrze na jego orbitę dopiero w 2031 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sonda pojawi się w okolicach Jowisza w lipcu 2031 roku, a w ciągu kolejnych 3 lat wykona aż 35 przelotów w okolicach jego lodowych księżyców. 


Kilka faktów na temat Jowisza

Jowisz to piąta od Słońca planeta Układu Słonecznego. Jest on powszechnie nazywany gazowym olbrzymem, gdyż składa się w znacznej większości z gazów i lodu. Średnia temperatura przy powierzchni Jowisza wynosi około -110 stopni Celsjusza. Jego średnica wynosi 142 984 kilometrów, natomiast objętość jest ponad 1300 razy większa od Ziemi. Co więcej, masa Jowisza jest dwa razy większa niż wszystkich innych planet, księżyców i planetoid Układu Słonecznego.

Aby zobrazować rozmiary Jowisza, warto wspomnieć, że można by w nim zmieścić 1400 kul rozmiaru Ziemi. Z drugiej strony, Jowisz jest 1000 razy lżejszy niż Słońce. Jowisz posiada 92 księżyców, jednak dodajmy, że kolejne odkrycia mogą sprawdzić, że z czasem liczba znanych satelitów wzrośnie.

Więcej informacji o wkładzie naukowców Politechniki Koszalińskiej w misję na Jowisza można znaleźć na oficjalnej stronie uczelni pod adresem tu.koszalin.pl/art/3530.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl