Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Święto Wojska Polskiego w Koszalinie w 2022 roku

Pomnik Piłsudskiego w Koszalinie

Święto Wojska Polskiego to oficjalnie obchodzone w całym kraju wydarzenie. To wówczas odbywają się liczne pochody, defilady i pikniki wojskowe. Pod pomnikami upamiętniającymi ważne wydarzenia składane są kwiaty i odbywają się przemowy. Święto Wojska Polskiego jest obchodzone również w Koszalinie. Kiedy wypada Święto Wojska Polskiego w Koszalinie? Jak będzie obchodzone? Czy podczas ŚWP będą zorganizowane atrakcje dla mieszkańców miasta? Sprawdzamy!

Kiedy wypada Święto Wojska Polskiego?

Święto Wojska Polskiego jest obchodzone corocznie 15 sierpnia jako pamiątka zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie zostało na stałe wprowadzone do kalendarza wydarzeń ustawą z 30 lipca 1992 roku. Święto Wojska Polskiego wypada zawsze w dniu wolnym od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest obchodzone także święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2022 roku Święto Wojska Polskiego wypada w poniedziałek.

Jak Święto Wojska Polskiego jest obchodzone w Koszalinie?

W tym roku obchody Święta Wojska Polskiego w Koszalinie odbędą się w niedzielę 14 sierpnia, czyli w przeddzień oficjalnej daty wydarzenia. O godzinie 10:00 odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny, a miejscem liturgii będzie katedra pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. O godzinie 11:00 rozpocznie się przemarsz ulicą Zwycięstwa pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest zlokalizowany na placu Zwycięstwa.

Na miejscu będzie złożony meldunek Dowódcy Garnizonu Koszalin, odśpiewany hymn państwowy oraz odbędą się okolicznościowe przemówienia. Zaplanowano również Apel Pamięci, a także złożenie wiązanek kwiatów. O godzinie 12:30 rozpocznie się defilada wojskowa, która jest najbardziej wyczekiwana przez widzów, którzy tłumnie uczestniczą w wydarzeniu.

Piknik Wojskowy oraz Piknik w Mundurze – Mundurowi dla bezpieczeństwa

W niedzielę 14 sierpnia w Parku Książąt Pomorskich przy koszalińskim Amfiteatrze odbędzie się Piknik Wojskowy oraz Piknik w Mundurze – Mundurowi dla bezpieczeństwa. Od godziny 10:00 do 18:00 będzie można uczestniczyć w wielu atrakcjach zorganizowanych przez wojsko oraz służby mundurowe. W ubiegłych latach można było m.in. zobaczyć pokazy ratownictwa. Piknik corocznie przyciąga wielu widzów i jest dużą atrakcją zwłaszcza dla najmłodszych gości. Warto również dodać, że w tym samym terminie i miejscu odbędzie się Piknik kulinarny, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz także:  Noworoczny Koncert Wiedeński 2 w Koszalinie (NOWY PROGRAM)

Prelekcje w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie

Z okazji Święta Wojska Polskiego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie organizuje prelekcje z Adiunktem muzealnym. Odbędą się one w poniedziałek 15 sierpnia 2022 roku, a pierwszą z nich, na temat Wielkokalibowego Karabinu Maszynowego ZPU 4 zaplanowano na godzinę 12:00. Druga prelekcja odbędzie się o godzinie 14:00 i będzie dotyczyła armaty przeciwlotniczej wz. 1940. Trzecia, ostatnia prelekcja będzie dotyczyła z kolei przelicznika artyleryjskiego PUAZO – 3 i rozpocznie się o godzinie 16:00. Warto dodać, że w dniu Święta Wojska Polskiego muzeum wojskowe w Koszalinie jest czynne od godziny 10:00 do 17:00, a wstęp na wystawę stałą oraz czasową jest wówczas bezpłatny.

Więcej informacji o ciekawych imprezach organizowanych na terenie naszego miasta i okolic, znajdziesz w dziale wydarzenia w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl