Faktoring cieszy się dużą popularnością wśród wielu polskich firm. Usługa pozwala na uniknięcie zatorów i opóźnień w płatnościach, dzięki finansowaniu przez faktora faktur z opóźnionym terminem zapłaty. To znaczne ułatwienie, zarówno dla małych, jak i dużych firm, które mogą w tym czasie regulować swoje inne zobowiązania. Na czym dokładnie polega faktoring dla firm? Jakie koszty są z tym związane? Czy warto zdecydować się na faktoring w swojej firmie? Sprawdzamy!
Na skróty:
Na czym polega faktoring dla firm?
Faktoring to usługa pomagająca utrzymać płynność finansową firmy oraz zapewniająca dostęp do środków pozwalających na bieżące funkcjonowanie. Faktorant, czyli firma, która zdecydowała się na faktoring, przekazuje do faktora, czyli firmy świadczącej usługę faktoringu, wystawione faktury na rzecz innych podmiotów. Najczęściej mają one przedłużony okres płatności. W dzisiejszym biznesie może on wynosić nawet od 30 do 120 dni. Faktor wypłaca środki za faktury bezpośrednio na rzecz faktoranta, najczęściej wysokości do 90 procent wartości faktury. Następnie kontrahent na rzecz, którego była wystawiona faktura, wpłaca środki na rzecz faktora.
Jakie są rodzaje faktoringu?
Istnieje wiele rodzajów faktoringu, które można klasyfikować ze względu na kilka czynników. Jednym z nich jest charakter zobowiązania. W tym przypadku faktoring dzielimy na wierzytelnościowy, dłużny oraz odwrócony. Jeśli chodzi o ryzyko niewypłacalności, faktoring dzieli się z kolei na pełny, niepełny oraz mieszany. Wyróżnia się również faktoring jawny, tajny lub półotwarty, który jest różny, w zależności od momentu, w którym wierzyciel jest informowany o zawartej umowie faktoringowej. Faktoring może być ponadto krajowy lub międzynarodowy, a także pojedynczy (przekazywane wybrane faktury), globalny (wszystkie faktury), lub limitowany (określony limit wartości przekazywanych faktur).
Ile kosztuje korzystanie z faktoringu?
Koszty faktoringu są uzależnione od wielu czynników oraz wyboru konkretnego faktora. Najczęściej płaci się stałą opłatę co miesiąc lub umowa może przewidywać opłatę prowizyjną za każdą finansowaną fakturę. Dodatkowymi kosztami przedsiębiorcy są odsetki od udzielanych zaliczek oraz oprocentowanie dzienne powiększone o marżę faktora. Najczęściej marża faktora wynosi do kilku procent, a stawka oprocentowania jest uzależniona od WIBOR.
Czy warto zdecydować się na faktoring?
Decyzja o zasadności podjęcia współpracy z firmą faktoringową zależy od wielu czynników. Bez wątpienia należy przeanalizować sytuację finansową przedsiębiorstwa. Faktoring może być pomocny dla przedsiębiorstw wystawiających faktury z długim terminem odroczonej płatności oraz tych. Przyda się również w przypadku firm, które chcą utrzymać pełną płynność finansową w przypadku braku zapłaty za faktury od kontrahentów. Jedną z branż, z której firmy które chętnie decydują się na faktoring, jest branża budowlana.
Jeśli poszukujesz firmy faktoringowej, warto zapoznać się z ofertą Narodowego Funduszu Gwarancyjnego. Usługa eFaktoringu NFG wciąż zyskuje na popularności, a firma sfinansowała płatności o wartości ponad pół miliarda złotych. Współpracę z wrocławską firmą można nawiązać online, a więcej informacji uzyskasz, wypełniając prosty formularz kontaktowy na stronie nfg.pl.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz wartościowych informacji, zajrzyj do działu biznes i infrastruktura, który znajduję się na łamach naszego serwisu.