Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Alerty BIK jako ochrona przed wyłudzeniem kredytu. Czy warto?

Alerty BIK

Procedura udzielenia pożyczki i kredytu wymagała niegdyś skompletowania wielu dokumentów oraz osobistej wizytu w banku lub innej placówce finansowej. Dziś, w dobie powszechnej cyfryzacji, pożyczki są coraz częściej udzielane przez internet, a tego typu usługi oferuje coraz więcej firm. Wystarczy wypełnić prosty formularz, przesłać skan dowodu osobistego, a pieniądze są przelewane na wskazane konto. Niestety, coraz częściej wykorzystują to oszuści, zaciągający kredyty na skradzione dane osobowe. Poza ochroną własnych danych warto skorzystać z alertów BIK. Są one dodatkowym zabezpieczeniem przed zaciągnięciem kredytu przez podszywających się pod nas oszustów. Czym są alerty BIK? Jak działają? Ile to kosztuje? Jak się zapisać? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego poradnika!

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to największy w Polsce zbiór danych o klientach indywidualnych oraz przedsiębiorcach. Firma działa od 1997 roku i została utworzona przez banki i Związek Banków Polskich na podstawie Ustawy dotyczącej Prawa Bankowego. W swojej bazie BIK posiada informacje o ponad 150 milionach rachunków należących do osób fizycznych, rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz innych podmiotów.

Do BIK trafiają wszystkie informacje o kredytach i pożyczkach zaciągniętych w bankach, SKOK-ach oraz wielu dużych firmach pożyczkowych. Z posiadanych przez Biuro Informacji Kredytowej informacji można dowiedzieć się, czy dana osoba/przedsiębiorstwo spłaca swoje zobowiązania zgodnie z harmonogramem, czy też zalega z płatnościami. Dane mogą dotyczyć np. kredutu hipotecznego, pożyczki pozabankowej, czy też rat leasingowych lub kredytu zaciągniętego na zakup samochodu. Z tego powodu przed nawiązaniem współpracy, udzieleniem kredytu lub pożyczki z daną osobą, lub firmą, przedsiębiorstwa weryfikują historię kredytowa w BIK.

Zobacz także:  Ubezpieczenie samochodu w Koszalinie - gdzie szukać taniej polisy OC i AC?

Jak działają alerty BIK?

Alerty BIK to wiadomości wysyłane w formie SMS lub e-mail do użytkowników będących w bazie. Są one wysyłane w momencie, gdy ktoś próbuje uzyskać kredyt na konkretne dane osobiste. Alerty są wysyłane również w momencie, jeśli ktoś sprawdza daną osobę w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dane w rejestrze mogą być sprawdzane na przykład wtedy, gdy ktoś chce wyłudzić abonament na telefon komórkowy lub podpisać umowę na dostawę prądu, lub gazu na nasze dane osobowe.

Otrzymując alert Biura Informacji Kredytowej w chwili weryfikacji wniosku złożonego przez oszusta, użytkownik ma możliwość szybkiej reakcji. Może wówczas kontaktować się z bankiem, firmą pożyczkową lub też inną firmą, w której oszust chce wyłudzić kredyt lub usługę na nasze dane.

Ile kosztuje korzystanie z alertów BIK?

Korzystanie z alertów BIK kosztuje zaledwie kilkanaście złotych rocznie w najtańszej opcji. Zgodnie z obowiązującym cennikiem za otrzymywanie alertów BIK przez rok zapłacimy 24 złote. Droższy pakiet, który poza alertami obejmuje również możliwość 6-krotnego sprawdzenia Raportu BIK, kosztuje 99 złotych rocznie. Regularne sprawdzanie Raportów BIK pozwala na prześledzenie historii zapytań o nasze dane osobowe.

Jak zapisać się do alertów BIK?

Rejestracja w BIK jest bardzo prosta. Aby rozpocząć korzystanie z alertów BIK, wystarczy wejść na stronę bik.pl i wypełnić prosty formularz kontaktowy. W formularzu należy podać swoje dane osobowe, takie jak PESEL oraz numer dowodu osobistego, a następnie je zweryfikować. Weryfikacji dokonuje się poprzez wpłatę symbolicznej kwoty 1 złotego na wskazane konto bankowe. Przelew musi być dokonany z konta, dla którego dane osobowe właściciela w pełni zgadzają się z tymi podanymi podczas rejestracji w BIK.

Jak chronić swoje dane osobowe?

O ile raporty i alerty BIK z pewnością pomagają w uniknięciu nieprzyjemności, warto również zadbać o ochronę swoich danych osobowych. Nie podawaj ich tam, gdzie jest to zbędne, a jeśli jest to konieczne, podaj tylko te, które są naprawdę niezbędne. Firmy i instytucje przetwarzające dane osobowe podlegają ściśle określonym regulacjom. Zawsze sprawdź, czy posiadają odpowiednią dokumentację i procedury dotyczące przetwarzania danych osobowych. Unikaj również przesłania skanu swojego dowodu osobistego i innych dokumentów przez internet, jeśli nie jesteś pewien, do kogo trafią pliki. Jeśli już musisz przesłać skan dowodu, warto nanieść na niego znaki wodne, informujące o możliwości jego wykorzystania jedynie dla celów konkretnej sprawy.

Zobacz także:  Inflacja w Polsce - czym jest, od czego zależy, ile wynosi, wykres

Więcej tematów o podobnej tematyce znajdziesz w dziale “Finane i inwestycje” na łamach naszego serwisu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl