Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie to inwestycja, na której realizację z niecierpliwością czeka wielu mieszkańców miasta. Nowoczesny obiekt naukowy już teraz określa się mianem biblioteki przyszłości. Obiekt o powierzchni około 6000 metrów kwadratowych będzie unikatowym w skali całego regionu. Czym będzie Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie? Gdzie będzie zlokalizowane? Kiedy powstanie Cognitarium w Koszalinie? Sprawdzamy!

Kilka faktów na temat Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie to nowoczesne centrum, które na wiele sposobów będzie wspierało działania naukowe w regionie. Główny budynek Cognitarium będzie połączony z demonstratorium nazwanym Wieża Clausiusa. Obiekt będzie zlokalizowany na terenie kampusu Politechniki Koszalińskiej. Szacuje się, że dzięki temu z jego zasobów będzie mogło korzystać ponad 6 tysięcy studentów oraz pracowników naukowo-dydaktycznych koszalińskiej uczelni.

W budynku Cognitarium będzie mieściła się biblioteka główna z szerokim zbiorem książek i czasopism, zarówno w wersji drukowanej, jak i elektronicznej. Wygodę korzystania z zasobów będzie gwarantowałą dostępność sal czytelniczych oraz miejsc do pracy, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Przewidziano również część socjalną oraz miejsca do wypoczynku. Uzupełnieniem Cognitarium będą sale wystawowe, wydawnictwo PK oraz centrum szkoleniowo-konferencyjne. Jako ciekawostkę warto wskazać fakt, że w głównym holu znajdzie się Wahadło Foucaulta, które z pewnością będzie stanowiło nie lada atrakcję dla odwiedzających Cognitarium.

Jak duże będzie Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie?

Z informacji opublikowanych na stronie Politechniki Koszalińskiej dowiadujemy się, że powierzchnia całkowita Cognitarium wyniesie 6 000 m2, natomiast powierzchnia zabudowy – 2 500 m2. Obiekt będzie zlokalizowany na zagospodarowanym terenie o powierzchni 23 000 m2 z czego aż 14 000 m2 będą stanowiły tereny zielone. Łączna kubatura wszystkich obiektów wyniesie 35 000 m2. Całość uzupełni parking na 200 samochodów.

Zobacz także:  Panattoni Park Koszalin - nowe centrum logistyczne w Koszalinie

Jak będzie wyglądało koszalińskie Cognitarium?

Projekt koszalińskiego Cognitarium wykonała pracownia OVO Grąbczewscy Architekci. Budynek będzie składał się z dziewięciu modułów o różnej wysokości. Najniższy budynek będzie miał zaledwie 6 metrów, natomiast z najwyższy będzie liczył 24 metry. Wszystkie moduły będą połączone układem wewnętrznych uliczek. Całość została zaprojektowana w ten sposób, aby w razie potrzeby mogła być w przyszłości rozbudowana.

Gdzie dokładnie będzie zlokalizowane Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie?

Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie będzie mieściło się na kampusie Politechniki Koszalińskiej. Obiekt powstanie na działce pomiędzy istniejącymi budynkami uczelni, a Halą Widowiskowo-Sportową (HWS Koszalin). Parking będzie znajdował się od strony ulicy Śniadeckich i będzie sąsiadował z innymi, już czynnymi parkingami pod politechniką oraz halą sportową.

Ile będzie kosztowała budowa Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie?

Całkowity koszt budowy Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie wyniesie 51 milionów złotych. Inwestycja realizowana przez Politechnikę Koszalińską otrzymała dofinansowanie ze środków budżetu państwa w wysokości 39,5 miliona złotych. Realizacja projektu obejmuje wszystkie prace począwszy od opracowania dokumentacji technicznej, aż po wyposażenie w niezbędne instalacje.

Kiedy Cognitarium zostanie oddane do użytku?

Na chwilę obecną dokładna data oddania do użytku Centrum Wiedzy Cognitarium w Koszalinie nie jest znana. Prognozuje się, że budowa może zostać zakończona w 2023 lub 2024 roku. Wcześniej prognozowano, że prace budowlane rozpoczną się jeszcze w I kwartale 2022 roku. Tak jednak się nie stało, jednak istnieje szansa, że prace ruszą jeszcze w 2022 roku.

Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, z pewnością znajdziesz je na łamach naszego portalu. W dziale atrakcje w Koszalinie przedstawiamy pomysły na spędzenie wolnego czas w naszym mieście. Z kolei dział biznes i infrastruktura to doskonałe miejsce, aby dowiedzieć się o tym, jak zmienia się Koszalin. Zachęcamy również do odwiedzenia działu nieruchomości w Koszalinie.

Zobacz także:  Droga S11 z Koszalina na Śląsk - kiedy będzie gotowa?

Zdjęcie poglądowe

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl