Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Strefa płatnego parkowania w Koszalinie – parkomaty, opłaty, abonament

Bezpłatny parking przy Parki Książąt Pomorskich w Koszalinie

Parkowanie w centrach większości polskich miast jest płatne. Również centrum Koszalina jest objęte strefą płatnego parkowania, która jest systematycznie powiększana. W centrum Koszalina co roku pojawiają się nowe parkomaty, a w strefie płatnego parkowania są wytyczane nowe, płatne miejsca postojowe. Z jednej strony takie rozwiązanie wpływa korzystnie na ograniczenie ruchu samochodowego w centrum miasta. Z drugiej, niekoniecznie spotyka się z zadowoleniem mieszkańców, którzy chcąc załatwić jakąkolwiek sprawę, chociażby w Urzędzie Miasta, muszą ponosić dodatkowe koszty parkowania. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, ile kosztuje parkowanie w centrum Koszalina.

Mapa strefy płatnego parkowania w Koszalinie

Strefa płatnego parkowania w Koszalinie jest bardzo duża, co może być zaskoczeniem nawet dla samych mieszkańców, którzy po raz pierwszy widzą jej mapę. Od południa strefa płatnego parkowania w Koszalinie jest ograniczona ulicą 4-Marca i rozciąga się, aż do ulicy Jana Pawła II i Władysława IV w okolicach galerii Emka. Z kolei od zachodu strefę ogranicza ulica Gnieźnieńska, Krakusa i Wandy oraz aleja Monte Cassino. Natomiast od wschodu ulicą graniczną jest ulica Orląt Lwowskich. Obecna mapa strefy płatnego parkowania w Koszalinie obowiązuje od lutego 2021 roku.

Pomimo tego, że SPP w Koszalinie wydaje się obowiązywać na terenie większości miasta, to obecnie nie wszędzie za parkowanie należy płacić. Na chwilę obecną w strefie jest wyznaczonych 854 miejsc płatnego parkowania, a w ich pobliżu znajdują się łącznie 54 parkomaty. Aktualną mapę strefy płatnego parkowania w Koszalinie można znaleźć na oficjalnej stronie lokalnego Zarządu Dróg i Transportu pod adresem zdit-koszalin.pl/strefa-platnego-parkowania/miejsca-postojowe

Zobacz także:  Testy na koronawirusa w Koszalinie - gdzie można wykonać test na COVID?

Ile kosztuje parkowanie w centrum Koszalina?

Niestety, ceny parkowania w Koszalinie nie należą do najniższych. Pierwsza godzina parkowania w SPP w Koszalinie kosztuje 2 złote, natomiast za 30 minut zapłacimy 1 złoty. Za drugą godzinę należy wnieść opłatę w wysokości 2,40 zł, natomiast za trzecią – 2,80 zł. Każda kolejna godzina parkowania kosztuje 2 zł. Z konieczności wnoszenia opłat są zwolnione osoby niepełnosprawne, posiadające kartę parkingową osoby niepełnosprawnej i wyłącznie parkujące na specjalnie przeznaczonych do tego miejscach. Tych w strefie parkowania jest wyznaczonych łącznie 65.

Warto wspomnieć, że opłacając postój, należy w parkomacie wprowadzić swój numer rejestracyjny, który jest drukowany na bilecie parkingowym. Ten należy pozostawić w widocznym miejscu w swoim samochodzie.

Podwyżki opłat za parkowanie w Koszalinie

Dla zmotoryzowanych mieszkańców miasta nie mamy niestety dobrych informacji. Już od 1 czerwca 2022 roku opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania w Koszalinie znacznie wzrosną. Zgodnie z decyzją koszalińskich radnych, za pierwszą godzinę postoju w SSP trzeba będzie zapłacić już 2,40 zł. Czy to przełoży się korzystnie na poprawę stanu dróg w Koszalinie i rozbudowę sieci miejskich parkingów? Czas pokaże…

Ile kosztuje abonament miesięczny na parkowanie w płatnej strefie w Koszalinie?

Cennik parkowania w centrum Koszalina przewiduje również abonamenty, które uprawniają do ciągłego parkowania w strefie. Koszt abonamentu miesięcznego uprawniającego do korzystania z dowolnego miejsca parkingowego w koszalińskiej SPP wynosi 200 złotych. Właściciele bardziej przyjaznych środowisku pojazdów hybrydowych wnoszą opłatę znacznie niższą, zaledwie w wysokości 50 złotych rocznie. Z kolei poruszając się samochodem elektrycznym, wówczas można bezpłatnie parkować w centrum Koszalina.

Abonamenty parkingowe dla mieszkańców w Koszalinie

W cenniku parkowania w płatnej strefie w Koszalinie przewidziano również zniżki dla mieszkańców. Abonament półroczny za parkowanie jednego pojazdu wynosi 40 złotych. Można wnieść również z góry opłatę za rok w wysokości 80 złotych. Ograniczeniem w tym przypadku jest możliwość parkowania jedynie przy ulicy odpowiadającej naszemu zamieszkaniu. W cenniku znajdziemy również abonament miesięczny kosztujący 100 zł. W przypadku posiadania tego abonamentu można parkować w przy ulicy odpowiadającej zamieszkaniu lub wybranej, jednej innej.

Zobacz także:  Straż miejska w Koszalinie

Abonamenty na parkowanie w Koszalinie są sprzedawane w biurze Strefy Płatnego Parkowania. Mogą je nabyć jedynie osoby, które rozliczają swój podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Koszalinie.

Ile wynosi mandat za brak biletu parkingowego w Koszalinie?

Opłata dodatkowa za brak biletu parkingowego w płatnej strefie parkowania w Koszalinie, powszednie zwana mandatem za parkowanie, wynosi 200 złotych. W przypadku posiadania biletu parkingowego i przekroczeniu czasu parkowania, opłata dodatkowa wynosi 80 złotych. Jeśli dostałeś mandat za parkowanie bez wniesienia opłaty w Koszalinie, istnieje sposób na ograniczenie wysokości kary. Wystarczy, że wniesiesz opłatę w ciągu 3 dni od wystawienia zawiadomienie, a wówczas opłata będzie niższa o 50 procent. Jeśli jednak zignorujesz wezwanie do zapłaty i nie wniesiesz jej w ciągu 14 dni, czekają się dodatkowe konsekwencje.

Aplikacja moBiLET i opłata za parkowanie w Koszalinie online

Warto wspomnieć o niezwykle wygodnym sposobie na wnoszenie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania w Koszalinie. Z aplikacją moBiLET opłatę za parkowanie można wnieść online z wykorzystaniem swojego telefonu, bez konieczności szukania parkomatu. Parkując, wystarczy uruchomić aplikację, wprowadzić swój numer telefonu oraz określić czas parkowania. Co więcej – jeśli postój w strefie przedłuża się, dodatkowy czas parkowania można opłacić bez konieczności szukania parkomatu. Zaleca się również umieszczenie na szybie informacji o korzystaniu z aplikacji – to pozwala na uniknięciu niepotrzebnych nieporozumień. Specjalną winietę można do wydrukowania można pobrać ze strony ZDiT w Koszalinie znajdującej się pod adresem zdit-koszalin.pl.

Bezpłatny parking w centrum Koszalina

Wiele osób poszukuje alternatywnych, bezpłatnych parkingów w centrum Koszalina. Te wciąż są dostępne w wielu częściach miasta. W przypadku centrum swój samochód można zaparkować bezpłatnie m.in. w okolicach Parku im. Książąt Pomorskich w Koszalinie, filharmonii oraz amfiteatru. Duży, bezpłatny parking znajduje się również przy dworcu PKP w Koszalinie. Wielu mieszkańców jako bezpłatny parking blisko centrum wykorzystuje również tzw. koszaliński Manhattan. Bezpłatne parkingi są również dostępne przy wielu marketach spożywczych. Więcej użytecznych informacji na temat życia w Koszalinie, znajdziesz w dziale miejski poradnik, który znajduje się na łamach naszego serwisu.

Zobacz także:  Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Koszalinie
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl