Drzewa wyrywane z korzeniami, zerwane linie energetyczne i elementy dachów oraz nieprzejezdne drogi to tylko niektóre ze skutków wichury, która przeszła przez Koszalin w piątkową noc. Jak informuje profil Koszalin 112 na Facebooku, strażacy tej nocy mieli ręce pełne roboty. Straż pożarna usuwała powalone drzewa m.in. na ulicy Kędzierzyńskiej, Śniadeckich oraz Wojska Polskiego. Na ulicy Bosmańskiej, Sucharskiego, Wyspiańskiego i Franciszkańskiej powalone drzewa uszkodziły zaparkowane samochody. W nocy nieprzejezdnych było również wiele dróg w regionie. Powalone drzewa blokowały przejazd m.in. na DK6 oraz DW206, a także na ulicy Gdańskiej w Koszalinie. Tej nocy telefon 112 był rozgrzany do czerwoności, a w akcjach ratowniczych brało udział również wiele zastępów okolicznych OSP.
Na skróty:
Wcześniejsze ostrzeżenie IMGW dla Koszalina
Już kilka dni wcześniej meteorolodzy ostrzegali, że w piątek 17 lutego w Koszalinie będzie bardzo mocno wiało. Ostrzegano, że huraganowy wiatr w porywach może osiągać na wybrzeżu prędkość nawet 125 km/h. Dla naszego miasta został wydany najwyższy, trzeci stopień zagrożenia meteorologicznego. Ostrzeżenie obowiązywało od godziny 18:00 w piątek do 12:00 w sobotę, a najmocniej miałoa wiać od godziny 20:00 w piątek do 2:00 w sobotę. Podobne ostrzeżenie IMGW obowiązywało dla całego wybrzeża, począwszy od Świnoujścia aż po Gdynię. Na Bałtyku zapowiadało najsilniejszy od wielu miesięcy sztorm. Ostrzeżenia pogodowe (drugiego i trzeciego stopnia) na weekend zostały wydane dla całej Polski, jednak najmocniej wiało właśnie na wybrzeżu. Poniżej prezentujemy treść ostrzeżenia IMGW:
Silny wiatr
- stopień: 3
- prawdopodowieństwo: 80%
- przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 50 km/h do 70 km/h, w porywach do 100 km/h w głębi lądu, do 125 km/h na wybrzeżu, z południowego i zachodu. Najsilniejsze porywy wiatru wystąpią w nocy z piątku na sobotę i rano w sobotę.
- Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane z niższym stopniem.
Obowiązuje:
- Od: 2023-02-17 18:00
- Do: 2023-02-18 12:00
- Czas wydania ostrzeżenia: 2023-02-17 06:28
Źródło: meteo.imgw.pl
Przyczyną cyklon Ulf
Przyczyną wichury, która nawiedziła Koszalin w piątkową noc, był cyklon Ulf. Głęboki niż spowodował silne załamanie pogody, a wcześniejsze rozpogodzenie i słoneczne dni były jedynie “ciszą przed burzą”. Piątkowa wichura w Koszalinie była najsilniejszą od wielu miesięcy.
Jak silny jest wiatr o prędkości 100 km/h?
Wiatr o prędkości 100 km/h może powodować uszkodzenia budynków, kluczowej infrastruktury oraz przewracać drzewa. Wichura o takiej prędkości jest na tyle silna, że może przyczynić się do przerw w dostawie energii elektrycznej. Często powoduje również znaczne utrudnienia w komunikacji, powalając na jezdnię drzewa. Przy wietrze wiejącym z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę znacznie utrudnione jest ponadto poruszanie się piechotą. Porywy wiatru są także znacznym utrudnieniem podczas prowadzenia pojazdów na odsłoniętych fragmentach dróg.
W klasyfikacji zjawisk meteo dla wiatrów o prędkości powyżej 100 km/h wydawany jest najwyższy stopień ostrzeżenia. To oznacza, że wiatr może powodować niszczenie zabudowań, zrywanie dachów, linii elektrycznych, a także przyczyniać się do znacznych strat w drzewostanie.
Jak zabezpieczyć się przed wichurą?
Piątkowa wichura z pewnością nie była ostanią, która nawiedziła Koszalin w tym roku. Warto wiedzieć, jak w przyszłości zabezpieczyć swoje mienie i rodzinę. Należy usunąć przedmioty znajdujące się na tarasach i balkonach. Ponadto unikaj przebywania pod drzewami, aby ustrzec się przed spadającymi gałęziami. Nie należy również przebywać w okolicach budynków, z których spadające elementy np. dachówki, mogą być realnym zagrożeniem życia. W czasie wichury nie parkuj samochodu pod drzewami. W ten sposób ograniczysz ryzyko uszkodzenia swojego pojazdu.
Ubiegłoroczna wichura w Koszalinie
Mniej więcej w tym samym czasie w ubiegłym roku, również w lutym, Koszalin nawiedziła wichura z wiatrem wiejącym z podobną prędkością. Wówczas strażacy mieli ręce pełne roboty. Numer 112 był rozgrzany do czerwoności. W mieście usuwano powalone drzewa, a ucierpiały wówczas m.in. pomniki przyrody znajdujące się w koszalińskim Parku Kościuszki oraz Parku im. Książąt Pomorskich. Strażacy pomagali ponadto w zabezpieczaniu uszkodzonych dachów, części budynków oraz udrażnianiu lokalnych dróg.
Prognoza pogody dla Koszalina na najbliższy weekend nie wygląda zbyt korzystnie. Dlatego pamiętaj, aby dobrze przygotować się na nadejście wichury. Jeśli chcesz być na bieżąco, obserwuj nasz portal na Facebooku. Ponadto zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania działu wiadomości z Koszalina.