Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Pogoda Koszalin, czyli klimat i prognoza pogody dla Koszalina

Pogoda Koszalin, czyli klimat i prognoza pogody dla Koszalina

Prognozowanie pogody na najbliższe godziny, dni, czy nawet tygodnie ma bardzo duże znaczenie dla większości społeczeństwa. Wiarygodna prognoza pogody pozwala na zaplanowanie sposobu spędzenia wolnego czasu, czy też odpowiednie przygotowanie się na nadchodzącą burzę, wichury lub wzmożone opady. W sieci jest dostępnych wiele serwisów, na których publikowana jest prognoza pogody dla Koszalina. Warto wiedzieć również, w jakim klimacie jest położony Koszalin oraz jak kształtują się pogodowe dane historyczne. Gdzie szukać najbardziej wiarygodnych prognoz? Gdzie znaleźć satelitarne mapy pogodowe dla Koszalina? Co warto wiedzieć o pogodzie w Koszalinie? Sprawdzamy!

W jakim klimacie położony jest Koszalin?

Koszalin jest położony w klimacie oceanicznym umiarkowanym ciepłym. Warunki atmosferyczne w mieście kształtują masy powietrza, które napływają znad Oceanu Atlantyckiego. Warto wiedzieć, że miasto nawiedzają wzmożone opady deszczu, które są charakterystyczne dla regionu nawet w najsuchszych miesiącach. Z kolei zimy są nieco łagodniejsze niż w innych częściach kraju. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku liczby dni gorących, których jest w ciągu roku mniej, niż w pozostałych częściach Polski. Analizując dane historyczne, jesteśmy w stanie określić to, jak kształtuje się pogoda w Koszalinie. Ponadto z dużą dozą pewności możemy stwierdzić, że bliskość nadbałtyckiego wybrzeża sprawia, że pogoda w tym rejonie potrafi płatać figle.

Średnia temperatura powietrza w Koszalinie

Średnia temperatura powietrza w Koszalinie wynosi 9,1°C w ujęciu rocznym. Z danych statystycznych wynika, że najcieplejszym miesiącem w Koszalinie jest lipiec. W pierwszym miesiącu wakacji średnia temperatura wynosi 18,5°C. Niewiele chłodniej jest w sierpniu, a średnie dobowe temperatury wynoszą 18,3°C. Z kolei najniższe temperatury odnotowuje się w styczniu. Wówczas wynoszą one średnio -0,1°C.

Zobacz także:  Zoo w Koszalinie lub okolicach - gdzie jest najbliższe?

Średnie opady w Koszalinie

Najwięcej dni deszczowych w Koszalinie odnotowuje się w lipcu i sierpniu. Z analizy danych historycznych wynika, że w lipcu i sierpniu w Koszalinie pada praktycznie co trzeci dzień. Wskaźnik dni deszczowych dla dwóch miesięcy wakacyjnych wynosi około 11 dni/m-c. W lipcu odnotowuje się średni wskaźnik opadów na poziomie 119mm. Nie jest to dobra informacja dla osób, które spędzają wakacje w jednej okolicznych miejscowości nadmorskich np. w Mielnie, Łazach, Chłopach lub Sarbinowie. Na szczęście liczba dni deszczowych w okresie wakacyjnym nie jest regułą i zdarzają się tygodnie bez żadnych opadów. Z kolei miesiącem o najniższej liczbie dni deszczowych jest kwiecień. Statystycznie w czwartym miesiącu roku deszczowych jest około 7 dni/m-c, a średnie opady wynoszą 35mm.

Opady deszczu w Koszalinie
Liczba dni deszczowych w Koszalinie jest nieco wyższa, niż średnia dla całej Polski

Średnia wilgotność powietrza w Koszalinie

Największą wilgotność powietrza odnotowuje się w naszym mieście w listopadzie. Średnia wilgotność powietrza wynosi wówczas aż około 86 procent. Niewiele mniejszą wilgotność odnotowuje się w kolejnych miesiącach zimowych. To wówczas mieszkańcy miasta najczęściej sięgają po osuszacze powietrza i pochłaniacze wilgoci. Poziom wilgotności powietrza poniżej 80 procent spada dopiero w marcu. Najniższą wilgotność powietrza odnotowuje się w maju – wówczas spada ona do poziomu około 71 procent.

Średnia ilość dni słonecznych w Koszalinie

Mieszkańcy miasta nie powinni narzekać również na średnią liczbę dni słonecznych w poszczególnych miesiącach roku. Od maja do sierpnia słonecznych jest przeciętnie około 10-11 dni w skali miesiąca. Z kolei najmniej dni słonecznych odnotowuje się w miesiącach od listopada do grudnia. W zimowym okresie bezchmurnym niebem można cieszyć się zaledwie od około 2,5 do niespełna 4 dni w skali miesiąca.

Róża wiatrów i wiatr w Koszalinie 

Koszalin jest położony na wybrzeżu, dlatego miasto często nawiedzają silne wiatry. Najczęstszym kierunkiem, z którego wieją najsilniejsze wiatry w Koszalinie jest zachód oraz południowy-zachód. Powinno się to wziąć pod uwagę, planując m.in. usytuowanie domu na działce czy też rozmieszczenie różnych elementów na terenie działki. Najsłabsze wiatry wieją w Koszalinie w miesiącach od maja do sierpnia. Z kolei z najsilniejszymi mamy do czynienia w okresie od listopada do marca. To właśnie wtedy wybrzeże najczęściej nawiedzają silne sztormy, a odnotowana prędkość wiatru w Koszalinie potrafi osiągnąć nawet ponad 100 kilometrów na godzinę. W okresie zimowym miasto często nawiedzają wichury niosące większe zniszczenia. 

Turbiny wiatrowe nad morzem w okolicach Koszalina
Ze względu na silne wiatry, nad Bałtykiem w okolicach Koszalina można zobaczyć wiele turbin wiatrowych generujacych prąd

Prognoza pogody dla Koszalina – gdzie szukać?

W internecie jest dostępnych wiele źródeł, w których można znaleźć prognozę pogody dla Koszalina. Prognozy są przedstawiane m.in. na łamach popularnych serwisów informacyjnych. Korzystając z wyszukiwarki, można ponadto znaleźć serwisy specjalistyczne, które specjalizują się w prezentacji szczegółowych danych meteorologicznych. Ponadto dostępne są mapy pogodowe, a nawet zdjęcia satelitarne na żywo, z których można odczytać wiele informacji na temat aktualnego stanu pogody.

Zobacz także:  Wykrywacz metali na plaży - czy poszukiwania bez pozwolenia są legalne?

Pogoda godzinowa dla Koszalina

Pogodę godzinową dla Koszalina najprościej sprawdzić wpisując hasło “prognoza pogodowa Koszalin” w wyszukiwarce Google. Wówczas dowiemy się, jaka jest szansa opadów w najbliższych godzinach, czy też, z jaką prędkością wieje wiatr w regionie. Prognoza pogody w Google jest pobierana z serwerów portalu Weather.com. Wszystko jest prezentowane w przejrzystej formie. Pogoda godzinowa dla Koszalina jest dostępna również w wielu popularnych serwisach, takich jak pogoda.onet.pl, pogoda.wp.pl oraz pogoda.interia.pl. Dane pogodowe są często uzupełnione o dodatkowe elementy, takie jak jakość powietrza w Koszalinie, aktualny biometr czy też Index UV.

Pogoda długoterminowa dla Koszalina

Pogoda długoterminowa dla Koszalina jest również dostępna na łamach popularnych portali internetowych takich jak Wirtualna Polska (wp.pl), Onet (onet.pl), czy też Interia (interia.pl). Prognoza długoterminowa jest prezentowana dla różnych okresów. Najpopularniejszym z nich jest pogoda na 14, 15, 16, 25, 28, a nawet 45 dni. Warto jednak wspomnieć, że pogoda długoterminowa opiera się w znacznym stopniu o dane historyczne dla danego regionu. Szacuje się, że stan pogody można przewidzieć dokładnie jedynie z wyprzedzeniem maksymalnie 3-5 dniowym. Takie prognozy sprawdzają się średnio w 80 procentach. Dlatego, jeśli planujesz swój urlop nad morzem w okolicach Koszalina, raczej na długoterminowe prognozy pogody spoglądać z przymrużeniem oka.

Satelitarne mapy pogodowe

Jednym z najdokładniejszych źródeł pozwalających ocenić aktualny stan pogody są zdjęcia satelitarne. To z nich dowiesz się, jaki jest aktualny stan zachmurzenia w danym regionie oraz w jakim kierunku przemieszczają się fronty atmosferyczne. Tego typu dane są wykorzystywane m.in. w lotnictwie. Ze zdjęć satelitarnych korzystają ponadto meteorolodzy, przygotowując prognozy na najbliższe godziny. Aktualne mapy pogodowe znajdziesz m.in. w serwisie zoom.earth oraz na skyradar.pl. Dzięki dostępnym rozwiązaniem, można śledzić zmiany pogody, korzystając z radaru opadów, burz czy też wiatrów.

Zobacz także:  Mielno, czyli atrakcje w Mielnie, Unieściu i okolicach

Aplikacja pogodowa na telefon

Najwygodniejszym sposobem na śledzenie prognozy pogody jest zainstalowanie w swoim telefonie aplikacji pogodowej. A liczba dostępnych aplikacji mobilnych jest liczona w tysiącach. Wśród tych bezpłatnych z pewnością każdy może znaleźć coś dla siebie. Instalacja dobrej aplikacji pogodowej na telefon pozwala na stworzenie widgetu, który jest widoczny na głównym ekranie telefonu. Najlepsze aplikacje pozwalają ponadto na tworzenie alertów, które będą ostrzegały o nadchodzących, niebezpiecznych zjawiskach pogodowych. W sklepach z aplikacjami można ponadto znaleźć wiele radarów wiatru, opadów i burz.

Jeśli mieszkasz w Koszalinie i szukasz informacji ułatwiających życie w naszym mieście, z pewnością znajdziesz je w dziale miejski poradnik. Prezentujemy w nim m.in. sylwetki urzędów i instytucji działających na terenie Koszalina. Warto zaglądać na łamy naszego portalu jak najczęściej, gdyż baza artykułów powiększa się z dnia na dzień. Zachęcamy ponadto do obserwowania portalu KoszalinCity.pl w mediach społecznościowych.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl