Prąd wsteczny na morzu – jak rozpoznać? Jak się wydostać?

Prąd wsteczny na morzu, czyli cofka, tzw. prąd strugowy

Prąd wsteczny to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które zagraża często niczego nieświadomym plażowiczom zażywającym kąpieli w morzu. Prądy wsteczne, określane również strugowymi, mogą wystąpić nawet wtedy, gdy fale wydają się łagodne i spokojne. Czym dokładnie są przybrzeżne prądy wsteczne na morzu? Jak rozpoznać cofkę i uniknąć wchodzenia do wody? Co zrobić, gdy prąd wsteczny porwie nas podczas kąpieli w morzu? Sprawdź i bądź bezpieczny podczas wypoczynku nad Bałtykiem!

Czym jest prąd wsteczny na morzu?

Prąd wsteczny, inaczej strugowy, rozrywający lub porywający, to prąd, który w określonych warunkach występuje w strefie przybrzeżnej. Tego typu prądy powodują przemieszczanie się mas wody w kierunku otwartego morza z bardzo dużą prędkością, często osiągając nawet 2,5 m/s, czyli 9 km/h. Przyczyną powstawania prądów wstecznych jest załamanie się fal np. przy falochronach lub na płyciznach w strefie przybrzeżnej. Warto wspomnieć, że prądy wsteczne są często mylone z odpływami przy dnie, które nieco różnią się sposobem powstawania.

Obrazowo przedstawiona definicja prądów wstecznych

Spróbujmy przełożyć definicję prądów wstecznych na prostszy język. Fale morskie rozbijają się o brzeg, by po chwili cofnęły się z powrotem w kierunku morza. W określonych sytuacjach, przy sprzyjającym wietrze, woda z fal utworzy korytarz, którym przedostanie się z dużą prędkością z powrotem w głąb morza. To właśnie w tym korytarzu wystąpią niebezpieczne prądy wsteczne

Jak rozpoznać prąd wsteczny na morzu?

Jest kilka sposobów na rozpoznanie prądów wstecznych na morzu. Profesjonaliści stosują m.in. systemy radarowe lub specjalne urządzenia zwane dryfterami. Wypoczywając na plaży i nie mając akurat pod ręką tego typu sprzętów, warto przed kąpielą przyjrzeć się morzu. Warto również wiedzieć, że prądy wsteczne występują zazwyczaj w sytuacjach, gdy wiatr wieje od morza, niemal prostopadle w kierunku plaży.

Jeśli zauważysz, że na pewnej szerokości tuż przy brzegu morze jest spokojne, pomimo tego, że z obydwu stron łamią się fale, może to oznaczać, że w danym miejscu występuje zjawisko prądu wstecznego. Z kolei, jeśli morze wydaje się spokojne, natomiast na pewnej szerokości występuje efekty przypominający. Ostrzeżeniem mogą być również różne przedmioty, które odpływają od brzegu w kierunku otwartego morza.

Ponadto warto unikać wchodzenia do wody, jeśli morze wydaje się na danym fragmencie nieco ciemniejsze, niż na innych częściach plaży. Ciemniejsza tafla morza oznacza probiem zagłębienia, a to jedna z sytuacji sprzyjających powstawaniu prądów wstecznych.


Jak zachować się w przypadku porwania przez prąd wsteczny na morzu?

W przypadku porwania przez prąd wsteczny nie należy próbować płynąć do brzegu, a oszczędzać siły, poddać się mu i starać się płynąć wzdłuż linii brzegowej. Korytarz z prądem wstecznym ma bowiem ograniczoną szerokość. W pewnym momencie, jeśli poczujesz, że prąd już nie jest tak silny, uda Ci się z niego wydostać do strefy, którą będziesz mógł dopłynąć bezpiecznie do brzegu wraz z falami. Jeśli będziesz wypychany w głąb morza, nie możesz panikować. Oszczędzaj siły, utrzymuj się na powierzchni, w miarę możliwości dawaj znaki osobom znajdującym się na plaży.

Pamiętaj, że prędkość, z jaką przemieszcza się woda wraz z prądem wstecznym, jest znacznie większa, niż ta, którą osiągają najlepsi pływacy. Michael Phelps, jeden z najlepszych pływaków na świecie, w swojej karierze najszybciej płynął z prędkością ok. 2,46 m/s. To wciąż wolniej, niż może osiągnąć prędkość prądu wstecznego. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do zasad, płynięcie wzdłuż plaży i próba przedostania się do strefy bezpiecznej.


Jak uniknąć prądu wstecznego?

Aby uniknąć porwania przez prąd wsteczny, przede wszystkim należy korzystać wyłącznie ze strzeżonych plaż. Ratownicy nie dopuszczają bowiem do sytuacji, aby plaża była otwarta, jeśli na morzu występuje niebezpieczne zjawisko prądów, powszechnie zwanych cofką. Dobrze przyjrzyj się morzu, a w przypadku zauważenia opisanych w naszym artykule cech charakterystycznych dla prądu wstecznego, pod żadnym pozorem nie wchodź do morza. Nie przeceniaj swoich możliwości, gdyż prąd wsteczny często wywołuje panikę u kąpiących się osób, a porwanie w głąb morza często kończy się utonięciem.

Miejmy nadzieję, że wiedza przedstawiona w naszym artykule, nigdy nie przyda Ci się w praktyce. Niemniej warto wiedzieć, co robić, będąc porwanym przez prądy wsteczne na Bałtyku. Tym bardziej, że wbrew pozorom, nie jest to zjawisko rzadkie, również w okresie wakacyjnym. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi artykułami znajdującymi się w dziale turystyka na łamach naszego portalu. To właśnie tam przedstawiamy popularne miejscowości nadmorskie znajdujące się w okolicach Koszalina, takie jak Mielno, Sarbinowo, Łazy oraz Gąski.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl