W dniu 27 lutego, z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych, przypomniano o ogromnym wkładzie, jaki organizacje pozarządowe na Pomorzu Zachodnim wnoszą do lokalnych społeczności. To one codziennie angażują się w działania na rzecz mieszkańców, inicjują projekty kulturalne, społeczne, ekologiczne oraz wspierają różne formy aktywności obywatelskiej.
Na skróty:
NGO’sy – niezastąpiony element społeczeństwa Pomorza Zachodniego
Pomorze Zachodnie to region, w którym działają ponad 9 tysięcy organizacji pozarządowych – stowarzyszeń, fundacji, kół gospodyń wiejskich oraz innych grup aktywności obywatelskiej. Ich działania mają nieoceniony wpływ na życie lokalnych społeczności. Współpraca z Samorządem Województwa Zachodniopomorskiego, która trwa od lat, przynosi wymierne korzyści zarówno mieszkańcom, jak i samym organizacjom. Dzięki wspólnym inicjatywom możliwe jest wdrażanie działań w wielu obszarach – od edukacji i kultury, przez pomoc społeczną, aż po działania ekologiczne.
– Chęć niesienia pomocy, pomysłowość i pełne zaangażowanie to cechy, które wyróżniają NGO’sy i wzbogacają zachodniopomorską codzienność w wartościowe inicjatywy. – mówi Olgierd Geblewicz, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Program Społecznik – przykład owocnej współpracy
Jednym z najważniejszych elementów współpracy Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego z organizacjami pozarządowymi jest Program Społecznik, który od siedmiu lat wspiera inicjatywy oddolne na Pomorzu Zachodnim. Program ten pozwala na aktywizowanie mieszkańców regionu do działań na rzecz lokalnych społeczności, udzielając wsparcia finansowego na realizację różnorodnych przedsięwzięć.
W tym roku rusza kolejna edycja tego programu, pod nazwą Społecznik na 5! – nowa odsłona flagowego wsparcia NGO’sów w regionie. – Na kolejne pięć lat przekazujemy 22 miliony złotych, licząc na to, że nie mniej niż 3 tysiące inicjatyw zostanie zrealizowanych na Pomorzu Zachodnim – zapowiada marszałek Geblewicz.
Lokalny Indeks Jakości Współpracy – pomiar relacji samorządu z NGO’sami
Współpraca pomiędzy samorządem województwa a organizacjami pozarządowymi jest systematycznie oceniana. Lokalny Indeks Jakości Współpracy to narzędzie, które pozwala na monitorowanie efektywności tej współpracy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Zachodniopomorską Federację Pozarządową wykazało, że mieszkańcy lepiej oceniają działania samorządu na rzecz aktywizacji społecznej niż same inicjatywy obywatelskie.
Jednym z najlepiej ocenianych obszarów współpracy jest zlecanie realizacji zadań publicznych organizacjom pozarządowym, które są aktywnie angażowane w działania na rzecz społeczności.
– Nie zwalniamy tempa i nie obniżamy poprzeczki w ramach naszej wielofalowej i dobrej współpracy – mówi Magdalena Pieczyńska, Pełnomocniczka Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi.
Dotacje na inicjatywy społeczne i edukacyjne
W odpowiedzi na potrzeby społeczne, Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego przeznacza także środki na konkretne inicjatywy społeczne. W 2025 roku do rozdysponowania będzie 480 tysięcy złotych na projekty, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy domowej, promocję zdrowia psychicznego oraz równość płci. Dodatkowo, organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje w ramach Programu Społecznik, które pomogą w realizacji kolejnych przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i sportowych.
To jednak nie koniec – w przyszłym roku uruchomione zostaną także dodatkowe dotacje na rozwój wolontariatu oraz dla organizacji wspierających zdrowie psychiczne.
Podziękowania za zaangażowanie
Z okazji Światowego Dnia Organizacji Pozarządowych warto złożyć serdeczne podziękowania wszystkim, którzy angażują się w działania na rzecz lokalnych społeczności Pomorza Zachodniego. Działania te, choć często niewidoczne na pierwszy rzut oka, mają ogromny wpływ na jakość życia mieszkańców regionu i stanowią fundament współczesnego społeczeństwa obywatelskiego.
– Zachodniopomorskie NGO’sy są niezastąpionym partnerem w budowaniu otwartego, aktywnego społeczeństwa, które dąży do poprawy jakości życia wszystkich swoich członków – podsumowuje Anna Bańkowska, Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego / wzp.pl