Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Ceny mieszkań w Koszalinie – jaka jest średnia cena metra? (czerwiec 2022)

Nowe mieszkania przy ulicy Hallera w Koszalinie

W ostatnich latach ceny mieszkań w całej Polsce rosły w bardzo szybkim tempie. Podobna tendencja utrzymywała się na rynku koszalińskim. Wzrost cen nieruchomości w Koszalinie zaobserwowano dla mieszkań oferowanych praktycznie w każdym segmencie. Bardzo szybko rosły ceny mieszkań zarówno w starym, jak i w nowym budownictwie. Dziś sprawdzamy, jakie są obecnie ceny mieszkań w Koszalinie. Przyglądamy się średnim cenom ofertowym nieruchomości wystawionych na sprzedaż w ubiegłym miesiącu.

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Koszalinie?

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Koszalinie to obecnie 7693 zł. Tak wynika z analizy cen mieszkań oferowanych do sprzedaży w czerwcu 2022 roku za pośrednictwem najpopularniejszego w Polsce serwisu ogłoszeń nieruchomości Otodom. Analizując koszaliński rynek nieruchomości, pod uwagę wzięliśmy ceny mieszkań w najpopularniejszych segmentach tj. składających się z od 1 do 4 pokoi.

Nowe mieszkania przy ulicy Hallera w Koszalinie
Budowa nowego apartamentowca przy ulicy Hallera w Koszalinie

Jak szybko rosną ceny mieszkań w Koszalinie?

Jeszcze w grudniu 2021 roku, średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Koszalinie wynosiła 6564 zł. Oznacza to, że zaledwie w ciągu pięciu miesięcy nowego roku ceny mieszkań w Koszalinie wzrosły o ponad 1100 złotych na każdym metrze. Z kolei w czerwcu 2019 roku średnia cena mieszkania oferowanego do sprzedaży w Koszalinie wynosiła 4887 zł/m2. Oznacza to, że zaledwie w ciągu trzech lat ceny mieszkań w naszym mieście wzrosły o ponad 55 procent.

Jakie mieszkania są najdroższe w Koszalinie?

Na koszalińskim rynku mieszkań sprawdza się reguła charakterystyczna niemalże dla wszystkich innych miast w Polsce. Im mniejsze mieszkanie, tym więcej zapłacimy za jego metr kwadratowy. Wobec tego w przeliczeniu na cenę jednostkową najdroższe są kawalerki. Im większy metraż mieszkania, a co za tym idzie najczęściej i liczba pokoi, tym cena jednostkowa mieszkania za każdy metr jest niższa. Poniżej sprawdzisz, ile kosztują mieszkania w poszczególnych segmentach od jednego do czterech pokoi.

Zobacz także:  Niewielkie zmiany cen na koszalińskim rynku nieruchomości (grudzień 2021)

Ile kosztuje kawalerka w Koszalinie?

Dużą popularnością wśród kupujących cieszą się mieszkania jednopokojowe, powszechnie zwane kawalerkami. Z naszej analizy wynika, że w czerwcu 2022 roku za kawalerkę w Koszalinie trzeba było zapłacić średnio około 8792 złotych za metr kwadratowy. Jeszcze w grudniu 2021 roku za kawalerki żądano przeciętnie 6662 zł/m2. Pierwsze pięć miesięcy nowego roku przyniosło wzrost cen kawalerek w Koszalinie o ponad 2130 złotych na każdym metrze. Warto również wspomnieć, że niektóre kawalerki są oferowane przez sprzedających już w cenie ponad 10 000 złotych za metr kwadratowy.

Ile kosztuje mieszkanie dwupokojowe w Koszalinie?

Średnia cena mieszkania dwupokojowego w Koszalinie wyniosła w czerwcu 2022 roku już 7431 zł/m2. Jeszcze w grudniu 2021 roku, tego typu mieszkania były oferowane w cenie poniżej 7000 zł/m2. Mieszkania dwupokojowe to lokale, które są chętnie nabywane przez inwestorów pod wynajem. To właśnie mieszkania dwupokojowe przeznaczone na wynajem generują najwyższą średnioroczną stopę zwrotu. Tego typu mieszkania są chętnie wynajmowane przez pary, studentów, a także w formie najmu krótkoterminowego np. poprzez serwis Airbnb.

Ile kosztuje mieszkanie trzypokojowe w Koszalinie?

Średnie ceny mieszkań trzypokojowych w Koszalinie rosną nieprzerwanie od wielu miesięcy. W czerwcu za metr mieszkania trzypokojowego trzeba było zapłacić już 7393 zł/m2. Zaledwie w ciągu pierwszych pięciu miesięcy nowego roku ceny lokali trzypokojowych wzrosły niemal o 900 złotych na każdym metrze (grudzień 2021 – 6502 zł/m2). Mieszkania trzypokojowe cieszą się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Szczególnie poszukiwane są te z własnymi ogródkami i tarasami.

Ile kosztuje mieszkanie czteropokojowe w Koszalinie?

Średnia cena mieszkania czteropokojowego w Koszalinie wyniosła w czerwcu 2022 roku 7155 zł/m2. Rok wcześniej, w czerwcu 2021 roku za metr kwadratowy mieszkania czteropokojowego w Koszalinie żądano przeciętnie około 5707 złotych. Oznacza to, że zaledwie w ciągu 12 miesięcy średnie ceny czteropokojowych lokali mieszkalnych wzrosły o ponad 1400 złotych za metr. Tego typu mieszkania cechuje duży metraż wynoszący w wielu przypadkach powyżej 70 metrów. To z kolei przekłada się na wysokie ceny mieszkań, które często są porównywalne z cenami małych domów w okolicy Koszalina.

Zobacz także:  Średnia cena metra mieszkania w Koszalinie już powyżej 6,5 tys. zł (listopad 2021)

Ile kosztują mieszkania od dewelopera w Koszalinie?

Ceny nowych mieszkań w Koszalinie, które można obecnie znaleźć w ofercie deweloperów, zaczynają się od około 6500 zł/m2. Z kolei najdroższe są oferowane w cenach nawet 10 000 zł/m2. W nieco niższych cenach można kupić mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim w miejscowościach ościennych Koszalina, takich jak np. Kretomino, Biesiekierz lub Nowe Bielice. Obecnie inwestycje deweloperskie są realizowane w wielu częściach miasta oraz na jego obrzeżach.

Co wpływa na ceny mieszkań w Koszalinie?

Ceny mieszkań w Koszalinie są uzależnione od wielu czynników. Na szybki wzrost cen w ostatnim okresie duży wpływ miały szybko rosnące ceny materiałów budowlanych oraz kosztów pracy. Ponadto wysoka inflacja, niskie oprocentowanie lokat oraz tanie kredyty bankowe zachęciły wiele osób do kupna nieruchomości na wynajem. Nie bez znaczenia pozostają zmiany w prawie, które nakładają na deweloperów budowę zgodnie z coraz bardziej rygorystycznymi wymogami odnośnie do energooszczędności sprzedawanych lokali.

Jakie są prognozy cen mieszkań w Koszalinie?

W najbliższym czasie duży wpływ na ceny nieruchomości w Koszalinie z pewnością będą miały zmiany w zasadach udzielania kredytów hipotecznych oraz systematycznie podnoszone stopy procentowe. Zgodnie z zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego banki są zobowiązane do znacznego zaostrzenia kryteriów podczas obliczania zdolności kredytowej. Ponadto wzrost stóp procentowych sprawia, że wysokość rat kredytu jest dziś znacznie wyższa, niż jeszcze kilka miesięcy temu. To przekłada się na negatywne nastroje konsumentów.

Z drugiej strony wspomina się o tym, że w najbliższym czasie spadnie podaż nowych mieszkań, które trafiają na rynek, a ceny pracy oraz materiałów budowlanych będą nadal rosły. Wobec tego analitycy prognozują, że w najbliższym czasie ceny mieszkań mogą nadal rosnąć, jednak znacznie wolniej, niż w ubiegłych miesiącach. W wielu publikacjach wspomina się również scenariusz w którym ceny mieszkań pozostaną bez zmian w najbliższych miesiącach, a nawet latach.

Zobacz także:  AMW: Przetarg na mieszkanie w Mielnie/Unieściu. Sprawdź szczegóły!

Raport cen mieszkań w Koszalinie

Na koniec warto wspomnieć, że nasz raport cen nieruchomości w Koszalinie powstał w oparciu o ceny ofertowe nieruchomości, które były oferowane do sprzedaży w danym okresie w serwisie Otodom. Średnia cena mieszkania w Koszalinie została obliczona na podstawie wszystkich ofert znajdujących się na portalu ogłoszeniowym. Uwzględniliśmy wszystkie mieszkania położone na terenie Koszalina, bez względu na standard czy też dzielnicę, w której znajduje się dana nieruchomość.

Zaznaczamy, że realne ceny transakcyjne mogą znacznie odbiegać od ofertowych. Mieszkania w nowym budownictwie są w wielu przypadkach znacznie droższe niż te znajdujące się w starych kamienicach. Duże znaczenie ma ponadto standard wykończenia lokalu. Ponadto wpływ na cenę mają takie czynniki jak przynależność miejsca parkingowego lub ogródka do mieszkania. To właśnie mieszkania z ogródkami są coraz częściej poszukiwane przez kupujących jako tańsza, zarówno w zakupie, jak i utrzymaniu, alternatywa dla domu.

Źródło: Otodom.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl