Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich w Polsce – kiedy?

Latarnia morska w Gąskach w gminie Mielno

W Polsce podobnie jak na całym świecie latarnie morskie odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa żeglugi oraz ochrony wybrzeża. Dlatego każdego roku  obchodzimy Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich, skupiając uwagę na ich niezwykłych konstrukcjach. Tym bardziej że stanowią one nie tylko ważne punkty orientacyjne dla marynarzy, ale również mają głębokie znaczenie kulturowe i historyczne. Kiedy świętujemy Światowy Dzień Latarnika Morskich? Ile latarni jest w Polsce oraz gdzie są one zlokalizowane? Sprawdzamy!

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich?

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich wypada corocznie w trzecią niedzielę sierpnia. To oznacza, że w 2023 roku obchodzimy go w dniu 21 sierpnia. Z racji na swój światowy charakter, jest on również obchodzony w Polsce. To doskonała okazja, zarówno dla mieszkańców wybrzeża, jak i turystów, do odwiedzenia latarni, które są zlokalizowane nad Bałtykiem.

Po co są latarnie morskie?

Latarnie morskie służą za punkty orientacyjne oraz ostrzeżenia dla statków i innych jednostek pływających, umożliwiając im bezpieczne nawigowanie wzdłuż wybrzeży oraz unikanie niebezpiecznych przeszkód, mielizn czy skał. W wielu przypadkach są one również atrakcją turystyczną, która przyciąga corocznie tłumy turystów. Tym bardziej że widok ze szczytu latarni zapiera dech w piersiach.

Ile latarni morskich jest w Polsce?

W Polsce jest obecnie 15 czynnych latarni morskich, które po dzień dzisiejszy wspomagają nawigacje na Bałtyku. Na wybrzeżu znajdują się ponadto 3 nieczynne latarnie, które pełnią obecnie jedynie funkcje turystyczne.

Gdzie są zlokalizowane latarnie morskie w Polsce?

Latarnie morskie na polskim wybrzeżu są rozsiane na całej jego długości. Różnią się one architekturą, wysokością wieży, a także poziomem nad powierzchnią wody, na którym znajduje się światło. Pełna lista czynnych latarni w Polsce wygląda następująco:

Świnoujście – 64,8 m (wysokość wieży) / 65 m (wysokość światła nad powierzchnią wody)
Kikut – 18,2/91,5
Niechorze – 45/62,8
Kołobrzeg – 26,0/36,5
Gąski – 49,8/51,1
Darłowo – 21,0/19,7
Jarosławiec – 33,3/50,2
Ustka – 19,5/22,2
Czołpino – 25,2/75
Stilo – 33,4/75
Rozewie – 32,7/83,2
Jastarnia – 13,5/22
Hel – 41,5/39
Gdańsk – 64,3/61
Krynica Morska – 27/53

Gąski latarnia morska

Latarnie nieczynne (wygaszone):

Rozewie (latarnia wygaszona w 1910) – 16/ok. 67
Góra Szwedów (latarnia wygaszona w 1990) – 17/34,3
Nowy Port (latarnia wygaszona w 1984) – 27,3/31,3

Przy okazji warto wspomnieć, że Polska posiada również dwie czynne latarnie w obrębie polarnych stacji badawczych:

Arctowski – 6/20
Hornsund – N/A

Która latarnia w Polsce jest najwyższa?

Najwyższa latarnia morska znajduje się w Świnoujściu i ma wysokość niemal 65 metrów. Z kolei najniższa latarnia jest zlokalizowana w Jastarni i ma wysokość jedynie 13,5 metra. Warto wspomnieć, również o latarni w miejscowości Kiku, która pomimo niskiej wysokości (ok. 18 m) posiada światło umiejscowione najwyżej nad poziomem morza spośród wszystkich polskich latarni (ok. 91 m).

Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich to doskonała okazja do poznania budowli charakterystycznych dla naszego wybrzeża. Tym bardziej mieszkając w okolicach Koszalina, mamy możliwość odwiedzenia kilku najbardziej charakterystycznych latarni nad Bałtykiem. W Dniu Latarni warto, chociażby odwiedzić latarnię morską w Gąskach lub Kołobrzegu. Jeśli szukasz informacji o podobnej tematyce, zajrzyj do działu lifestyle.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl