Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Gąski nad morzem – atrakcje, plaża, latarnia w Gąskach

Rzeźba latarni przed latarnią morską w Gąskach

Gąski nad morzem to mała, aczkolwiek bardzo szybko rozwijająca się miejscowość wypoczynkowa. Położona w pobliżu Koszalina wioska, swoją sielskością, przyciąga co roku wielu turystów z całej Polski. Czysta plaża, latarnia morska i przede wszystkim wszechobecny spokój sprawia, że Gąski są idealnym miejscem na wypoczynku od zgiełku miasta. Gdzie są położone nadmorskie Gąski? Jak wygląda plaża w Gąskach? Co warto wiedzieć o latarnii morskiej w Gąskach? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Gdzie są położone Gąski?

Nadmorskie Gąski są położone w zachodniej części wybrzeża w powiecie koszalińskim, gminie Mielno. Gąski są oddalone około 17 km w linii prostej od Koszalina i około 8,5 km na zachód od Mielna. Od strony wschodniej Gąski sąsiadują z nieco większą miejscowością wypoczynkową Sarbinowo. Najbliższy zjazd z drogi ekspresowej S6 w pobliżu Gąsek znajduje się na węźle w Miłogoszczy.


Gąski – krótka charakterystyka nadmorskiej miejscowości

Gąski to mała wieś letniskowa, która w całości jest położona na terenie Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego. Miejscowość znajdująca się na Wybrzeżu Słowińskim leży ponadto na obszarze Trzebiatowsko-Kołobrzeskiego Pasa Nadmorskiego i podlega specjalnej ochronie. Gąski są otoczone lasami i polami, co nadaje im unikalnego charakteru. Historia miejscowości sięga XVII wieku, a na stałe zamieszkuje ją zaledwie kilkaset osób. W sezonie otwierane są punkty gastronomiczne oraz atrakcje, z których chętnie korzystają rodziny z dziećmi.

Główna ulica w Gąskach
Główna ulica w nadmorskich Gąskach

Atrakcje turystyczne w Gąskach nad morzem

Gąski to mała, spokojna miejscowość nadmorska. Nie znajdziesz tutaj klubów, w których odbywają się całonocne imprezy. Za to Gąski oferują zupełnie inny zestaw atrakcji, a docenią go szczególnie osoby preferujące wypoczynek na łonie natury. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji w Gąskach nad morzem.

Zejście na plaże przy latarni w Gąskach
Ścieżka prowadząca nad morze

Plaża w Gąskach

Plaża w Gąskach jest piaszczysta, szeroka i otoczona lasem sosnowym. W najszerszych punktach ma do 40 metrów szerokości. Zejście do morza jest łagodne, a część plaży jest strzeżona przez WOPR w sezonie wakacyjnym. Plażę w Gąskach cechuje znacznie mniejsze zagęszczenie turystów, niż to ma miejsce np. w Mielnie. Wypoczynek w takich warunkach docenią przede wszystkim osoby preferujące ciszę i spokój.

Gąski plaża
Plaża w Gąskach
Widok na plażę i morze w Gąskach
Zejście na plaże w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach

Latarnia morska w Gąskach jest jedną z najwyższych na polskim wybrzeżu. Wysokość wieży wynosi 49,8 metrów, co plasuje ją na trzecim miejscu w tej kategorii. Latarnia jest wciąż czynna, a światło, które jest umieszczone na wysokości 50,1 metrów n.p.m., ma zasięg do 43,5 kilometrów. Latarnia w Gąskach jest wpisana do rejestru zabytków, a także udostępniona do zwiedzania. Na jej szczyt można wejść, nabywając bilet wstępu, który kosztuje 8 złotych (ulgowy 6 złotych). Latarnia jest położona w otulinie lasu, a tuż obok znajduje się urokliwe zejście na plażę. W pobliżu znajduje się parking, na którym można pozostawić swój samochód podczas zwiedzania. W sezonie pod latarnią są czynne punkty z pamiątkami oraz jedzeniem.

Dom latarnika przy latarni w Gąskach
Gąski latarnia morska
Historia latarni morskiej w Gąskach
Główne wejście do latarni morskiej w Gąskach nad morzem
Wejście do latarni w Gąskach
Stara latarnia morska
Dom latarnika w Gąskach
Kotwica przed latarnią w Gąskach

Pałac Morski w Gąskach

Tuż po latarnii, dużą popularnością wśród turystów cieszy się Pałac Morski w Gąskach. Neoklasyczny budynek znajduje się pod adresem Gąski 14. Historia pałacu, który dziś funkcjonuje jako hotel, sięga XIX wieku. Pałac w Gąskach jest położony na dużej działce o powierzchni niemal 7 hektarów. Teren jest zagospodarowany, a na działce znajduje się m.in. staw, fontanna oraz duży park. Spacerując po parku, można podziwiać stare klony srebrzyste, buki oraz cyprysiki groszkowe. Pałac jest oddalony zaledwie 900 metrów od morza, dlatego będąc w Gąskach, warto wybrać się do niego na krótki spacer.

Zobacz także:  Sarbinowo - atrakcje turystyczne, noclegi, dojazd

Pomnik przyrody w Gąskach

Na terenie ośrodka wypoczynkowego Bukowe Zacisze w Gąskach znajduje się drzewo, które uznano za pomnik przyrody. Dorodny tulipanowiec amerykański ma imponujący, około 3-metrowy obwód. Ojczyzną drzewa z rodziny magnoliowatych są Stany Zjednoczone, gdzie osiąga wiek do 300 lat i wysokość nawet 60 metrów. Szacuje się, że tulipanowiec amerykański w Polsce, może osiągnąć wysokość do 35 metrów.

Szlaki piesze i rowerowe

W okolicy Gąsek znajduje się wiele szlaków rowerowych i pieszych. To dobry sposób na spędzenie urlopu dla osób preferujących aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. W pobliżu latarnii morskiej w Gąskach krzyżują się popularne szlaki turystyczne: Szlak Nadmorski, EV10 Szlak Wokół Bałtyku oraz Szlak Rowerowy Pałacowy. Kierując się rowerem z kierunku wschodnim, można dojechać z Gąsek do Sarbinowa, Chłopów, Mielna, a nawet do miejscowości Łazy. W kierunku zachodnim rowerzyści często wybierają trasę do Ustronia Morskiego, Sianożęt, a nawet do Kołobrzegu. Jeśli nie zabrałeś ze sobą własnego roweru na wakacje, możesz skorzystać z usług jednej z wypożyczalni rowerów w Gąskach. Koszt wypożyczenia roweru na cały dzień wynosi kilkadziesiąt złotych.

Ścieżka rowerowa w Gąskach wzdłuż wybrzeża
Ścieżka rowerowa - Gąski

Atrakcje turystyczne w okolicach Gąsek

Będąc na wakacjach w Gąskach, warto skorzystać z atrakcji znajdujących się w okolicznych miejscowościach. Jeśli pogoda przestanie dopisywać, warto wybrać się do Koszalina lub Kołobrzegu. W Koszalinie przez cały rok działa aquapark, park trampolin dla dzieci i dorosłych, a także kilka kin i teatrów. Wszystkie atrakcje w najbliższym dużym mieście w pobliżu Gąsek, przedstawiamy w dziale atrakcje w Koszalinie. Z kolei w dziale turystyka znajdziesz informacje o atrakcjach w okolicach Koszalina i innych miejscowościach nadmorskich. W jednym z artykułów opisujemy wszystkie atrakcje w Mielnie, a także Ogrody Hortulus w Dobrzycy. Podkoszalińskie ogrody są chętnie odwiedzane przez turystów, nie tylko z Polski.

Czy warto wybrać się na wakacje do Gąsek?

Gąski to doskonały wybór dla osób chcących odpocząć od zgiełku miasta. Tutaj nie ma problemu ze znalezieniem wolnego miejsca na plaży również w szczycie sezonu. Tereny rolnicze oraz lasy znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie to gwarancja świeżego, czystego powietrza. Przy okazji warto wspomnieć o planach budowy elektrowni atomowej w Gąskach. Te po licznych protestach mieszkańców zostały całkowicie zarzucone. To gwarancja, że Gąski jeszcze przez wiele lat pozostaną spokojną, kojarzącą się z sielskością, miejscowością nadmorską.

Zobacz także:  Mielno, czyli atrakcje w Mielnie, Unieściu i okolicach
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl