Mieszkasz w Koszalinie i chciałbyś wiedzieć więcej o swoim mieście? A może przeprowadzasz się do Koszalina, bo wkrótce rozpoczniesz tutaj pracę lub studia? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Przygotowaliśmy odpowiedzi na kilkanaście najczęściej zadawanych w wyszukiwarkach internetowych pytań o Koszalin. W zaledwie kilka minut poznasz wiele faktów związanych z miastem i jego historią. A wszystko to przedstawiamy w konkretny i przyjazny dla czytelnika sposób. Zapraszamy do lektury!
Na skróty:
W którym roku powstał Koszalin?
Koszalin został założony 23 maja 1266 roku. To wówczas biskup Herman von Gleichen ustanowił w Koszalinie stolicę biskupiego księstwa kamieńskiego.
Skąd pochodzi nazwa Koszalin?
Geneza nazwy miasta Koszalin nie została do tej pory potwierdzona. Przyjmuje się, że nazwa może pochodzić od imienia mężczyzny Koszała. Inna teoria mówi z kolei, że wywodzi się od słowa Cosselitz (niem. całować). Są i zwolennicy legend, którzy wierzą, że nazwa Koszalina wywodzi się od słów “kosz pełny linów“, którym rybacy znad jeziora Jamno mieli przekupić zbójników.
Jak wygląda herb Koszalina?
Na herbie Koszalina widnieje rycerz na białym koniu. W jednej ręce trzyma tarczę z białym orłem piastowskim. Z kolei w drugiej ma biały proporzec z czerwonym gryfem pomorskim. Całość jest przedstawiona na jasno-niebieskim tle.
Jakie barwy ma flaga Koszalina?
Flaga Koszalina składa się z dwóch poziomych pasów o równej szerokości, z których górny ma kolor biały, a dolny błękitny. Barwy koszalińskiej flagi określa Statut Miasta Koszalina.
W jakim województwie jest położony Koszalin?
Koszalin jest położony w województwie zachodniopomorskim. Co jakiś czas w mediach pojawiają się informacje o możliwości utworzenia województwa środkowopomorskiego. Na chwilę obecną są to jednak jedynie informacje prasowe i nie ma planu utworzenia dodatkowego województwa w najbliższym czasie.
Jaką powierzchnię ma Koszalin?
Koszalin ma powierzchnię 98,34 km² i zajmuje 31. miejscu na liście największych miast w Polsce. Dla porównania trzy największe miasta w Polsce to Warszawa mająca powierzchnię 517,2 km², Kraków – 326,9 km² oraz Szczecin – 300,6 km². Koszalin pod względem powierzchni jest dwa razy większy od Słupska (43,2 km²).
Ilu mieszkańców ma Koszalin?
Liczba mieszkańców Koszalina wynosi 106 880 osób (wg danych z maja 2020 roku). Dane dotyczące populacji Koszalina mówią, że w mieście mieszka więcej kobiet (ok. 56 tys.), niż mężczyzn (ok. 50 tys.). Pod względem liczby ludności, Koszalin zajmuje 37. miejscu w Polsce i wyprzedza pobliski Słupsk (42. miejsce – ok. 90 tys. mieszkańców). Gęstość zaludnienia w Koszalinie wynosi zaledwie 1086,8 os./km².
Gdzie znaleźć mapę Koszalina?
Interaktywna mapa Koszalina znajduje się pod adresem koszalin.pl/pl/interaktywna-mapa-miasta. Mapa miasta umożliwia m.in. zlokalizowanie zabytków, obiektów kulturalnych, czy też urzędów i instytucji. Dokładną mapę Koszalina można ponadto znaleźć w serwisie Google Maps oraz na portalu urbanistycznym Geoportal. To właśnie w tych serwisach można zobaczyć ponadto najbardziej aktualne zdjęcia satelitarne oraz wykonane w formie wirtualnych spacerów 3D (street view).
Która ulica w Koszalinie jest najdłuższa?
Najdłuższą ulicą w Koszalinie jest ulica Zwycięstwa. Jej łączna długość wynosi aż 9,1 kilometrów. Przypuszcza się, że szlak, który wyznaczył bieg głównej arterii miasta, istniał na długo przed powstaniem Koszalina. Przy ulicy Zwycięstwa znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków.
Na jakiej wysokości nad poziomem morza jest położony Koszalin?
Według różnych źródeł, Koszalin jest położony na średniej wysokości od 30 do 36 metrów nad poziomem morza. Najwyższym punktem na terenie Koszalina jest wzniesienie Krzyżanka na Górze Chełmskiej. Jej wysokość to 136,21 metrów nad poziomiem morza. Z kolei najniższy punkt na wysokości około 1,5 m n.p.m. znajduje się w północnej części miasta.
Jakie ciekawostki są związane z historią Koszalina?
Historia Koszalina jest pełna wydarzeń, nie zawsze korzystnie przekładających się na rozwój miasta. Warto wspomnieć, chociażby o epidemii dżumy w 1535 roku, podczas której zmarło 1,5 tys. ze wszystkich 2,5 tys. mieszkańców miasta. W 1690 roku wielki sztorm zakończył funkcjonowanie Koszalina jako portu morskiego, zamulając kanał łączący jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim.
Z kolei w 1718 roku w Koszalinie wybuchł wielki pożar, który strawił niemal całe miasto. Na historii Koszalina niekorzystnie odbiły się również działania wojenne. Podczas drugiej wojny światowej Koszalin został zajęty przez Armię Czerwoną, a miasto zostało zburzone praktycznie w 40 procentach. Oczywiście to tylko część wydarzeń związanych z historią Koszalina, a historia naszego miasta jest znacznie bardziej zawiła.
Czy Koszalin ma dostęp do morza?
Koszalin nie ma bezpośredniego dostępu do Morza Bałtyckiego. Centrum miasta jest jednak oddalone zaledwie 11 kilometrów od wybrzeża. Warto wspomnieć, że w swojej historii Koszalin miał dostęp do Morza Bałtyckiego – uzyskał go w 1331 roku poprzez nabycie części jeziora Jamno oraz Unieścia. Coraz częściej wspomina się o otwarciu jeziora Jamno na morze, co umożliwiłoby wypływanie z koszalińskiego portu na Bałtyk.
Jakie rzeki przepływają przez Koszalin?
Przez Koszalin przepływa kilka rzek, a największa z nich to Dzierżęcinka. Przez miasto przepływa ponadto Unieść, strumień Grodno, potok Raduszka oraz Czarna struga. Sam Koszalin jest położny w dorzeczu Parsęty.
Jakie jeziora są w Koszalinie?
W Koszalinie są dwa duże jeziora. Na północy Koszalin graniczy z linią brzegową Jeziora Jamno. Natomiast w południowej części miasta znajduje się Jezioro Lubiatowskie. Dużym, sztucznym zbiornikiem wodnym jest ponadto Woda Dolina, która jest zarówno zbiornkiem przeciwpowodziowym, jak i pełni funkcje rekreacyjne.
Jak z Koszalina dojechać do Mielna?
Z Koszalina do Mielna można dojechać na kilka sposobów. Najprościej nad morze dojechać samochodem, jednak możliwości jest znacznie więcej. Niezmotoryzowane osoby mogą skorzystać m.in. licznych połączeń autobusowych, szynobusu kursującego w miesiącach wakacyjnych, a nawet statku pływającego do Mielna z Koszalina przez jezioro Jamno. Ponadto nad morze z Koszalina można dojechać rowerem bezpiecznie ścieżką rowerową. Więcej o dojeździe z Koszalina nad morze przeczytasz w jednym z naszych wcześniejszych artykułów: Jak dojechać z Koszalina do Mielna, czyli autobus i pociąg Koszalin-Mielno.
Czy w Koszalinie jest lotnisko?
Niestety, w Koszalinie nie ma lotniska. Najbliższy pasażerski port lotniczy znajduje się w Szczecinie. Lotnisko w Szczecinie jest oddalone od Koszalina o około 132 kilometry. Mieszkańcy Koszalina często latają również z lotniska w Gdańsku (ok. 182 km) oraz w Bydgoszczy (211 km). Niewiele dalej znajduje się lotnisko w Poznaniu – jest ono oddalone od Koszalina o 243 km. Planując podróż, warto rozważyć również loty z Berlina (ok. 353 km). Dojazd z Koszalina do lotniska w Berlinie jest bardzo wygodny, a podróż odbywa się drogą dwupasmową S6.
Warto wiedzieć, że kiedyś funkcję portu lotniczego dla Koszalina pełniło lotnisko w Zegrzu Pomorskim. Następnie przez wiele lat było wykorzystywane rekreacyjnie jako lotnisko Aeroklubu Koszalińskiego. Niestety i tę funkcję przestało pełnić w ciągu ostatnich lat. Dziś na jego terenie stacjonuje jedynie helikopter ratowniczy służb medycznych, dla którego lądowisko jest budowane obecnie w południowo-wschodniej części miasta.
Czy w Koszalinie są tramwaje?
W Koszalinie nie ma tramwajów, ale z pewnością ciekawostką może być fakt, że niegdyś miasto dysponowało trakcją tramwajową. Tramwaje w Koszalinie jeździły w latach 1911-1938, a łączna długość torów tramwajowych wynosiła około 20 kilometrów. Pasażerowie mogli korzystać z trzech linii, które kursowały pomiędzy różnymi dzielnicami miasta.
Kto jest prezydentem Koszalina?
Prezydentem Koszalina jest Tomasz Sobieraj, który w maju 2024 roku zwyciężył w wyborach powszechnych, pokonując, starającego się o kolejną reelekcję, Piotra Jedlińskiego.
Jakie tablice rejestracyjne ma Koszalin?
Samochody zarejestrowane w Koszalinie mają tablice rejestracyjne rozpoczynające się od ZK. Z kolei ZKO to symbol oznaczający samochody zarejestrowane w powiecie koszalińskim. W związku ze zmianami w prawie i możliwością zachowania tablic rejestracyjnych po zakupie samochodu, dziś wielu mieszkańców nie decyduje się podczas rejestracji na zmianę tablic.
Jaki jest numer kierunkowy do Koszalina?
Numer kierunkowy telefonu do Koszalina to 94. Ten sam numer jest przypisany do wielu miast położonych w pobliżu Koszalina.
Jakie miejscowości nadmorskie są położone w pobliżu Koszalina?
Najpopularniejsze miejscowości nadmorskie położone w pobliżu Koszalina to Mielno, Łazy, Mielenko, Chłopy, Sarbinowo oraz Gąski. Nieco dalej od Koszalina znajdują się Dąbki, Dąbkowice, Ustronie Morskie, Sianożęty oraz Kołobrzeg.
Co warto zobaczyć w Koszalinie?
W Koszalinie jest wiele atrakcji, a wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Na liście tych najczęściej wymienianych znajduje się Góra Chełmska, Wodna Dolina oraz koszaliński Aquapark. Warto również wspomnieć o amfiteatrze, filharmonii oraz otaczającym je Parku im. Książąt Pomorskich. Nie mogą narzekać również miłośnicy aktywnego spędzania czasu, do których dyspozycji są liczne ścieżki rowerowe. Pełną listę pomysłów na spędzenie wolnego czasu w naszym mieście, znajdziesz w dziale atrakcje w Koszalinie. To właśnie tam dowiesz się, co ciekawego można robić w naszym mieście.
Kim jest klaun z Koszalina?
Klaun z Koszalina to postać, która wzbudziła wiele emocji wśród mieszkańców miasta i nie tylko. Zdjęcia z przypadkowych spotkań z klauem z Koszalina obiegły cały internet, a usłyszeli o nim również mieszkańcy innych regionów naszego kraju. Niektórzy przypuszczali, że może być on psychopatycznym mordercą polującym na Koszalinian. Upatrywano w nim nawet naśladowcę seryjnych morderców z USA. W rzeczywistości okazało się, że postać klauna była dobrze zaplanowaną akcją marketingową, której organizatorem był jeden z założycieli Spotted Koszalin. Na zakończenie akcji, ujawniając się, organizator zachęcił do niesienia pomocy i wsparcia Dziecięcego Hospicjum w Koszalinie.
Co chciałbyś wiedzieć o Koszalinie?
W naszym artykule staraliśmy się udzielić odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Ich lista wciąż pozostaje otwarta i będziemy uzupełniać ją na bieżąco. Jeśli chciałbyś zasugerować, co jeszcze powinno się na niej znaleźć, pozostaw swój komentarz lub skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego.