Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Jakość powietrza w Koszalinie – aktualny poziom zanieczyszczeń i smogu

zanieczyszczenie powietrza w Koszalinie - aktualne dane

Problem zanieczyszczonego powietrza i smogu dotyczy całej Polski. Niestety, sytuacja nie wygląda dobrze również w Koszalinie. W sezonie zimowym nie sposób przewietrzyć mieszkanie, aby uniknąć wdzierającego się do wewnątrz zapachu duszącego dymu z okolicznych kominów. Świadomość wielu mieszkańców Koszalina i okolic na temat szkodliwości niskiej emisji wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego trudno przypuszczać, że problem uda się szybko rozwiązać. Dziś sprawdzamy, gdzie sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w Koszalinie.

Gdzie sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczeń powietrza w Koszalinie?

Jakość powietrza w Koszalinie można sprawdzić, odwiedzając jeden z serwisów posiadających swoje czujniki smogowe w naszym mieście. Jakość powietrza jest monitorowana na bieżąco, a także pozwala na sprawdzenie, jak w ostatnim czasie zmieniał się poziom zanieczyszczenia. Wskazywane dane są bardzo szczegółowe i uwzględniają obecność w powietrzu pyłków o różnej wielkości (najczęściej od PM1 do PM10).

Warto wspomnieć, że wiele serwisów często korzysta z czujników smogu obsługiwanych przez GIOŚ. Z tego powodu dane wyświetlane w różnych serwisach są takie same, pomimo nieco rozbieżnej lokalizacji. Poniżej znajdziesz aktualne dane dotyczące stanu powietrza w Koszalinie, które pochodzą z serwisu Airly. Przedstawiamy również krótką charakterystyke kilku źródeł, z których można czerpać informacje.

Airly

Airly to najpopularniejszy serwis w Polsce, w którym monitorowana jest jakość powietrza w naszym kraju. Na mapie czujników sprawdzających poziom zanieczyszczeń, jest również Koszalin. Obecnie w Koszalinie znajdują się dwa czujniki współpracujące z serwisem Airly. Jeden z nich jest zlokalizowany przy ulicy Zwycięstwa, natomiast drugi – przy ulicy Rzemieślniczej.

Link: airly.org

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Od pewnego czasu, również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia dane na żywo dotyczące jakości powietrza w Polsce. Czujniki należące do GIOŚ są rozsiane po całej Polsce. W Koszalinie jeden z nich znajduje się przy alei Armii Krajowej, natomiast drugi – przy ulicy Chopina 42. Czujnik smogu przy alei Armii Krajowej to ten sam, z którego dane są przesyłane do Airly.

Link: powietrze.gios.gov.pl

Zobacz także:  "Kocham Koszalin", czyli Koszalińska Karta Mieszkańca (KKM)

Syngeos

Syngeos to serwis działający w podobny sposób do Airly. Dane wyświetlane na mapie pochodzą z własnych czujników, jak i z bazy GIOŚ. Na mapie wyświetlany jest obecnie jeden czujnik smogu w Koszalinie i jest on zlokalizowany przy alei Monte Cassino 6, w północnej części miasta. Jest to sensor należący do GIOŚ.

Link: panel.syngeos.pl

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza?

Największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Polsce, również w Koszalinie, ma tzw. niska emisja. Powstaje ona wskutek spalania w kotłach i piecach opału niskiej jakości. Co więcej, wiele osób wciąż nieświadomych tego, że szkodą przede wszystkim samym sobie oraz swoim najbliższym, używa jako opału śmieci, fragmentów mebli, a nawet różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych. Podczas spalania tego typu elementów, do powietrza przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Ich wdychanie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Najbardziej narażeni na negatywne skutki bezmyślności wciąż wielu osób są najmłodsi.

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

Smog i zanieczyszczenie powietrza ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ryzyko zachorowania na nowotwór w przypadku oddychania zanieczyszczonym powietrzem wzrasta o 30 procent. Na terenach zanieczyszczonych smogiem ludzie częściej chorują na nowotwory płuc, zatok, jamy ustnej, przełyku oraz gardła i krtani. Smog upośledza funkcje dróg oddechowych, a także powoduje większe obciążenie serca. Zaobserwowano również, że na terenach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, znacznie rośnie ryzyko wystąpienia alergii oraz astmy u dzieci. Co więcej – jak dowodzą naukowcy, zła jakość powietrza ma negatywny wpływ już na sam płód, jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Gdzie zgłosić osoby palące w piecu śmieciami w Koszalinie?

Osoby palące śmieciami w piecach w Koszalinie należy zgłaszać, kontaktując się ze strażą miejską. Numer alarmowy straży miejskiej w Koszalinie to 986. Do dyspozycji są również następujące numery stacjonarne: 943460967, 943460968 oraz 943460969. Koszalińska straż miejska, podobnie jak i jej wszystkie jednostki działające w Polsce posiada uprawnienia do kontrolowania osób podejrzanych o nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, kara nałożona przez sąd za palenie niedozwolonymi substancjami może wynieść nawet 5 000 złotych.

Zobacz także:  CUS Koszalin, czyli Centrum Usług Społecznych w Koszalinie (dawniej MOPR)

Jeśli mieszkasz w pobliżu osób palących śmieciami w piecu i zanieczyszczających powietrze w Koszalinie, nie wahaj się powiadomić o tej sytuacji odpowiednich służb. Takie działanie z pewnością zostanie docenione przez społeczeństwo, a Ty pomożesz sobie i najbliższym cieszyć się lepszym zdrowiem.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl