Jakość powietrza w Koszalinie. Sprawdź aktualny poziom zanieczyszczeń i smogu!

zanieczyszczenie powietrza w Koszalinie - aktualne dane

Problem zanieczyszczonego powietrza i smogu dotyczy całej Polski. Niestety, sytuacja nie wygląda dobrze również w Koszalinie. W sezonie zimowym nie sposób przewietrzyć mieszkanie, aby uniknąć wdzierającego się do wewnątrz zapachu duszącego dymu z okolicznych kominów. Świadomość wielu mieszkańców Koszalina i okolic na temat szkodliwości niskiej emisji wciąż pozostawia wiele do życzenia, dlatego trudno przypuszczać, że problem uda się szybko rozwiązać. Od teraz stan aktualny stan powietrza w Koszalinie możesz sprawdzić na naszej stronie internetowej dzięki stacji pomiarowej zainstalowanej przez redakcję portalu KoszalinCity.pl! Dowiesz się także, gdzie sprawdzić aktualny poziom zanieczyszczenia powietrza w Koszalinie z innych czujników smogu zainstalowanych na terenie naszego miasta.

Podejrzewasz, że w Twojej okolicy ktoś spala śmieci, zatruwając powietrze, którym oddychasz? Nie bądź obojętny i zadbaj o własne zdrowie oraz zdrowie swojej rodziny! Zadzwoń na jeden z numerów Straży Miejskiej w Koszalinie: 986, 943460967, 943460968 lub 943460969.

Aktualna jakość powietrza w Koszalinie

Aktualny stan powietrza i poziom smogu w Koszalinie sprawdzisz na portalu KoszalinCity.pl! Poniżej prezentujemy bieżący poziom zanieczyszczeń powietrza, który jest monitorowany przez czujnik smogu zainstalowany przez naszą redakcję przy ulicy Rubinowej w koszalińskiej dzielnicy Wilkowo. Jakość powietrza jest monitorowana na bieżąco pod kątem obecności w powietrzu szkodliwych cząstek pyłu o wielkości PM1, PM2.5 oraz PM10. Dzięki temu w każdej chwili możesz sprawdzić, czy warto wyjść na spacer, czy też dla własnego bezpieczeństwa (i zdrowia) lepiej pozostać w domu. Co więcej, historia odczytów ze stacji smogowej portalu KoszalinCity.pl jest rejestrowana i przechowywana online. Dzięki temu można sprawdzić, jak zmieniała się jakość powietrza w czasie oraz w których godzinach powietrze jest zwykle najczystsze.


*kliknij przycisk “Przejdź do mapy”, aby mieć możliwość sprawdzenia historii odczytów PM1, PM2.5 oraz PM10 w Koszalinie.

Gdzie sprawdzić poziom smogu w Koszalinie?

Poza czujnikiem smogu zamontowanym przez redakcję KoszalinCity.pl jakość powietrza w Koszalinie można również sprawdzić, odwiedzając jeden z serwisów posiadających swoje czujniki smogowe w naszym mieście. W większości przypadków jakość powietrza jest monitorowana również na bieżąco. Ponadto pozwala na sprawdzenie, jak w ostatnim czasie zmieniał się poziom zanieczyszczenia. Wskazywane dane są bardzo szczegółowe i uwzględniają obecność w powietrzu pyłków o różnej wielkości (najczęściej od PM1 do PM10).

Warto wspomnieć, że wiele serwisów często korzysta z czujników smogu obsługiwanych przez GIOŚ. Z tego powodu dane wyświetlane w różnych serwisach są takie same, pomimo nieco rozbieżnej lokalizacji. Poniżej znajdziesz aktualne dane dotyczące stanu powietrza w Koszalinie, które pochodzą z serwisu Airly. Przedstawiamy również krótką charakterystyke kilku źródeł, z których można czerpać informacje.

Airly

Airly to najpopularniejszy serwis w Polsce, w którym monitorowana jest jakość powietrza w naszym kraju. Na mapie czujników sprawdzających poziom zanieczyszczeń, jest również Koszalin. Obecnie w Koszalinie znajduje się jeden czujnik współpracujący z serwisem Airly. Jest on zlokalizowany przy ulicy Rzemieślniczej.

Link: airly.org

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Od pewnego czasu, również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnia dane na żywo dotyczące jakości powietrza w Polsce. Czujniki należące do GIOŚ są rozsiane po całej Polsce. W Koszalinie jeden z nich znajduje się przy alei Armii Krajowej, natomiast drugi – przy ulicy Chopina 42. Czujnik smogu przy alei Armii Krajowej to ten sam, z którego dane są przesyłane do Airly.

Link: powietrze.gios.gov.pl

Syngeos

Syngeos to serwis działający w podobny sposób do Airly. Dane wyświetlane na mapie pochodzą z własnych czujników, jak i z bazy GIOŚ. Na mapie wyświetlany jest obecnie jeden czujnik smogu w Koszalinie i jest on zlokalizowany przy alei Monte Cassino 6, w północnej części miasta. Jest to sensor należący do GIOŚ.

Link: panel.syngeos.pl

Stacja pomiarowa powietrza Politechniki Koszalińskiej

Swój pomiar powietrza uruchomiła na początku 2023 roku również Politechnika Koszalińska. Dane aktualizowane na żywo pozwalają na poznanie aktualnego stężenia PM2.5, PM10, SO2 oraz NO2 w powietrzu. Stacja pomiarowa PK znajduje się przy głównym budynku koszalińskiej uczelni.

Link: pomiarpowietrza.tu.koszalin.pl

Co wpływa na zanieczyszczenie powietrza?

Największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Polsce, również w Koszalinie, ma tzw. niska emisja. Powstaje ona wskutek spalania w kotłach i piecach opału niskiej jakości. Co więcej, wiele osób wciąż nieświadomych tego, że szkodą przede wszystkim samym sobie oraz swoim najbliższym, używa jako opału śmieci, fragmentów mebli, a nawet różnego rodzaju odpadów poprodukcyjnych. Podczas spalania tego typu elementów, do powietrza przedostają się szkodliwe związki chemiczne. Ich wdychanie jest zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Najbardziej narażeni na negatywne skutki bezmyślności wciąż wielu osób są najmłodsi.

Jaki jest wpływ smogu na zdrowie?

Smog i zanieczyszczenie powietrza ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Z badań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że ryzyko zachorowania na nowotwór w przypadku oddychania zanieczyszczonym powietrzem wzrasta o 30 procent. Na terenach zanieczyszczonych smogiem ludzie częściej chorują na nowotwory płuc, zatok, jamy ustnej, przełyku oraz gardła i krtani. Smog upośledza funkcje dróg oddechowych, a także powoduje większe obciążenie serca. Zaobserwowano również, że na terenach z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem, znacznie rośnie ryzyko wystąpienia alergii oraz astmy u dzieci. Co więcej – jak dowodzą naukowcy, zła jakość powietrza ma negatywny wpływ już na sam płód, jeszcze przed urodzeniem dziecka.

Wpływ PM10 na zdrowie

Pył zawieszony PM 10 to cząstki, których średnica jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Pył o takiej wielkości zalega w układzie oddechowym, podrażnia gardło oraz oczy. Jest on szczególnie niebezpieczny dla osób z problemami zdrowotnymi w obszarze układu oddechowego. W wielu przypadkach powoduje kaszel oraz zaostrzenie astmy. Dłuższa ekspozycja na wdychanie pyłów PM 10 może prowadzić do znacznie poważniejszych chorób.

Wpływ PM2.5 na zdrowie

Wdychany pył zawieszony PM 2.5 może przenikać do krwiobiegu i płuc. Jego wdychanie prowadzi do kaszlu i zaostrzenia astmy, a nawet rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego. Przy dłuższej ekspozycji pył o średnicy mniejszej niż 2.5 mikrometra znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby serca oraz płuc. Jest on znacznie niebezpieczniejszy niż pyły PM10.

Wpływ PM1 na zdrowie

Pyły zawieszone PM1 to najgroźniejszy rodzaj pyłów o rozmiarach nieprzekraczających 1 mikrometra. Najdrobniejsze cząsteczki przenikają do płuc oraz krwiobiegu, powodując poważne problemy z układem oddechowym, krążenia oraz nerwowym. Wdychanie ultradrobnych cząstek powoduje, że przenikają one poprzez krwiobieg do wielu narządów w organizmie. Przyczyniają się do zwiększonej zachorowalności na nowotwory, a w przypadku kobiet w ciąży – ich wdychanie może doprowadzić nawet do poronienia.

Gdzie zgłosić osoby palące w piecu śmieciami w Koszalinie?

Osoby palące śmieciami w piecach w Koszalinie należy zgłaszać, kontaktując się ze strażą miejską. Numer alarmowy straży miejskiej w Koszalinie to 986. Do dyspozycji są również następujące numery stacjonarne: 943460967, 943460968 oraz 943460969. Koszalińska straż miejska, podobnie jak i jej wszystkie jednostki działające w Polsce posiada uprawnienia do kontrolowania osób podejrzanych o nieprzestrzeganie uchwał antysmogowych. Na wyposażeniu koszalińskiej Straży Miejskiej jest m.in. specjalistyczny dron do badania składu chemiczngo dymu wydobywającego się z kominów. Strażnicy mogą ponadto pobrać próbki popiołu z domowej kotłowni. W przypadku potwierdzenia nieprawidłowości, kara nałożona przez sąd za palenie niedozwolonymi substancjami może wynieść nawet 5 000 złotych.

Jeśli mieszkasz w pobliżu osób palących śmieciami w piecu i zanieczyszczających powietrze w Koszalinie, nie wahaj się powiadomić o tej sytuacji odpowiednich służb. Takie działanie z pewnością zostanie docenione przez społeczeństwo, a Ty pomożesz sobie i najbliższym cieszyć się lepszym zdrowiem.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl