Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Budżet obywatelski w Koszalinie – zasady, projekty i głosowanie w 2022 roku

Plac zabaw na Wodnej Dolinie w Koszalinie

Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, to popularny w wielu miastach Polski sposób rozdysponowywania środków publicznych. To mieszkańcy zgłaszają swoje pomysły i szukają dla nich poparcia wśród innych osób. Najlepsze projekty są weryfikowane przez urzędników i poddawane pod publiczne głosowanie. Wśród zgłaszanych projektów zwykle przeważają te, związane z poprawą bezpieczeństwa lub komfortu życia mieszkańców. Budżet Obywatelski w Koszalinie ma swoją historię sięgającą kilku lat. Sprawdź, jakie zasady są związane z koszalińskim budżetem partycypacyjnym.

Krótka charakterystyka budżetu obywatelskiego w Koszalinie

Na wstępie dowiesz się, jak pokrótce wygląda charakterystyka Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Przybliżymy informacje na temat zasad zgłaszania swoich projektów oraz terminów z tym związanych. Dowiesz się także jaka kwota jest przeznaczana na realizację budżetu partycypacyjnego oraz gdzie można zagłosować na wybrany projekt. Obowiązujące terminy przybliżymy na podstawie harmonogramu związanego z Budżetem Obywatelskim przewidzianym do realizacji w Koszalinie w 2022 roku. Zaczynajmy!

Zgłaszanie projektów w ramach koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego

Swój projekt w ramach Budżetu Partycypacyjnego w Koszalinie może zgłosić każdy mieszkaniec miasta. Zgłaszanie projektów przewidzianych do realizacji w 2022 roku było możliwe w terminie od 1 do 21 marca 2021 roku. Swoje potrzeby mieszkańcy mogli zgłaszać samodzielnie, jak i w grupie kilku osób.

Warto wspomnieć, że projekty do Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego są przyjmowane w ramach projektów osiedlowych, jak i ogólnomiejskich. W przypadku projektów osiedlowych konieczne jest zebranie od 1 do 5 podpisów mieszkańców (w zależności od wielkości danego osiedla). Projekty ogólnomiejskie muszą być poparte podpisami co najmniej 30 mieszkańców Koszalina.

Zobacz także:  Policja w Koszalinie - kontakt, komisariaty, wydziały

Wybór projektów do głosowania w ramach Koszalińskiego Budżetu Partycypacyjnego

Zgłoszenie własnego projektu to tylko połowa sukcesu. O tym, które z nich trafią ostatecznie pod głosowanie, decydują urzędnicy z odpowiednich wydziałów i jednostek organizacyjnych miasta Koszalina. Każdy z projektów jest poddawany ocenie formalnej i merytorycznej. Każdy z projektów musi być w pełni zgodny z obowiązującym regulaminem. W 2021 roku etap oceny trwał od 1 marca do 30 czerwca. 

Ile wynosi Budżet Obywatelski w Koszalinie w 2022 roku?

Środki na realizację projektów wybranych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego, stanowią część budżetu miasta Koszalina. W 2022 roku na realizację wybranych projektów przewidziano łącznie 3 420 000 złotych. Na realizację projektów ogólnomiejskich zostanie przeznaczona kwota 1 300 000 złotych, natomiast każdego z 17 osiedlowych – po 120 000 złotych.

W regulaminie przewidziane są także maksymalne wartości projektów. Realizacja ogólnomiejskiego musi mieścić się w zakresie od 40 000 do 650 000 złotych. Natomiast osiedlowego nie może przekroczyć kwoty 120 000 złotych. Wszystkie stawki są podane w wartościach brutto.

Głosowanie na projekty w Budżecie Obywatelskim w Koszalinie

Głosowanie na Budżet Obywatelski w Koszalinie rozpocznie się 1 września 2021 roku. Początkowo pod głosowanie zostaną poddane projekty osiedlowe, a głosowanie potrwa do 17 września. Następnie, od 21 września do 12 października 2021 roku, będzie można głosować na projekty ogólnomiejskie. Wyniki głosowania na Koszaliński Budżet Obywatelski 2022 będą ogłoszone pomiędzy 13 a 18 października 2021 roku. Swoje uwagi mieszkańcy będą mogli zgłaszać w ramach ankiety, która będzie dostępna od 20 października do 30 listopada 2021 roku.

Gdzie można głosować na Budżet Obywatelski w Koszalinie?

Jest kilka sposobów na oddanie swojego głosu na konkretne projektu zgłoszone w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego. Najpopularniejszym z nich jest głosowanie online na stronie koszalin.budzet-obywatelski.org, które jest możliwe w okresie przewidzianym w harmonogramie. Zagłosować również można w sposób tradycyjny, odwiedzając Koszalińską Bibliotekę Publiczną lub jedną z jej filii znajdujących się na terenie miasta.

Zobacz także:  MZK Koszalin, czyli komunikacja miejska w Koszalinie

Każdy z mieszkańców ma możliwość oddania swojego głosu na jeden projekt osiedlowy oraz na maksymalnie trzy ogólnomiejskie. W przypadku projektów ogólnomiejskich głosujący przyznaje 3, 2 oraz 1 punkt projektom, które wspiera. Swój głos można oddać tylko i wyłącznie raz. Podczas głosowania weryfikowany jest m.in. numer pesel.

Na jakie projekty można głosować w ramach Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego 2022?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w ramach Koszalińskiego Budżetu Partycypacyjnego można zgłaszać zarówno projekty ogólnomiejskie, jak i osiedlowe. W bieżącym roku głosujący mogą wybierać spośród 24 projektów ogólnomiejskich oraz 45 osiedlowych. Wszystkie z projektów, zgodnie z regulaminem, podlegają kompetencjom Urzędu Miasta w Koszalinie.

Projekty Ogólnomiejskie

Wśród projektów ogólnomiejskich przeważają te związane z rozbudową istniejącej infrastruktury, poprawą bezpieczeństwa oraz wsparciem rozwoju kultury i sztuki w Koszalinie. Wśród najciekawszych projektów z pewnością warto wymienić ten przewidujący modernizację i rozbudowę Wodnej Doliny oraz budowę tężni solankowej u podnóża Góry Chełmskiej i przy Bulwarach Młyńskich. Pełna lista projektów ogólnomiejskich wybranych do głosowania wygląda następująco:

1. Zakochaj się w Wodnej Dolinie … na nowo!

2. “Mały wyścig pokoju” – rozbudowa toru rowerowego Pumptrack

3. Park na Rokosowie – bezpieczne miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców miasta

4. Boisko Mistrzów

5. Naprawa i rozbudowa miejskiego wybiegu dla psów.

6. Rewitalizacja boiska sportowego przy Zespole Szkół nr 7 im. Bronisława Bukowskiego w Koszalinie ul. Orląt Lwowskich 18

7. Koszalińskie tężnie solankowe – poczuj klimat uzdrowiska u podnóża Góry Chełmskiej i przy Bulwarach Młyńskich.

8. Muzyczna ławka z Kasią Sobczyk i Henrykiem Fabianem.

9. Rozświetlony KOSZALIN

10. Czytelnicze ławki

11. Koszaliński Dzień Seniora 2022

12. Siłownie zewnętrzne dla seniorów z kącikiem wypoczynkowym i stołami do gier

13. Seniorzy bliżej świata – spotkania ze znanymi ludźmi z Polski

14. „ Bursztynowym Szlakiem – ścieżka aktywności seniora z przedszkolakiem”

Zobacz także:  Politechnika Koszalińska, czyli wydziały, kierunki, akademiki i rekrutacja na studia w Koszalinie

15. Mural przeciw alienacji rodzicielskiej

16. Słowik 12

17. Koszaliński Inkubator Młodzieżowych Idei 2022

18. Darmowa kastracja i czipowanie zwierząt właścicielskich

19. SZTUKA W PARKU

20. Park Europejski – zielony Koszalin

21. Koszaliński kurant – symbol, kultura, komunikacja społeczna

22. Ścieżka piesza wzdłuż Dzierżęcinki.

23. SKATEPARK KOSZALIN – nowa nawierzchnia oraz nowoczesna, betonowa niecka! Bezpieczne i atrakcyjne miejsce dla dzieci i młodzieży!

24. 350 metrów ratujących życie

Projekty Osiedlowe

W przypadku projektów osiedlowych lista tych wybranych do głosowania jest znacznie bardziej zróżnicowana. W większości przeważają projekty mające na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz rewitalizację istniejącej infrastruktury. Mieszkańcy poszczególnych osiedli proponują m.in. poprawę jakości złego stanu dróg, naprawę chodników, rewitalizację placów zabawy, czy też budowę oświetlenia. Pełną listę projektów osiedlowych znajdziesz na stronie koszalin.budzet-obywatelski.org/projekty.

Zagłosuj i zdecyduj, na co zostaną przeznaczone pieniądze z budżetu!

Zachęcamy do oddawania głosów w ramach Budżetu Obywatelskiego w Koszalinie, jak tylko będzie to możliwe. Lista projektów jest na tyle długa i zróżnicowana, że każdy znajdzie na niej coś dla siebie. Pieniądze na realizację projektów pochodzą z budżetu miasta, czyli z naszych wspólnych środków. Warto skorzystać z okazji i móc decydować, na co publiczne pieniądze będą wydane.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl