Dla mieszkańców wielu osiedli sąsiedztwo nałogowych palaczy jest bardzo uciążliwie. I to nie tylko przez wątpliwej jakości względy zapachowe. Palacze bowiem niejednokrotnie narażają zdrowie niepalących sąsiadów, zmuszając ich do biernego wdychania dymu tytoniowego. Na szczęście istnieje realna szansa, że wkrótce zakaz palenia na balkonach, tarasach i w ogródkach przy mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych zostanie ustawowo uregulowany!
Na skróty:
Obywatelski projekt ustawy zakazujący palenia na balkonach
Do tej pory palacze zmuszający swoich sąsiadów do biernego palenia pozostawali bezkarni. Niedługo wszystko może się zmienić, dzięki inicjatywie warszawskiej radnej Renaty Niewiteckiej, pełniącej również funkcję przewodniczącej komisji ochrony środowiska. Radna przygotowała ankietę na temat społecznego przyzwolenia na palenie na balkonach w budynkach wielorodzinnych. Jak można było się tego spodziewać, cząstkowe wyniki mówią o tym, że Polacy w większości sprzeciwiają się paleniu na balkonach. Ankieta jest wciąż aktywna i dostępna pod adresem: https://docs.google.com/
Kiedy ustawa o zakazie palenia na balkonach wejdzie w życie?
Internetowa sonda o zakazie palenia będzie dostępna do 31 sierpnia 2021 roku. Jak w wywiadach informuje radna Renata Niewitecka, odzew przeciwników palenia jest bardzo duży. Akcję pozytywnie komentują mieszkańcy z wielu regionów Polski, z niecierpliwością wyczekując wprowadzenia w życie przepisów o zakazie palenia na balkonach. Równolegle trwają konsultacje prawnicze mają na celu określić, jak taka ustawa miałaby wyglądać.
Jak donoszą prawnicy, zakaz palenia na balkonach jest jak najbardziej możliwy do wprowadzenia. Nie ogranicza on bowiem żadnych swobód, ponieważ zmiany będą wprowadzone w interesie publicznym. O ile balkon może być miejscem do swobodnego użytku lokatorów, to powietrze jest już wspólne. Wobec tego tak często przywoływana przez palaczy wolność nie może z drugiej strony ograniczać wolności sąsiadów do oddychania świeżym powietrzem.
Wpływ biernego palenia na zdrowie
O szkodliwym wpływie palenia papierosów na zdrowie raczej nikogo rozsądnie myślącego nie trzeba przekonywać. Palenie oddziaływuje praktycznie na każdy narząd palacza, znacznie zwiększając ryzyko wielu chorób i przedwczesnej śmierci. Jak donosi GUS, niemal co ósmy zgon związany z nikotyną dotyczy niestety biernych palaczy. Na wdychanie dymu tytoniowego wydychanego przez nałogowego palacza w bliskim sąsiedztwie są często narażone dzieci. To właśnie w przypadku najmłodszych bierne palenie może być najbardziej szkodliwe. Wśród najczęściej występujących chorób u dzieci narażonych na bierne palenie wymienia się zakażenia dróg oddechowych, upośledzenie funkcji płuc, ataki astmy, choroby nowotworowe, a w przypadku niemowląt – nawet ryzyko nagłego zgonu.
Warto zaznaczyć, że dym tytoniowy wdychany przez biernego palacza może być nawet 20 razy bardziej szkodliwy, niż ten wdychany przez samego palacza. Ustawa zakazująca palenia na balkonach w budynkach wielorodzinnych z pewnością przyczyni się do wyeliminowania problemu biernego palenia w wielu miejscach. Również na terenie wielolokalowych nieruchomości w Koszalinie.
Zakaz palenia w miejscach publicznych
Na koniec warto wspomnieć o ustawie antynikotynowej, która weszła w życie w 2010 roku, a była wybawieniem dla wielu niepalących Polaków. W ubiegłym wieku normą było palenie w restauracjach, na koncertach, czy nawet w kinach i teatrach. Na szczęście z czasem miejsc, w których palenie jest zabronione, systematycznie przybywało. Od 2010 roku nie wolno palić m.in. na przystankach autobusowych, w środkach transportu publicznego, czy też w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci oraz w pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Już teraz na balkonach zabronione jest m.in. rozpalanie grilla czy też nieobyczajne zachowanie. Istnieje duża szansa, że wkrótce na balkonach, tarasach oraz w ogródkach przy budynkach wielorodzinnych będzie zabronione pod karą grzywny również palenie. W Koszalinie, gdzie obecnie powstaje kilkanaście nowych inwestycji deweloperskich, takie zmiany w prawie zostaną z pewnością pozytywnie przyjęte przez większość mieszkańców.