Grillowanie cieszy się bardzo dużą popularnością w Polsce, a rozpoczęcia sezonu na grilla niecierpliwie wypatruje co roku wielu z nas. Większość Polaków nie wyobraża sobie majówki lub ciepłych, letnich wieczorów bez potraw z rusztu. Problem pojawia się, jeśli miejscem grillowania jest balkon lub taras. Tym bardziej, jeśli kwestia grillowania dotyczy zabudowy wielorodzinnej. Czy grillowanie na balkonie lub tarasie w bloku jest legalne? Jakiego grilla można mieć na balkonie? Sprawdzamy!
Kliknij i sprawdź ofertę grilli w sklepie Castorama
Na skróty:
Czy grillowanie na balkonie w bloku jest legalne?
Na to pytanie, niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co prawda ogólne przepisy nie zabraniają grillowania na balkonie, jednak zagłębiając się w przepisy szczegółowe, można dojść do wniosku, że grillowanie na balkonie jest nielegalne. Szczególnie w przypadku, jeśli ktoś zdecyduje się na użytkowanie grilla węglowego lub gazowego na balkonie. Grillowania na balkonie mogą zabraniać również wewnętrzne przepisy wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. W większości przypadków osoby grillujące na balkonach narażają się na wysokie mandaty, a nawet sprawy w sądach cywilnych.
Jakiego grilla można mieć na balkonie?
Najbezpieczniejszym rodzajem grilla, który można mieć na balkonie jest grill elektryczny. Z kolei, jeśli chcesz uniknąć kłopotów, zrezygnuj z grilla węglowego, a tym bardziej z grilla gazowego z butlą gazową. Z potraw grillowanych na urządzeniu elektrycznym nie są uwalniane żadne zapachy, a także nie ma konieczności rozpalania ognia. W przypadku użytkowania grilla węglowego lub gazowego istnieje realne niebezpieczeństwo powstania pożaru. Ponadto w przypadku grilla gazowego i butli gazowej przechowywanej na balkonie może dojść do tragicznego w skutkach wybuchu. Przekonaj się, dlaczego warto zrezygnować z grilla węglowego i gazowego na balkonie.
Czy można mieć grill gazowy na balkonie?
Nie, nie można używać grilla gazowego na balkonach i tarasach w blokach oraz w innej zabudowie wielorodzinnej. Grill gazowy wymaga posiadania butli gazowej na balkonie, czego w przypadku zabudowy wielorodzinnej, wprost zabraniają przepisy przeciwpożarowe. Co więcej, jeśli w danym budynku użytkowany jest gaz z sieci gazowej, posiadania i użytkowania butli zabrania również rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podobnie jak w przypadku grilli węglowych, w grę wchodzą również immisie pośrednie. Z potraw grillowanych na grillach gazowych uwalniają się bowiem zapachy. Mogą one przedostawać się do sąsiednich mieszkań i być uciążliwe dla sąsiadów.
Czy można przechowywać butlę gazową na balkonie?
Nie, nie można przechowywać butli gazowych na balkonach w blokach i podobnej zabudowie wielorodzinnej. Gaz i butle gazowe są zaliczane do substancji niebezpiecznych, a w Ustawie o ochronie przeciwpożarowej czytamy:
“materiały takie należy przechowywać w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania oraz nie wolno przechowywać ich w pomieszczeniach piwnicznych, na poddaszach i strychach, w obrębie klatek schodowych i korytarzy oraz w innych pomieszczeniach ogólnie dostępnych, jak również na tarasach, balkonach i loggiach.”
Gaz w butli reaguje na zmieniającą się temperaturę zewnętrzną. Ponadto warunki atmosferyczne mogą sprawiać, że butla z czasem koroduje. To z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wybuchu. Butle nie powinny stać w odległości mniejszej niż 1 metr od grilla. Właściciele grillów gazowych często ignorują również fakt, że butle napełnia się różnymi rodzajami gazu w zależności od pory roku. Butla stojąca na balkonie i użytkowana przez kilka lat bez żadnej kontroli jest bardzo dużym zagrożeniem. Zarówno dla mieszkańców danego lokalu, jak i sąsiednich lokali.
Jakie kary grożą za używanie grilla gazowego na balkonie?
Osoby, które wykorzystują na balkonach grille gazowe i materiały niebezpieczne pożarowo (butle gazowe), są narażone na wysoką karę grzywny, nagany, a nawet aresztu. Tę kwestię dokładnie precyzuje Kodeks Wykroczeń. Z kolei, jeśli grill gazowy spowoduje pożar lub butla gazowa będzie przyczyną wybuchu, właścicielowi lokalu mieszkalnego grozi nawet 12 lat więzienia. O możliwej wysokości kary mówi Kodeks Karny.
Warto również dodać, że w wielu przypadkach przechowywanie na balkonie butli gazowej jest niezgodne z przepisami dotyczącymi warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można być pewnym, że w przypadku pożaru spowodowanego przez grill gazowy lub wybuchu butli gazowej na balkonie, ubezpieczyciel wystąpi z regresem dotyczącym zwrotu kosztów poniesionych przez towarzystwo ubezpieczeniowe przy likwidacji szkody. Tym samym osoba, która zignorowała przepisy prawa i korzystała z grilla zasilanego butlą gazową na balkonie lub tarasie, będzie musiała pokryć z własnej kieszeni koszty naprawy własnego oraz sąsiednich lokali.
Czy można przechowywać butlę gazową na słońcu?
Nie, nie można przechowywać butli gazowej na słońcu! Butlę gazową narażoną na bezpośrednie promieniowanie słoneczne można porównać do tykającej bomby. Zgodnie z zaleceniami producentów butli gazowych oraz Państwowej Straży Pożarnej, butle gazowe nie powinny być przechowywane w temperaturze wyższej niż 35 stopni Celsjusza.
W upalne dni, butla gazowa stojąca na nasłonecznionym, południowym balkonie, może osiągnąć temperaturę znacznie wyższą, niż dopuszczalna. Wysoka temperatura może powodować przegrzanie butli gazowej oraz przyczynić się do rozprężania gazu i wzrostu ciśnienia. To z kolei może doprowadzić do wybuchu. Skutki wybuchu butli gazowej w budynku wielorodzinnym odczuje nie tylko właściciel balkonu, ale z pewnością również mieszkańcy wielu sąsiednich lokali.
Czy można mieć grill węglowy na balkonie?
Nie, nie można użytkować grilla węglowego na balkonie. Rozpalania ognia w miejscu, w którym może dojść do zapalenia materiałów palnych albo sąsiednich obiektów, zabraniania rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Ponadto podczas palenia węgla drzewnego lub brykietu na grillu do sąsiednich lokali mogą przedostawać się znaczne ilości dymu. To z kolei, zgodnie z kodeksem cywilnym, jest uważane za immisie pośrednie. Rozpalanie grilla węglowego może być uznane za uporczywe zachowania wobec innych mieszkańców.
Czy można mieć grill elektryczny na balkonie?
Tak, grill elektryczny na balkonie jest legalny, o ile grillowanie odbywa się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Wystarczy zachować minimalną odległość 1 metra od materiałów palnych oraz elementów wystroju i wyposażenia wnętrz. W przeciwieństwie do urządzeń innego typu grille elektryczne mają to do siebie, że podczas grillowania nie jest wydzielany dym. Ponadto zapachy są uwalniane w minimalnej ilości. W większości typów urządzeń przed rozpoczęciem grillowania pojemnik znajdujący się pod rusztem należy wypełnić wodą. To właśnie w wodzie ląduje tłuszcz uwalniany z potraw.
Prawdopodobieństwo zaistnienia immisji pośrednich jest w przypadku grilli elektrycznych na bardzo niskim poziomie. Warto również dodać, że potrawy przygotowywane na grillu elektrycznym są znacznie zdrowsze, niż te grillowane na grillach węglowych i gazowych. W znacznym stopniu jest bowiem ograniczone przenikanie substancji szkodliwych do żywności.
Mandat za grillowanie na balkonie
Jeśli grillowanie na balkonie jest niezgodne z regulaminem wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, a osoba grillująca stwarza zagrożenie pożarowe i jest uciążliwa dla sąsiadów, może ona zostać ukarana mandatem lub trafić przed sąd cywilny. Standardowa wysokość mandatu za grillowanie na balkonie wynosi 500 złotych. Uciążliwa dla sąsiadów osoba grillująca może być ukarana na podstawie przepisów kodeksu cywilnego. Z kolei, jeśli sąsiedzi zdecydują się skierować sprawę na drogę sądową, wysokość kary finansowej może być znacznie wyższa.
Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, znajdziesz je w dziale dom i ogród na łamach naszego portalu. Zachęcamy do jak najczęstszych odwiedzin, gdyż baza artykułów powiększa się w bardzo szybkim tempie.