Jakie szanse na reelekcję ma obecny prezydent Koszalina? Czy nastąpi zmiana na stanowisku?

Szanse na zmianę prezydenta Koszalina

Ogólnopolska Grupa Badawcza opublikowała raport na temat szans na reelekcję w nadchodzących wyborach samorządowych obecnych prezydentów i burmistrzów miast. Szczegółowy raport dotyczący m.in. województwa zachodniopomorskiego opracowano z wykorzystaniem analizy własnych badań oraz zastosowaniem odpowiednich modeli matematycznych. Jak zdaniem autorów raportu kształtują się szansę na reelekcję Piotra Jedlińskiego? Jakie jest prawdopodobieństwo zmiany na stanowisku prezydenta Koszalina w nadchodzących wyborach samorządowych? Jak wygląda sytuacja w innych, okolicznych miejscowościach? Sprawdzamy!

Jakie jest prawdopodobieństwo zmiany prezydenta Koszalina w najbliższych wyborach?

Piotr Jedliński, obecny prezydent Koszalina, z 75-procentowym prawdopodobieństwem pozostanie na swoim stanowisku na kolejną kadencję. Tak wynika z raportu, który określa jedynie na 25 procent “szansę na zmianę” prezydenta Koszalina w nadchodzących wyborach. Określając “szanse na zmianę” autorzy projektu wzięli pod uwagę kilka kryteriów, przyznając punkty poszczególnym włodarzom miast. Im mniej punktów, tym większe prawdopodobieństwo pozostania na stanowisku. Maksymalna liczba punktów wynosi 100 i jednocześnie określa procentową “szansę na zmianę” włodarza miasta.

Co wzięto pod uwagę, analizując szanse na reelekcję prezydenta Koszalina?

W przypadku prezydentów i burmistrzów, którzy sprawują urząd już przez co najmniej dwie kadencje, a z taką sytuacją mamy do czynienia w Koszalinie, pod uwagę wzięto następujące kryteria dotyczące w większości ostatnich wyborów samorządowych:

  • wiek w dniu wyborów – 55 lat lub więcej (19 punktów);
  • brak wygranej w pierwszej turze (23 punkty);
  • zdobyte mniej niż 66% głosów (21 punktów zmiany);
  • mniejszy odsetek głosów w 2018 roku niż w 2014 roku (4 punkty zmiany);
  • co najmniej o 10 punktów procentowych mniej głosów w 2018 roku niż w 2014 roku (20 punktów zmiany);
  • gmina zamieszkała przez mniej niż 20 tys. mieszkańców na dzień 31.12.2021 r. (13 punktów zmiany).

Z badań przeprowadzonych przez Ogólnopolską Grupę Badawczą wynika, że każdy z tych czynników ma realny wpływ na to, jak kształtują się wyniki wyborów samorządowych. W przypadku wieku kandydatów najczęstszą przyczyną rezygnacji z udziału w wyborach jest chęć przejścia na emeryturę. Z kolei ci, którzy nie wygrywali w pierwszych turach, tracili poparcie na przestrzeni lat lub cieszyli się poparciem mniejszym niż 66 procent, tracą również poparcie w kolejnych wyborach. Ponadto do zmian władz miasta częściej dochodzi w małych miejscowościach, gdzie kampanie wyborcze są tańsze.

Jak wygląda sytuacja w innych miastach woj. zachodniopomorskiego?

“Zwycięzcą” niechlubnego rankingu w województwie zachodniopomorskim został Paweł Mikołajewski sprawujący funkcję burmistrza Białego Boru. W zestawieniu uzyskał aż 81 punktów, a jego “szansę na zmianę” oceniono aż na 70 procent. Na drugim stopniu podium, ex aequo, znalazł się Andrzej Chmielewski (Drawsko / 80 pkt. – 60 procent “szans na zmianę”) oraz Wiesław Łoński (Recz / 80 pkt. – 60%).

Z kolei dobrze w zestawieniu wypadła burmistrz pobliskiego Mielna Olga Roszak-Pezała, która otrzymała 34 punkty (25%) oraz burmistrz Sianowa Maciej Berlicki (13 pkt. – 15 %). Podobny wynik (15%) uzyskała burmistrz Kołobrzegu Anna Mieczkowska. Wśród włodarzy miast z najmniejszą “szansą na zmianę” na stanowisku sklasyfikowano 8 polityków, wśród nich burmistrza Białogardu Emilię Bury oraz Szczecinka Daniela Raka.

Szczegółowe informacje na temat raportu “Stan województw – województwo zachodniopomorskie” można znaleźć na stronie lokalnapolityka.pl. Na wskazanej stronie jest dostępny 23 stronicowy raport uwzględniający dodatkowe prognozy dotyczące nie tylko wyborów samorządowych, ale i parlamentarnych.

Źródło: Raport “Stan województw – woj. zachodniopomorskie” / lokalnapolityka.pl / Instytut Badań Zmian Społecznych / Ogólnopolska Grupa Badawcza

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl