Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Mielno – atrakcje w Mielnie, Unieściu i okolicach

Zejście na plaże z deptaka w Mielnie

Mielno to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem. Miasteczko nad morzem, położone w okolicach Koszalina, co roku przyciąga tysiące turystów z całej Polski. Mielno odwiedzają zarówno miłośnicy całonocnych imprez w lokalnych klubach, jak i rodziny z dziećmi. Ci drudzy coraz częściej wybierają spokojniejszą dzielnicę Mielna – Unieście. Sprawdź, jakie atrakcje czekają na turystów w Mielnie, Unieściu i okolicy!

Na wstępie krótka historia Mielna

Mielno to małe miasto położone w powiecie koszalińskim w województwie zachodniopomorskim. Swoje prawa miejskie uzyskało 1 stycznia 2017 roku. Wówczas do Mielna przyłączono Unieście, które stało się jego integralną częścią. Mielno posiada jeszcze jedną, południową dzielnicę – Barnowo. Powierzchnia Mielna wynosi nieco ponad 33 k, a liczba stałych mieszkańców szacowana jest na około 3000 osób. Warto wspomnieć, że 67% powierzchni miasta zajmuje jezioro Jamno. Teraz przejdźmy do konkretów i sprawdźmy, co ciekawego można robić w Mielnie.

Mielno
Znak witający turystów wjeżdżających do Mielna od strony Koszalina

Atrakcje w Mielnie, Unieściu i okolicach

Na osoby wypoczywające w Mielnie czeka wiele atrakcji. Niektóre z nich są dostępne sezonowo. Osoby ceniące kontakt z naturą, znajdą w Mielnie coś dla siebie przez cały rok. Plaża, deptak, promenada, lasy, ścieżki piesze i rowerowe oraz jezioro Jamno to gwarancja udanych wakacji dla całej rodziny. Poniżej podpowiadamy, co ciekawego można robić w Mielnie.

Plaża w Mielnie

Plaża w Mielnie jest długa i zróżnicowana. Nie sposób ją pominąć, wymieniając największe atrakcje nadmorskiego miasteczka. Ta przy głównym deptaku jest wąska, a wydmy są zabezpieczone betonowymi elementami, które ograniczają podmywanie terenu przez morskie fale. Z kolei ta przy bunkrach w zachodniej części Mielna jest szeroka, otoczona wydmami i lasami. Aby do niej dojść, należy pokonać kilkaset metrów, dlatego jest znacznie mniej zatłoczona w sezonie, niż ta znajdująca się w pobliżu mieleńskiego deptaka. Wygodnie, i w mniejszym tłoku, można wypocząć latem także na plaży we wschodniej dzielnicy Mielna – w Unieściu. Ta dzielnica jest znacznie mniej imprezowa, niż centrum Mielna, dlatego wypoczynek w Unieściu znacznie częściej wybierają rodziny z dziećmi.

Widok na plażę w Mielnie
Widok na plażę przy głównym zejściu z deptaka w Mielnie
Plaża przy deptaku w Mielnie
Plaża w Mielnie w okolicach bunkrów
Plaża w okolicy mieleńskich bunkrów

Deptak w Mielnie

Deptak w Mielnie ma długość około 450 metrów i przebiega wzdłuż ulicy Kościuszki. W znacznej części zamknięty dla ruchu samochodowego, łączy główną ulicę w Mielnie, ulicę Chrobrego z plażą. Tuż przed zejściem na plażę znajduje się charakterystyczny pomnik Morsa, będący symbolem miłośników kąpieli w zimnym Bałtyku odwiedzających licznie Mielno zimą. Przy mieleńskim deptaku znajduje się mnóstwo restauracji, smażalni ryb, kawiarni i lodziarni. Sezonowo czynnych jest wiele atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Otwierane są salony gier, rozstawiane dmuchane zamki, a także często organizowane są różnego rodzaju wystawy.

Główny deptak w Mielnie
Spacer po nadmorskim deptaku
Lodziarnia przy nadmorskim deptaku
Widok na deptak w Mielnie od strony morza

Promenada Przyjaźni w Mielnie

Promenada Przyjaźni w Mielnie ma długość około 1,5 kilometra i łączy centrum miasteczka z dzielnicą Unieście. Promenada przebiegająca wzdłuż plaży rozpoczyna swój bieg tuż przy pomniku Morsa na głównym deptaku, a kończy w niewielkiej odległości od przystani rybackiej w Unieściu. Około 900-metrowy odcinek promenady stanowi wybetonowany chodnik, przebiegający tuż za wydmami. Najatrakcyjniejszą część stanowi z pewnością pomost zbudowany na plaży kilka lat temu. To właśnie z tej części promenady można liczyć na najlepszy widok na zachód słońca.

Promenada Przyjaźni w Mielnie

Pomnik Lotników w Mielnie

Pomnik Lotników w Mielnie, znajdujący się przy promenadzie, powstał w celu uczczenia pamięci dwóch polskich pilotów wojskowych. Kapitan Jan Kozyra oraz porucznik Ryszard Duro zginęli tragicznie 7 września 1987 roku. W tym dniu, podczas wykonywania lotu treningowego z lotniska wojskowego w Zegrzu Pomorskim, ich samolot wpadł do morza, w odległości zaledwie kilkuset metrów od plaży. Fragment pomnika stanowi część wojskowego samolotu TS-11 Iskra.

Zobacz także:  Sarbinowo - atrakcje turystyczne, noclegi, dojazd

Jezioro Jamno

Tak jak już wspominaliśmy na wstępie naszego artykułu, jezioro Jamno zajmuje 2/3 powierzchni Mielna. Jest ono jedną z atrakcji przyciągających m.in. wędkarzy oraz miłośników sportów wodnych. W przystaniach znajdujących się po tej stronie jeziora można wypożyczyć łódki i rowery wodne, a nawet odbyć szkolenie, które pozwala na uzyskanie licencji sternika motorowodnego. Wzdłuż jeziora przebiega ścieżka rowerowo-piesza, a także znajdują się dwa place zabaw. Warto wspomnieć o statku kursującym po jeziorze Jamno przewożących pasażerów na trasie Mielno-Koszalin. Wysiadając na przystani w Jamnie, po drugiej stronie jeziora, można dalej dotrzeć do centrum Koszalina autobusem MZK.

Koszaliński Park Nadmorski, grodzisko słowiańskie, olbrzymie szyszki i bunkry w Mielnie

Bunkry w Mielnie znajdują się w zachodniej części miasteczka. Są ukryte 400-metrowym, nadmorskim pasie leśnym, do którego można wejść od strony ulicy 1 Maja. Początek parku widać m.in. za sklepem PoloMarket, który znajduje się po lewej stronie, wjeżdżając do Mielna od strony Koszalina. W parku znajdują się liczne szlaki piesze oraz ścieżki rowerowe. Poza bunkrami można też zobaczyć olbrzymie pomniki szyszek, a nawet łódź rybacką. Ponadto przy wejściu do parku od strony ulicy Kościelnej, znajduje się otoczone fosą grodzisko słowiańskie. Będąc w Mielnie, zdecydowanie warto wybrać się na spacer do Koszalińskiego Parku Nadmorskiego.

Pomnik szyszki w Koszalińskim Parku Nadmorskim w okolicach bunkrów
Pomnik szyszki w parku w Mielnie
Łódka w parku w Mielnie

Ścieżki rowerowe w Mielnie i Unieściu

Podczas pobytu w Mielnie na brak możliwości z pewnością nie będą mogli narzekać również miłośnicy wycieczek rowerowych. Ścieżkami rowerowymi można wyjechać z Mielna praktycznie w każdym kierunku. Jeżdżąc po Mielnie, warto skorzystać ze ścieżki znajdującej się wzdłuż jeziora Jamno. Wybierając się na zachód, najlepszą opcją jest przejazd ścieżką znajdującą się w leśnym pasie nadmorskim, w parku, o którym wspomniany we wcześniejszym akapicie. Ścieżką rowerową można dojechać bezpiecznie przez Mielenko do Chłopów.

Z kolei wybierając się na wschód, ścieżką rowerową dotrzemy aż do Łaz oddalonych od Mielna o około 10 kilometrów. Warto wspomnieć, że ścieżkami rowerowymi można dojechać z Mielna również do Koszalina. W tym przypadku odległość wynosi około 12 kilometrów, a przejazd w spokojnym tempie zajmuje około 45 minut.

Często wybieraną przez cyklistów jest trasa rowerowa wokół jeziora Jamno. Niestety w tym przypadku część trasy należy pokonać wzdłuż wąskich ulic gminnych. Kierując się ścieżką rowerową w kierunku Mścić, a następnie Koszalina, należy skręcić w ulicę Na Jamno i kierować się na Łabusz. To właśnie tutaj znajduje się port na jeziorze Jamno po stronie Koszalina, z którego odpływają statki do Mielna. Jeśli w tym momencie będzie chciał zakończyć swoją wycieczkę rowerową, w miarę możliwości jednoślad można zabrać ze sobą na pokład katamaranu pasażerskiego. Jeśli zdecydujesz się kontynuować swoją wycieczkę wokół jeziora Jamno, kieruj się ścieżką prowadzącą wzdłuż jeziora na Osieki, gdzie czeka już prosta droga do Łaz. Z Łaz do Mielna można dojechać ścieżką rowerową biegnącą przez las wzdłuż głównej drogi.

Zobacz także:  Łazy nad morzem - atrakcje, dojazd, noclegi

Place zabaw w Mielnie

W Mielnie jest kilka ogólnodostępnych placów zabaw, które są alternatywą do płatnych atrakcji dla dzieci dostępnych na terenie miasteczka. Największy z nich jest zlokalizowany na dużym terenie zielonych w okolicy ulicy Żeromskiego, tuż za sklepem Lewiatan. W tej lokalizacji znajdują się m.in. dwa duże place zabaw, w tym jeden dla małych dzieci, siłownia na świeżym powietrzu, orlik oraz stoły do gry w ping-ponga. 

Największy plac zabaw w Mielnie
Stoły do ping-ponga na świeżym powietrzu

Nieco mniejszy plac zabaw znajduje się w Unieściu, w okolicach portu rybackiego, kościoła i głównego deptaka. Na teren placu zabaw przy dawnej szkole w Unieściu można wejść od strony ulicy Poprzecznej. W tej lokalizacji znajduje się również Orlik, boisko do koszykówki oraz miejsce, w którym można rozpalić ognisko. Kolejne dwa place zabaw znajdują się przy ścieżce biegnącej wzdłuż jeziora Jamno – jeden z nich znajduje się w okolicach ulicy Marzanny, drugi – ulicy Księżycowej.

Port pybacki w Unieściu

W Unieściu znajduje się jeden z najpopularniejszych portów rybackich w tej części wybrzeża. Na plaży o każdej porze roku można podziwiać kolorowe kutry rybackie, a w wiosce rybackiej zjeść świeżo wędzoną rybę. A wędzarni i smażalni jest na terenie wioski rybackiej kilkanaście. Warto wspomnieć, że port rybacki w Unieściu jest czynny przez cały rok. Chętnie zaopatrują się w nim właściciele pobliskich restauracji, a także okoliczni mieszkańcy.

Wędzarnie i smażalnie w porcie rybackim w UnieściuWędzarnie i smażalnie w porcie rybackim w Unieściu
Świeże ryby prosto z kutra w Unieściu
Restauracje w przystani rybackiej w Mielnie-Unieściu
Kutry w przystani rybackiej w Unieściu
Kuter rybacki na plaży w Mielnie

Wesołe Miasteczko w Mielnie

W Mielnie sezonowo można skorzystać z atrakcji dostępnych w jednym z dwóch wesołych miasteczek. Obywa są zlokalizowane przy głównej ulicy prowadzącej z centrum Mielna do Unieścia. Na terenie lunaparków liczba atrakcji jest naprawdę duża. Z pewnością znajdą tu coś odpowiedniego dla siebie osoby w każdym wieku. Diabelski młyn, z którego rozpościera się widok na morze i jezioro oraz przejażdżka kolejką górską to gwarancja niezapomnianych przeżyć. Najmłodsi z pewnością będą usatysfakcjonowani zabawą na jednej z dostępnych karuzel.

Kluby nocne i dyskoteki w Mielnie

Wymieniając atrakcje, nie sposób nie wspomnieć o licznych klubach nocnych i dyskotekach w Mielnie. Najpopularniejszy z nich, Klub Bajka Mielno jest zlokalizowany przy ulicy Nadbrzeżnej 1 w okolicach głównego deptaka. Popularne wśród imprezowiczów są również dwa kluby znajdujące się tuż obok siebie przy ulicy Wojska Polskiego – Fresh Club Mielno oraz Disco Plaza. Ponadto w wielu lokalach wieczorami organizowane są imprezy przy różnego rodzaju muzyce granej na żywo lub puszczanej przez DJ-a. Imprezy w Mielnie kończą się nad ranem, a kiedy kluby są zamykane, zabawa przenosi się na plaże.

Music Club Fresh Mielno oraz Disco Plaza Club w Mielnie

Atrakcje w okolicach Mielna

Jeśli znudzi Ci się leżakowanie na plaży lub pogoda przestaje dopisywać, warto poznać atrakcje dostępne w okolicach Mielna. A tych jest sporo, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Podczas pochmurnej pogody można wybrać się w odwiedziny do jednej z sąsiednich miejscowości nadmorskich. Wiele atrakcji znajduje się także w pobliskim Koszalinie lub w zasięgu maksymalnie kilkudziesięciu kilometrów. Poniżej przedstawiamy listę, która z pewnością ułatwią znalezienie pomysły na spędzenie wolnego czasu.

  • Ogrody Hortulus w Dobrzycy – to jedne z najpopularniejszych, a jednocześnie najpiękniejszych ogrodów w Polsce dostępnych dla turystów. Można tu podziwiać rośliny z całego świata w aranżacjach charakterystycznych dla danego regionu. Ponadto znajduje się tu wieża widokowa oraz olbrzymi labirynt w żywopłocie.
  • Aquapark w Koszalinie – największy park wodny w regionie. Na terenie koszalińskiego aquaparku dostępnych jest kilka zjeżdżalni o różnych stopniu trudności. Znajduje się tu również rwąca rzeka, basen z falą oraz mnóstwo atrakcji dla dzieci. W sezonie letnim baseny ze zjeżdżalniami są dostępne również na zewnątrz.
  • Park trampolin w Koszalinie – w koszalińskim Play Parku doskonale bawić się będą zarówno dorośli, jak i dzieci. Kilkadziesiąt trampolin, tor przeszkód, ściana wspinaczkowa oraz małpi gaj dla dzieci to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny.
  • Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie – w wojskowym muzeum można zobaczyć m.in. samolot myśliwski Iskra oraz rządowego Jak-a. Ponadto prześledzisz historię rozwoju polskiej armii oraz jednostek obrony przeciwlotniczej. 
  • Kina, teatry, amfiteatr i filharmonia w Koszalinie – na brak atrakcji w Koszalinie z pewnością nie będą mogli narzekać również miłośnicy sztuki. Kiedy plażowanie uniemożliwi zła pogoda, można wybrać się na film do kina lub spektakl do teatru. Ponadto w filharmonii i amfiteatrze odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, a wśród nich z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.
  • Góra Chełmska w Koszalinie – a co powiesz na wspinaczkę nad morzem? Góra Chełmska to najwyższe wzniesienie w promieniu wielu kilometrów od Koszalina. Przechadzając się jednym z dostępnych szlaków, można poczuć namiastkę wycieczki w góry. Na terenie Góry Chełmskiej znajduje się ponadto zabytkowe Sanktuarium Maryjne oraz wieża widokowa.
  • Latarnia Morska w Gąskach – w niewielkiej odległości od Mielna znajduje się jedna z najwyższych latarni morskich na polskim wybrzeżu. Latarnia jest otwarta dla turystów, a będąc na szczycie, można podziwiać wspaniały widok na polskie morze.
  • Zoo w Dolinie Charlotty pod Słupskiem – wycieczka do ogrodu zoologicznego z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. A do tego położonego pod Słupskiem można dojechać w zaledwie nieco ponad godzinę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule “Zoo w pobliżu Koszalina
Zobacz także:  Ogrody Hortulus w Dobrzycy koło Koszalina

To tylko niektóre z propozycji. Zajrzyj do działu atrakcje w Koszalinie, aby sprawdzić, co jeszcze ciekawego można robić w mieście oddalonym zaledwie kilkanaście kilometrów od Mielna.

Mielno kamera, czyli kamera internetowa z widokiem na plażę w Mielnie

Przed wybraniem się na plażę, warto sprawdzić, jak wygląda obecna sytuacja, korzystając z kamery internetowej. Plażę w Mielnie można podglądać na żywo. Poniżej przedstawiamy widok z jednej z kamer znajdujących się w Mielnie.

Wakacje w Mielnie

Mielno to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych na zachodnim wybrzeżu. Na wakacje w Mielnie chętnie wybierają się mieszkańcy wielu regionów Polski. Rodziny z dziećmi częściej decydują się na nocleg w spokojniejszej dzielnicy Mielna, w Unieściu. Osoby preferujący nocny, imprezowy tryb życia z pewnością nie zawiodą się nocując bliżej centrum miejscowości. Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże znaleźć odpowiedź na pytanie, co ciekawego można robić w Mielnie i okolicach.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Uwaga, materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl