Plastyk Koszalin, czyli PLSP – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie

Plastyk Koszalin, czyli PLSP - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie

Plastyk Koszalin to powszechne określenie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Niegdyś tym mianem określało się koszaliński Zespół Szkół Plastycznych (ZSP), jednak w 2022 roku został on rozwiązany. Jednocześnie zlikwidowano Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych Koszalinie (OSSP Koszalin), a jej majątek przejęło nowo powołane do życia PLSP. Gdzie jest zlokalizowany Plastyk w Koszalinie? Jak wygląda program edukacyjny Liceum Plastycznego  Koszalinie? Na jakich zasadach odbywa się rekrutacja do koszalińskiego Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych? Sprawdzamy!

Jaka jest historia Plastyka w Koszalinie?

Historia Plastyka w Koszalinie sięga 1975 roku. To wówczas swoją działalność rozpoczęła szkoła plastyczna, która siedzibę przy Racławickiej odziedziczyła po Technikum Mechanicznym. Początkowo program nauczania przewidywał kształcenie w dwóch specjalnościach: dekoratorstwo oraz formy użytkowe. W kolejnych latach budynek został poddany renowacji, a zajęcia tymczasowo odbywały się Ognisku Plastycznym oraz II LO w Koszalinie. Kolejne lata przyniosły zmianę powiązane z reformą polskiego systemu edukacji. 

Jak już wspomnieliśmy na wstępie naszego artykułu, przed 2022 rokiem w Koszalinie działał Zespół Szkół Plastycznych, w skrócie ZSP Koszalin. W jego skład wchodziło zarówno liceum, jak i gimnazjum plastyczne (OSSP Koszalin, czyli Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Koszalinie). W związku z likwidacją gimnazjum wygaszono ZSP, a jego majątek przejęło nowo powstałe Państwo Liceum Sztuk Plastycznych. Zmiana organizacyjna oraz nazwy szkoły nastąpiła w dniu 31 sierpnia 2022 roku.

Gdzie jest zlokalizowany Plastyk w Koszalinie?

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie jest zlokalizowane przy ulicy Racławickiej 9. Siedziba PLSP mieści się tuż przy skrzyżowaniu ulicy Racławickiej ze Stawisińskiego. Budynek szkoły plastycznej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie siedziby Starostwa Powiatowego i Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. W niewielkiej odległości znajduje się ponadto stadion Bałtyku Koszalin, a także swój Wydział Mechaniczny posiada Politechnika Koszalińska. Najbliższym przystankiem autobusowym MZK Koszalin jest ten przystanek Clausiusa 01/02 przy ulicy Zwycięstwa.

Zobacz także:  System pruski w edukacji XXI wieku - czy to ma sens?

Jakie są kierunki kształcenia w koszalińskim Plastyku?

Nauka w PLSP w Koszalinie pozwala na uzyskanie zarówno świadectwa maturalnego, jak i tytułu zawodowego plastyka w określonej specjalizacji. Obecnie kształcenie odbywa się w następujących specjalnościach:

  • technika graficzna (projektowanie graficzne)
  • fotografia i film (fotografia artystyczna)
  • formy rzeźbiarskie (ceramika artystyczna, snycerstwo)
  • formy użytkowe, wzornictwo (tkanina artystyczna)

Wybór jednej z pięciu specjalności (podane wyżej w nawiasach) odbywa się już na pierwszym roku. Ponadto uczniowie Plastyka obowiązkowo uczestniczą w plenerach artystycznych, które realizowane są w Koszalinie, nad morzem oraz w górach (lub w innym regionie naszego kraju).

Poza obowiązkowymi przedmiotami charakterystycznymi dla liceum ogólnokształcącego program nauczania w Plastyku uwzględnia również przedmioty takie jak:

  • historia sztuki,
  • podstawy projektowania – kompozycja,
  • rysunek i malarstwo,
  • rzeźba,
  • podstawy fotografii i filmu,
  • projektowanie multimedialne.

Rozbudowany program nauczania sprawia, że absolwenci Liceum Plastycznego posiadają wszechstronną wiedzę, którą mogą wykorzystać na studiach wyższych. 

Jak wygląda rekrutacja do Plastyka w Koszalinie?

Rekrutacja do Liceum Plastycznego w Koszalinie odbywa się zgodnie z przyjętym harmonogramem i obejmuje egzamin praktyczny oraz teoretyczny. Część praktyczna pozwala na ocenienie predyspozycji kandydata. W jej skład wchodzi m.in. praca rysunkowa oraz malarska. Z kolei egzamin teoretyczny potwierdza zainteresowanie sztuką oraz kulturą. Kandydat nie może mieć ukończonych 17 lat, a wniosek o przyjęcie, wraz z niezbędnymi załącznikami, musi być złożony w wyznaczonym terminie. Zwykle okienko na złożenie wniosku jest otwarte od drugiej połowy lutego i trwa on do pierwszych dni czerwca. Wyniki ogłaszane są po dostarczeniu przez kandydatów świadectw ukończenia szkoły podstawowej, na początku lipca.

Na koniec warto dodać, że uczniowie mają możliwość zakwaterowania w internacie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Znajduje się on przy ulicy Fałata 32, a mieszkają w nim jedynie uczniowie koszalińskich szkół artystycznych tj. szkoły muzycznej oraz szkoły plastycznej. Informacje, które przedstawiliśmy w naszym artykule, bazują na tych, opublikowanych na oficjalnej stronie PLSP w Koszalinie. Znajduje się ona pod adresem gov.pl/web/plastykkoszalin. Warto na nią zajrzeć, jeśli szukasz aktualnych harmonogramów rekrutacji oraz informacji z życia szkoły. Zachęcamy ponadto do odwiedzenia działu miejski poradnik na łamach naszego portalu. To właśnie tam przedstawiamy sylwetki Liceum Ogólnokształcących oraz Technikum w Koszalinie.

Zobacz także:  Muzyk Koszalin, czyli ZPSM - Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl