Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

MZK Koszalin, czyli komunikacja miejska w Koszalinie

MKZ Koszalin - komunikacja miejska w Koszalinie

Komunikacja miejska w Koszalinie jest bardzo dobrze rozwinięta. Autobusem MZK Koszalin można dotrzeć nawet do najbardziej oddalonych od centrum zakątków miasta. Ponadto autobusem miejskim można dojechać do niektórych miejscowości ościennych (np. Kretomino), a statkiem Miejskiejskiego Zakładu Komunikacji dopłynąć do Mielna. Mieszkańcy doceniają również zoptymalizowany rozkład jazdy, nowoczesne autobusy oraz dobrze rozbudowana sieć przystanków.

Rozkład jazdy autobusów MZK Koszalin

Aktualny rozkład jazdy autobusów miejskich w Koszalinie znajduje się na głównej stronie MZK Koszalin pod adresem mzk.koszalin.pl. Wybierając numer linii oraz przystanek, możesz sprawdzić, o której odjedzie najbliższy autobus. Rozkład jazdy MZK Koszalin jest również dostępny na każdym z przystanków. Dzięki rozkładowi można sprawdzić szczegółowo ile wynosi maksymany czas przejazdy pomiędzy przystankami. Podróżni mogą ponadto sprawdzić ewentualne opóźnienia na stronie JakDojade.pl lub w dedykowanej aplikacji na telefon.

Mapa linii i przystanków autobusowych MZK Koszalin

Sieć przystanków autobusów miejskich w Koszalinie jest bardzo dobrze rozbudowana. Najdalej oddalone od centrum przystanki są zlokalizowane przy przystani w Jamnie, Świeszynie oraz Lubiatowie. Pełną listę przystanków MZK Koszalin znajdziesz pod adresem mzk.koszalin.pl/rozklad-jazdy/#przystanki. Warto zajrzeć również do mapki połączeń znajdującej się na stronie mapka.mzk.koszalin.pl.

Przystanek autobusowy w Koszalinie
Przystanek komunikacji miejskiej w Koszalinie – Wilkowo 01

Ile kosztuje bilet na autobus w Koszalinie?

Standardowa cena jednorazowego biletu normalnego na autobus w Koszalinie to 3,80 zł (ulgowy: 1,90 zł). Bilet obowiązuje w strefie miejskiej i może być traktowany jako jednorazowy lub czasowy 30-minutowy. Z kolei 5,20 zł zapłacimy na bilet jednorazowy lub czasowy 60-minutowy obowiązujący w strefie miejskiej i podmiejskiej (ulgowy: 2,60 zł).

Zobacz także:  Jak dojechać z Koszalina do Kołobrzegu, czyli autobus i pociąg Koszalin-Kołobrzeg

W wielu przypadkach opłacalny może być zakup biletu dobowego 24-godzinnego. Za dobowy bilet normalny w strefie miejskiej zapłacimy 10,40 zł (ulgowy: 5,20 zł), natomiast w strefie podmiejskiej – 10 zł (ulgowy: 5 zł). Bilet dobowy upoważnia do nieograniczonej liczby przejazdów przez 24 godziny od momentu pierwszego skasowania.

Bilety na przejazdy autobusami MZK Koszalin można kupić w biletomatach znajdujących się w autobusach lub przy przystankach (można płacić kartą), u kierowcy lub w wielu punktach na terenie miasta (np. kioski ruchu). 

Informacje o karnetach, biletach okresowych i innych ulgach oraz uprawnieniach znajdziesz na stronie MZK Koszalin pod adresem mzk.koszalin.pl/bilety/#cennik-biletow.

Podwyżki cen biletów autobusowych w Koszalinie

Ceny biletów autobusowych w Koszalinie znacznie wzrosły od 1 czerwca 2022 roku. Za bilet jednorazowy MZK Koszalin od tego dnia trzeba zapłacić już 3,80 zł zamiast dotychczasowej stawki 2,90 zł. Z kolei bilet ulgowy będzie droższy o 45 groszy. Podwyżki są tłumaczone dużym deficytem budżetowym MZK Koszalin, a także wysokimi kosztami utrzymania taboru m.in. poprzez drożejące paliwo. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, że podnoszenie cen biletów autobusowych nie zachęci mieszkańców miasta do korzystania z przejazdów autobusami miejskimi. Podróżując w kilka osób, może się okazać, że przejazd samochodem będzie znacznie tańszy. Jeśli więcej osób zdecyduje się na przejazd samochodem, to z kolei z pewnością nie przełoży się korzystnie na stan dróg w Koszalinie, ani na jakość powietrza.

Opłata za brak ważnego biletu w MZK Koszalin

Bilety sprzedawane przez kierowców są w formie paragonu i nie wymagają skasowania. Te nabyte poza autobusem, musisz skasować natychmiast po wejściu do pojazdu. Za brak ważnego biletu grożą wysokie kary. W przypadku przejazdu bez biletu lub ważnego biletu opłata karna wynosi 190 zł + cena biletu. Z kolei 152 zł zapłacisz, jeśli nie będziesz miał ze sobą dokumentu potwierdzającego prawo do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu. Nieopłacalne może być również nieuzasadnione zatrzymanie pojazdu lub przyczynienie się do zmiany trasy przejazdu – wówczas nakładana jest opłata dodatkowa w wysokości 570 zł. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie mzk.koszalin.pl/bilety/#cennik-biletow w dziale “Opłaty dodatkowe”.

Zobacz także:  Urząd Miejski w Koszalinie - lokalizacja, wydziały, godziny otwarcia

Kiedy przyjedzie – Koszalin

Bardzo przydatna podczas poruszania się autobusami komunikacji miejskiej w Koszalinie może być aplikacja mobilna KiedyPrzyjedzie.pl. Dzięki niej można na bieżąco sprawdzać, czy dany autobus przyjedzie zgodnie z rozkładem na przystanek. Ewentualne opóźnienia sprawdzisz również na stronie internetowej koszalin.kiedyprzyjedzie.pl. Dodając wybrane przystanki do ulubionych, najbliższe odjazdy autobusów będziesz mógł zobaczyć natychmiast po wejściu na stronę.

Statek z Koszalina do Mielna – emerytowany Koszałek i nowy statek Julek

Warto wspomnieć, że z Koszalina do Mielna można również dotrzeć statkiem należącym do MZK. Koszaliński Julek pływa w sezonie po jeziorze Jamno – pomiędzy przystankiem “Przystań Jamno”, a dwoma zlokalizowanymi w Unieściu – “Unieście I Przystań” oraz “Unieście II Przystań”. W lipcu i sierpniu każdego roku rejsy Julkiem odbywają się kilka razy dziennie. Do przystani w Koszalińskiej dzielnicy Jamno można dotrzeć autobusem MZK. Sprzedaż biletów odbywa się wyłącznie na statku.

Nowym nabytkiem MZK Koszalin jest tramwaj wodny Julek, który zastąpił wysłużony tramwaj wodny Koszałek. Nowoczesna konstrukcja jest w stanie zabrać na swój pokład nawet 110 osób. Katamaran ma długość 20 metrów i zgodnie z zapowiedziami rejs z Koszalina do Mielna będzie trwał krócej, niż jazda samochodem. Tramwaj wodny Julek został zwodowany na jeziorze Jamno pod koniec maja 2021 roku. Ceny biletów na rejs Julkiem to zaledwie 5 zł (bilet normalny) i 2,5 zł (bilet ulgowy). Na tramwaj wodny można zabrać ze sobą rower, a dopłata za jego przewiezienie wynosi 5 złote. Warto rozważyć zakup biletu czasowego za 7 zł – wóczas w ciągu 120 minut od skasowania można dojechać autobusem do przystanii w Jamnie, a następnie skorzystać z przeprawy statkiem przez jezioro.

Rejs po jeziorze Jamno może być z pewnością uznany za jedną z atrakcji w Koszalinie. Więcej informacji, rozkład rejsów oraz ceny biletów na statek pływający z Koszalina do Mielna znajdziesz na stronie mzk.koszalin.pl/koszalek.

Zobacz także:  Szkoły podstawowe w Koszalinie

Miejski Zakład Komunikacji w Koszalinie

Komunikacja miejska w Koszalinie to rozbudowana sieć połączeń oraz często odjeżdżające autobusy. Przystanki znajdują się nie tylko na terenie miasta, ale i aglomeracji koszalińskiej, uwzględniającej pobliskie miejscowości. Warto również dodać, że autobusy w Koszalinie mają charakterystyczny żółty kolor. Główna zajezdnia znajduje się przy ulicy Gnieźnieńskiej w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl