Muzyk Koszalin, czyli ZPSM – Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie

ZPSM Koszalin, czyli Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie

ZPSM w Koszalinie to Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, w którym wiedzę na temat muzyki, można pozyskać w szkołach o kilku stopniach. Szkoła muzyczna w Koszalinie dysponuje nie tylko odpowiednim zapleczem dydaktycznym, ale i salą koncertową mogącą pomieścić 160 widzów jednocześnie. Gdzie jest zlokalizowany Zespół Szkół Muzycznych w Koszalinie? Co warto wiedzieć o ZPSM Koszalin? Jakie szkoły wchodzą w skład zespołu? Kto zyskał sławę po ukończeniu koszalińskiego “Muzyka”? Sprawdzamy!

Co warto wiedzieć o ZPSM w Koszalinie

ZPSM Koszalin, czyli Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie, to jeden z największych w regionie ośrodków kształcenia muzycznego dzieci i młodzieży. Szkoła oficjalnie istnieje od 1 stycznia 1959 roku, jednak swoją działalność rozpoczęła już 15 września 1958 roku. Patronką koszalińskiej szkoły muzycznej jest polska kompozytorka i skrzypaczka Grażyna Bacewicz.

Aktualne informacje o kadrze pedagogicznej czy odnośnie do biblioteki, plany lekcji, dziennik elektroniczny, jadłospis oraz kalendarz roku szkolnego ZPSM Koszalin można znaleźć na oficjalnej stronie szkoły pod adresem gov.pl/web/zpsmkoszalin. To właśnie na niej placówka dzieli się najważniejszymi informacjami z życia szkoły. Niegdyś oficjalną stronę była ta znajdująca się pod adresem zpsm.pl, jednak obecnie jest to strona archiwalna.

Jakie szkoły wchodzą w skład ZPSM Koszalin?

W skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie wchodzi kilka szkół o różnym stopniu i zróżnicowanej długości cyklu nauczania. Wśród szkół obecnie działa Szkoła Muzyczna I stopnia, Sześcioletnia Szkoła Muzyczna II stopnia oraz Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Poniżej przedstawiamy krótkie charakterystyki poszczególnych szkół. Jeśli jesteś zainteresowany przyjęciem do szkoły muzycznej w Koszalinie, warto wcześniej skontaktować się z placówką i potwierdzić, czy w danym roku jest prowadzony nabór do poszczególnych szkół.

Nauka gry na skrzypcach w szkole muzycznej
Skrzypce to jeden z najchętniej wybieranych instrumentów przez uczniów szkół muzycznych

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I st. (OSM I st.)

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Koszalinie realizuje program nauczania w cyklu ośmioletnim i jest odpowiednikiem szkoły podstawowej. Szkoła realizuje nie tylko zajęcia z zakresu muzyki, ale i kształcenia ogólnego. O przyjęcie do szkoły mogą starać się uczniowie kończący w danym roku kalendarzowym 6 lub 7 lat. Zdolności muzyczne kandydatów są sprawdzane na podstawie predyspozycji do gry na instrumentach, warunków fizycznych oraz posiadania uzdolnień muzycznych. Nabór jest prowadzony pod kątem gry na wielu instrumentach tj. fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie, gitarze, akordeonie, perkusji, flecie, klarnecie, fagocie, saksofonie, trąbce, waltorni oraz puzonie. Nauka w OSM I st. kończy się egzaminem ósmoklasisty.

Zobacz także:  Żłobek Koszalin, czyli publiczne i prywatne żłobki w Koszalinie

Szkoła Muzyczna I st. (SM I st.)

Szkoła Muzyczna I stopnia to szkoła o cztero- oraz sześcioletnim cyklu kształcenia. SM I st. można uznać za odpowiednik zaocznej szkoły podstawowej, gdzie zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Do szkoły, gdzie nauczanie jest prowadzone w cyklu 6-letnim, są przyjmowani uczniowie, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 6 lub 7 lat, jednak mają nie więcej niż 10 lat. W przypadku szkoły czteroletniej kandydat musi mieć więcej niż 8 lat, ale nie ukończony 16 rok życia.

Do obydwu szkół kandydaci są kwalifikowani na podstawie badania przydatności muzycznych. W przypadku SM I st. nabór jest prowadzony na  fortepian, skrzypce, gitarę, wiolonczelę, kontrabas, akordeon, perkusję, flet, fagot, saksofon, klarnet, trąbkę, waltornię oraz puzon. W przypadku szkoły czteroletniej nabór odbywa się ponadto na organy. Nauka kończy się egzaminem, który daje podstawy do dalszego, zawodowego kształcenia muzycznego.

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. (OSM II st.)

Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia to odpowiednik tradycyjnego liceum ogólnokształcącego. W szkole, poza zajęciami muzycznymi, odbywa się również nauka zgodnie z programem powszechnego LO. Do szkoły są przyjmowani kandydaci do 17 roku życia. OSM II stopnia prowadzi nabór na specjalności takiej jak instrumentalistyka, rytmika oraz wokalistyka. Przyjęcie odbywa się na podstawie egzaminów praktycznych oraz z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej.

Sześcioletnia Szkoła Muzyczna II st. (SM II st.)

Sześcioletnia Szkoła Muzyczna II stopnia może być uznana za odpowiednik liceum zaocznego. Nauka trwa od 4 do 6 lat, a zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych. Do szkoły mogą być przyjęci kandydaci w wieku od 10 do 23 lat. Nauka w trybie 6-letnim odbywa się w zakresie instrumentalistyki oraz rytmiki. Z kolei ta w cyklu 4-letnim to klasy wokalne ze specjalnością śpiewu. Przyjęcia kandydatów do SM II stopnia odbywają się na podstawie egzaminów praktycznych oraz z kształcenia słuchu i ogólnej wiedzy muzycznej.

Zobacz także:  System pruski w edukacji XXI wieku - czy to ma sens?

Najpopularniejsi absolwenci szkoły muzycznej w Koszalinie

Koszalińska szkoła muzyczna może poszczycić się sukcesami na scenie muzycznej wielu swoich wychowanków. Jednym z najpopularniejszych absolwentów ZPSM Koszalin jest Adam Sztaba. Kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer i producent muzyczny współpracował z gwiazdami takimi jak Sting, Michael Bolton, czy też Jose Carreras. Swoją karierę muzyczną w koszalińskim ZPSM rozpoczynała również Reni Jusis, Katarzyna Cerekwicka oraz Agata Szymczewska. Lista nazwisk osób, które kontynuowały swój muzyczny rozwój po ukończeniu szkoły, jest jednak znacznie dłuższa.

Gdzie jest zlokalizowana Szkoła Muzyczna w Koszalinie?

Szkoła muzyczna w Koszalinie jest zlokalizowana przy ulicy Juliana Fałata 32, w północno-wschodniej części miasta. Budynek ZPSM Koszalin znajduje się naprzeciwko oddziału ZUS w Koszalinie oraz w bliskim sąsiedztwie stadionu klubu Gwardia Koszalin. W niewielkiej odległości znajduje się również główny gmach Politechniki Koszalińskiej. Bezpośrednio w okolicy szkoły znajdują się dwa duże parkingi samochodowe, położone poza strefą płatnego parkowania. Do koszalińskiej szkoły muzycznej wygodnie jest również dojechać autobusem MZK Koszalin – najbliższy przystanek to ZUS 02.

Jak wygląda rekrutacja do ZPSM w Koszalinie?

Rekrutacja do szkół wchodzących w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie odbywa się zgodnie z przyjętych harmonogramem. Jest on publikowany zwykle pod koniec zimy/wczesną wiosną każdego roku szkolnego. Pierwszym etapem jest złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły wraz z niezbędnymi załącznikami. Najważniejszy jest jednak egzamin predyspozycji muzycznych kandydata do nauki w szkole. Ten odbywa się w wyznaczonych terminach w budynku szkoły. Aby dostać się do szkoły muzycznej II stopnia, należy ponadto zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Przedstawiamy jedynie skrócone zasady rekrutacji, a te szczegółowe można znaleźć na oficjalnej stronie szkoły, do której linka zamieściliśmy we wcześniejszej sekcji naszego artykułu.

Więcej ciekawych informacji na podobne tematy, znajdziesz w dziale miejski poradnik na łamach naszego portalu. To właśnie tam przybliżamy sylwetki m.in. liceum ogólnokształcących i technikum w Koszalinie. Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszego portalu, gdyż lista artykułów rozrasta się na bieżąco.

Zobacz także:  Plastyk Koszalin, czyli PLSP - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. W. Hasiora w Koszalinie

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl