Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – kiedy wypłata?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - kiedy wypłata, jak złożyć wniosek, zasady

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to nowe świadczenie, którego celem jest wsparcie finansowe rodziców wychowujących dzieci. Obok “500 plus”, to właśnie Kapitał Opiekuńczy cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich rodzin. Przyjmowanie wniosków o wypłatę nowego zasiłku rozpoczęto z dniem 1 stycznia 2022 roku. Rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca mogą otrzymać wsparcie w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jak złożyć wniosek o wypłatę świadczenia? Kto może aplikować o zasiłek RKO na dziecko? W jakiej wysokości miesięcznie jest wypłacany Kapitał Opiekuńczy? Kiedy rozpoczną się wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to jest?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to dodatkowe świadczenie pieniężne dla rodzin z dziećmi. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, świadczenie pieniężne przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. Świadczenie można uzyskać na dziecko w wieku od 12 do 35 miesięcy (ukończenia 3 lat). Maksymalna kwota świadczenia jaką można otrzymać to 12 tysięcy złotych. Kwota ta nie jest opodatkowana i w całości trafia na wskazane konto beneficjenta. Co więcej, to rodzice decydują, czy chcą otrzymać wypłatę w wysokości 1000 złotych miesięcznie przez rok, czy też rozłożyć ją na dwa lata i otrzymywać na konto miesięcznie kwotę 500 złotych.

Warto również wiedzieć, że Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest wypłacany na dzieci, które urodziły się przed wejściem przepisów w życie tj. przed 1 stycznia 2022 roku. Ponadto otrzymanie świadczenia RKO nie jest zależne od dochodów rodziny.

Jak złożyć wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy?

Wniosek o Rodzimy Kapitał Opiekuńczy można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Wnioski o RKO są przyjmowane na kilka sposobów. Formularz RKO-R można wygenerować za pośrednictwem portalu PUE ZUS, Empatia oraz poprzez bankowość elektroniczną. Wniosek RKO-R zawiera szereg pytań dotyczących zarówno osoby aplikującej, jak i dziecka na które chcemy otrzymać świadczenie. Jego wypełnienie jest bardzo proste i zajmuje zaledwie kilka chwil. Poprawnie wypełniony wniosek trafia do ZUS, gdzie jest rozpatrywany.

Zobacz także:  Stagflacja w Polsce - co to znaczy?

UWAGA! Wniosek o Kapitał Opiekuńczy zaleca się złożyć pomiędzy 9. a 13. miesiącem życia. Wówczas można mieć pewność, że świadczenie zostanie wypłacone w pełnej, przysługującej wysokości. Jest ono bowiem wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – od kiedy wypłata?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest wypłacany tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma na rozpatrzenie wniosku o przyznanie świadczenia aż 2 miesiące. Zwykle jednak wnioski RKO-R ZUS rozpatruje znacznie szybciej. Świadczenie przysługuje nie wcześniej, niż za miesiąc, w którym dziecko kończy 12. miesiąc życia. To wówczas pieniądze trafiają na konto beneficjenta. 

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – infolinia

Dla wszystkich zainteresowanych otrzymaniem świadczenia RKO, uruchomiono specjalną infolinię. Można na niej uzyskać odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania. Infolinia o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym jest dostępna pod numerem telefonu 22 290 55 00. Pomocą służą również pracownicy ZUS-u. Spotkania odnośnie kapitału odbywają się także w lokalnych instytucjach samorządowych.

Więcej informacji dotyczących domowych finansów, znajdziesz w dziale finanse i inwestycje na łamach naszego portalu.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl