Konto osobiste pozwala na przeprowadzanie różnego rodzaju transakcji. Jego właściciel może wpłacać i wypłacać środki finansowe oraz wykonywać przelewy. Konto osobiste można założyć w każdym banku, jednak poszczególne oferty różnią się od siebie wieloma parametrami. Przekonaj się, jak wybrać najlepsze – takie, które będzie dopasowane do Twoich potrzeb.
Artykuł sponsorowany
Na skróty:
Czym jest konto osobiste?
Konto osobiste to inaczej rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy (ROR). Współcześnie ma je prawie każdy, gdyż umożliwia ono wygodne wykonywanie różnego rodzaju transakcji. To właśnie na konto osobiste wpływają dochody, a zgromadzonymi na nim środkami można płacić stacjonarnie oraz przez Internet za pomocą karty lub wykorzystując popularną metodę BLIK.
Z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie konta osobistego?
Banki dość często pobierają od swoich klientów opłaty związane z kontami osobistymi. Najpopularniejsze z nich to przede wszystkim prowizje za:
- – prowadzenie konta oraz kartę debetową,
- – z innych bankomatów,
- – przelewy do innych banków,
- – przewalutowanie transakcji.
Najczęściej nie są to duże kwoty, jednak po ich podsumowaniu może okazać się, że wydatki są odczuwalne. Wiele banków oferuje darmowe konta pod warunkiem spełnienia konkretnych wymogów. Takie promocje niekiedy są skierowane do nowych klientów i mają na celu przyciągnięcie ich zainteresowania.
Na co zwrócić uwagę, wybierając konto bankowe?
Nie podejmuj decyzji odnośnie otwarcia konta w banku wyłącznie na podstawie interesującej promocji. Porównaj co najmniej kilka propozycji różnych instytucji finansowych i sprawdź, która z nich jest dla Ciebie najlepsza. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z rankingiem, który znajdziesz na stronie: https://finanse.rankomat.pl/konta/osobiste/. Został on opracowany na podstawie najważniejszych parametrów, takich jak:
- opłaty za prowadzenie konta,
- koszty korzystania z karty,
- opłaty za wypłaty z bankomatów,
- oferta oszczędnościowa banku,
- promocje i bonusy,
- użyteczność i funkcjonalność aplikacji mobilnej.
W tym rankingu znajdziesz zestawienie ofert najpopularniejszych banków w Polsce. Przekonaj się, który z nich pobiera najniższe opłaty od swoich klientów.
Najlepszym wyborem będzie rachunek całkowicie darmowy. Sprawdź, która instytucja finansowa gwarantuje 0 zł za otwarcie oraz prowadzenie konta bez żadnych warunków. Takie informacje znajdziesz w szczegółach każdej z ofert. Najlepiej, aby darmowe było również korzystanie z karty. Najczęściej banki umożliwiają taką opcję klientom, którzy zrealizują w ciągu miesiąca transakcje bezgotówkowe na określoną kwotę.
Wybierając ofertę konta osobistego, zweryfikuj także koszty wypłaty z bankomatów. Zazwyczaj darmowa jest obsługa urządzeń należących do konkretnego banku. W przypadku korzystania z innych bankomatów pobierana jest opłata. Jeśli więc często wypłacasz pieniądze, to sprawdź, czy zawsze będzie to darmowe.
Zastanawiasz się, na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta osobistego? Weź pod uwagę także dostęp do bankowości mobilnej. Dzięki niemu możesz zarządzać rachunkiem i zgromadzonymi na nim środkami z dowolnego miejsca i o wybranej porze. Dowiedz się, ile kosztuje wykonanie przelewu w placówce bankowej, a także, za co naliczane są dodatkowe opłaty. W ten sposób wybierzesz najlepsze konto osobiste spełniające wszystkie oczekiwania.
Konto osobiste a oszczędnościowe – jakie są najważniejsze różnice między nimi?
Konto osobiste i oszczędnościowe to dwa różne rodzaje rachunków. Pierwszy z nich służy przede wszystkim do wykonywania różnego rodzaj transakcji. Drugi rachunek jest przeznaczony głównie do oszczędzania. Takie konto jest oprocentowane, co oznacza, że do odłożonych na nim pieniędzy są doliczane odsetki. Zyski najczęściej nie są jednak zbyt wysokie.
Różnica między tymi dwoma rodzajami kont bankowych dotyczy także zakresu operacji, które można na nich wykonać. W przypadku rachunków oszczędnościowych jest on ograniczony. Najczęściej ich użytkownicy mogą jedynie robić przelewy na konto osobiste. Trzeba także mieć na uwadze to, że niekiedy transakcje z rachunku oszczędnościowego bywają drogie – mogą kosztować nawet kilkanaście złotych.
Jak więc korzystać z obu kont, aby było to najbardziej opłacalne? Na rachunku oszczędnościowym przechowuj pieniądze, których nie potrzebujesz w danym momencie. Korzystaj z nich tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Dzięki temu będziesz mógł nieco powiększyć swoje oszczędności o naliczone odsetki, a także unikniesz kosztownych przelewów.
Jeśli z kolei chcesz pomnożyć zgromadzone środki, pomyśl o założeniu lokaty. Ten produkt finansowy jest zazwyczaj zdecydowanie lepiej oprocentowany niż konto. Musisz jednak liczyć się z tym, że zysk jest możliwy wyłącznie po zamrożeniu większej kwoty na określony czas.
Konto osobiste ułatwia wykonywanie wielu transakcji i trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Aby uniknąć opłat za jego prowadzenie, przeanalizuj oferty różnych banków i wybierz tę, która jest najatrakcyjniejsza, a więc najtańsza.
Artykuł sponsorowany