Hospicjum Koszalin, czyli Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie

Hospicjum Koszalin, czyli Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie

Hospicjum to instytucja, w których prowadzi się opiekę paliatywną dla pacjentów przewlekle i nieuleczalnie chorych. Wyspecjalizowana kadra jest w stanie nieść pomoc na wiele sposobów – począwszy od pomocy medycznej, poprzez rehabilitację, a na wsparciu psychologicznym kończąc. Na terenie naszego miasta działa Hospicjum im. świętego Maksymiliana Kolbego. Gdzie jest zlokalizowane Hospicjum w Koszalinie? Czym zajmuje się jednostka działająca w naszym mieście? W jaki sposób można wesprzeć koszalińskie Hospicjum? Sprawdzamy!

Gdzie jest zlokalizowane Hospicjum w Koszalinie?

Hospicjum w Koszalinie jest zlokalizowane przy ulicy Zdobywców Wału Pomorskiego 80. Placówka mieści się w południowo-wschodniej części miasta na terenie dzielnicy Rokosowo. Jest ono położone w otoczeniu osiedla domów jednorodzinnych oraz w otulinie lasu. Dojazd jest możliwy od kilku stron, zarówno od strony ulicy Sianowskiej, jak i Zwycięstwa. W bliskiej okolicy, przy ulicy Leśnej, znajduje się również niedokończona budowa dużego szpitala w Koszalinie.


Czym zajmuje się koszalińskie Hospicjum?

Ideą działalności koszalińskiego Hospicjum jest niesienie pomocy w zakresie opieki paliatywnej. Kadrę jednostki stanowią lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, rehabilitanci oraz psycholodzy. Opieka jest niesiona zarówno w formie stacjonarnej, jak i w domu pacjenta. Na miejscu działa ponadto Poradnia Medycyny Paliatywnej dla pacjentów wymagających leczenia objawowego. Hospicjum w Koszalinie dysponuje obecnie 28 miejscami dla pacjentów. Celem działalności jest zapewnienie jak najlepszych warunków dla podopiecznych.

Jaka jest historia koszalińskiego Hospicjum?

Historia Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie sięga 2003 roku. To wówczas pojawiły się pierwsze sygnały o możliwości likwidacji HZOZ, czyli Hospicyjnego Zakładu Opieki Zdrowotnej przy ulicy Słonecznej. W związku z brakiem porozumienia, rok później zgłoszono pomysł budowy Hospicjum. Dalej sprawy potoczyły się błyskawicznie. Przygotowano odpowiednią dokumentację oraz działkę, na której miało powstać Hospicjum

W 2006 roku oficjalnie rozpoczęto budowę, którą zakończono w 2009 roku. To wówczas dokonano wszystkich niezbędnych odbiorów technicznych i przeprowadzono pierwszych pacjentów. Z kolei 19 stycznia 2010 roku przy Hospicjum wkopano hermetyczną tubę z listą wszystkich darczyńców, którą wieńczy duży pomnik z napisem “Dar Serca Koszalinian”. 

Wolontariat i pomoc na rzecz Hospicjum w Koszaline

Koszalińskie Hospicjum jest wspierane przez wielu wolontariuszy oraz darczyńców. Pomoc dla jednostki jest niesiona na wiele sposobów. Wolontariusze pomagają zarówno w bieżących pracach na terenie Hospicjum, jak i w bezpośredniej opiece nad pacjentami. Pracownicy placówki zachęcają do uczestnictwa w wolontariacie, zarówno opiekuńczym (medycznym), jak i niemedycznym.

Koszalińskie Hospicjum prosi również o pomoc finansową. Wszelkie środki przekazywane jako darowizny są wykorzystywane na bieżące potrzeby placówki. Szczegółowo informacje o wolontariacie w Hospicjum oraz możliwości udzielenia pomocy finansowej, aktualnego numeru konta bankowego i KRS, są dostępne na oficjalnej stronie jednostki pod adresem hospicjumkoszalin.pl.

Na łamach naszego portalu publikujemy wiele ciekawych treści na temat naszego miasta. Zachęcamy do odwiedzenia m.in. działu miejski poradnik, gdzie publikujemy treści ułatwiające codzienne funkcjonowanie w Koszalinie.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl