Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

PCK Koszalin, czyli Polski Czerwony Krzyż w Koszalinie

PCK Koszalin, czyli Polski Czerwony Krzyż w Koszalinie

PCK, czyli Polaki Czerwony Krzyż to jedna z najstarszych, a zarazem najpopularniejszych organizacji humanitarnych działających w Polsce. Cele statutowe PCK obejmują pomoc humanitarną udzielaną w wielu zakresach, niesioną w szerokim zakresie. Organizacja posiada rozbudowaną strukturę, a oddział PCK znajduje się również w Koszalinie. Czym zajmuje się Polski Czerwony Krzyż? Gdzie mieści się oddział PCK w Koszalinie? Sprawdzamy!

PCK — co to znaczy i czym zajmuje się organizacja?

PCK to skrót od Polskiego Czerwonego Krzyża, czyli organizacji humanitarnej, której symbolem jest charakterystyczny czerwony krzyż. Polski Czerwony Krzyż to najstarsza organizacja tego typu, spośród wszystkich, które działają w Polsce. PCK jest członkiem Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. W ten sposób współtworzy międzynarodową sieć organizacji, które zrzeszają miliony wolontariuszy na całym świecie.

Czym zajmuje się PCK?

Działalność Polskiego Czerwonego Krzyża zakłada niesienie pomocy humanitarnej praktycznie na wszelkie możliwe sposoby. PCK udziela pomocy m.in. w czasie wojen i klęsk żywiołowych, prowadzi akcje edukacyjne oraz udziela pomocy socjalnej. Ponadto propaguje ideę honorowego krwiodawstwa, a także uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych. Zasady działania PCK są oparte na siedmiu filarach, do których zalicza się humanitaryzm, bezstronność, neutralność, niezależność, dobrowolność, jedność oraz powszechność.

Gdzie jest zlokalizowany oddział okręgowy PCK w Koszalinie?

PCK Koszalin, czyli Zachodniopomorski Oddział Okręgowy PCK w Koszalinie znajduje się przy ulicy Grunwaldzkiej 20 (75-241). Biuro koszalińskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża mieści się w kamienicy usytuowanej naprzeciwko Minibrowaru Kowal oraz Karczmy Rycerskiej. W tym samym budynku znajduje się biuro Ligii Ochrony Przyrody. Oddział PCK mieści się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy dworcem PKP a rynkiem staromiejskim i Urzędem Miasta w Koszalinie. Warto wspomnieć, że w ulicę Grunwaldzką nie da się skręcić samochodem od strony ulicy Zwycięstwa. Dojazd jest możliwy od tyłu, od strony ulicy Podgrodzie. Jednostka znajdująca się w Koszalinie jest oddziałem rejonowym Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego w PCK, który działa w Szczecinie.

Zobacz także:  Budżet obywatelski w Koszalinie - zasady, projekty i głosowanie w 2022 roku

W jakich godzinach jest czynny oddział PCK w Koszalinie?

Oddział PCK Koszalin jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00. Biuro rejonowe jest zamknięte w weekendy i dni świąteczne. Ponadto w okolicach świąt godziny otwarcia biura mogą się nieco różnić od standardowych. Warto skontaktować się z biurem telefonicznie przed wybraniem się do Koszalina.

Jak skontaktować się z PCK Koszalin?

Kontakt z oddziałem rejonowym PCK Koszalin jest możliwy na kilka sposobów. Koszalińskie biuro Polskiego Czerwonego Krzyża można odwiedzić osobiście w godzinach otwarcia. Z kolei numer telefonu do PCK Koszalin to 943425033. Z biurem można skontaktować się ponadto mailowo, a aktualne adresy mailowe można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej pck.pl.

Jak pomaga Polski Czerwony Krzyż w Koszalinie?

Koszaliński oddział PCK niesie pomoc w wielu zakresach. Wielu mieszkańców z pewnością miało okazję spotkać wolontariuszy z logo Czerwonego Krzyża podczas akcji odbywających się w mieście. To wówczas zbierane są datki, które następnie są przeznaczane na działalność statutową organizacji. PCK Koszalin między innymi promuje ideę honorowego krwiodawstwa, a także uczestniczy w akcjach ratowniczych i poszukiwawczych. Ekipę ratowniczą PCK można często spotkać na plażach w okolicach Koszalina. Polski Czerwony Krzyż w Koszalinie organizuje także zbiórki żywności i dystrybuuje ją pośród najbardziej potrzebujących.

Karetka ratownictwa PCK ponadto często odwiedza różne ośrodki rehabilitacyjne i medyczne, edukując w zakresie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Emblemat Czerwonego Krzyża można również kojarzyć z pojemników na zbiórkę odzieży używanej. Część środków pozyskanych przez firmę zajmującą się przetwarzaniem i zbiórką używanych ubrań, trafia na konto PCK.

Więcej informacji o organizacjach działających w Koszalinie, znajdziesz w dziale miejski poradnik, który znajduje się na łamach naszego portalu. W jednych z artykułów przedstawiamy Dom Miłosierdzia Bożego w Koszalinie, którego celem jest również niesienie pomocy potrzebującym.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl