Kandydaci na senatorów w wyborach do Senatu w Koszalinie w 2023 roku  ✔️

Wybory do Senatu - lista kandydatów na senatorów w Koszalinie

Wybory do Senatu są częścią wyborów parlamentarnych, które odbywają się co cztery lata w Polsce. To wówczas wybieramy 100 senatorów, którzy zasiadają w ławach drugiej izby parlamentu. Jak wygląda lista kandydatów do Senatu w Koszalinie? Kto zdecydował się wystartować w wyborach na senatora w 2023 roku? Kogo na swoich listach wystawiają największe partie i koalicje? Sprawdzamy, kto kandyduje do Senatu z Koszalina!

👉 Kliknij i sprawdź również listę kandydatów do Sejmu z koszalińskiego okręgu

Lista kandydatów na senatorów w Koszalinie

Lista kandydatów do Senatu w Koszalinie obejmuje nazwiska starających się o mandat Senatora w okręgu wyborczym nr 100. Kandydatów przedstawiamy zgodnie z kolejnością na liście przedstawionej przez Państwową Komisję Wyborczą. Miejsce zamieszkania, zawód oraz przynależność do partii politycznej wskazujemy również zgodnie z danymi przedstawionymi na oficjalnej stronie internetowej PKW, zgodnie ze wskazaniami kandydatów. Dodatkowe informacje podchodzą z ogólnodostępnych źródeł, czy też informacji przedstawianych przez samym kandydatów w mediach społecznościowych. Warto wiedzieć, że tylko jedna z osób kandydujących uzyska mandat senatora w naszym okręgu.

Ta ankieta nie jest już aktywna

Na kogo zamierzasz zagłosować w nadchodzących wyborach do Senatu? (okręg nr 100)
Bingo Wyborcze 2023

Stanisław Gawłowski

Skąd: Koszalin
Zawód: parlamentarzysta
Partia: Platforma Obywatelska RP
Komitet: KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni

Stanisław Gawłowski to obecny senator. W wyborach wystartuje z listy utworzonej w ramach paktu sanackiego opozycji na co były minister środowiska otrzymał rekomendację Platformy Obywatelskiej (PO). Swoje wykształcenie zdobywał w Bałtyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej w Koszalinie, Wyższej Szkole Gospodarstwa Krajowego oraz Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. Stanisław Gawłowski uzyskał tytuł doktora w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Andrzej Jakubowski

Skąd: Koszalin
Zawód: inżynier technolog
Partia: nie należy do partii politycznej
Komitet: KW Prawo i Sprawiedliwość

Andrzej Jakubowski jest obecnie koszalińskim radnym, wcześniej zastępcą prezydenta Koszalina, wicemarszałkiem województwa zachodniopomorskiego oraz zastępcą burmistrza Gościna. Kandydował na urząd prezydenta Koszalina w ostatnich wyborach samorządowych, zajmująć w nich drugie miejsce. Swoje wykształcenie zdobywał w Technikum Elektroniczno-Elektrycznym w Bydgoszczy oraz na studiach z zakresu inżynierii materiałowej w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Koszalinie (obecnie Politechnika Koszalińska). Kształcił się ponadto na studiach podyplomowych z zakresu rachunkowości. W latach 2003-2016 powiązany z Platformą Obywatelską, obecnie kandydat bezpartyjny wspierany przez Prawo i Sprawiedliwość.

Jan Kuriata

Skąd: Koszalin
Zawód: nauczyciel akademicki
Partia: nie należy do partii politycznej
Komitet: KWW Tak dla Senatu RP Jan Kuriata

Jan Kuriata jest rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie (PWSZ), tłumaczem przysięgłym języka francuskiego oraz samorządowcem (rada miejska). Swoją wiedzę z zakresu romanistyki zdobywał na Uniwersytecie Warszawskim, następnie uzyskując stopień doktora na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W przeszłości związany z Unią Wolności (UW) oraz Platformą Obywatelską (PO). Jan Kuriata w najbliższych wyborach zamierza startować z własnego komitetu wyborczego jako kandydat bezpartyjny.

Marek Łagocki

Skąd: Koszalin
Zawód: redaktor
Partia: nie należy do partii politycznej
Komitet: KWW Pakt Senat dla Obywateli

Marek Łagocki to dziennikarz startujący w wyborach z własnego komitetu Senat dla Obywateli. Właściciel portali internetowych KoszalinInfo.pl, KolobrzegInfo.pl, BialogardInfo.pl oraz zastępca redaktora naczelnego gazety Głos Miasta. Marek Łagocki z wykształcenia jest magistrem pedagogiki, obecnie studentem czwartego roku prawa oraz studiów podyplomowych z zakresu przygotowania pedagogicznego.

Iwona Maliszewska

Skąd: Chociwle
Zawód: inżynier ochrony środowiska
Partia: nie należy do partii politycznej
Komitet: KW Bezpartyjni Samorządowcy

Iwona Maliszewska zajmuje się doradztwem w zakresie funduszy unijnych, rozwojem przedsiębiorczości, planowaniem inwestycji rolniczych oraz wzmacnianiem struktur lokalnych. Jest właścicielką firmy doradczej “Agropartner” oraz poradni medycznej “Zen Med” w Koszalinie. Przez wiele lat pracowała w samorządach gminnych, powiatowych oraz urzędach marszałkowskich. Iwona Maliszewska jest zaangażowana w pracę społeczną m.in. na rzecz aktywizacji kobiet w przedsiębiorczości, rozwoju obszarów wiejskich oraz profilaktycznych badań wzroku w ramach fundacji “Zdążyć z miłością”. Swoje wykształcenie z zakresu ochrony i kształtowania środowiska zdobywała na Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Wspierana przez Komitet Wyborczy Bezpartyjnych Samorządowców.

Marcin Sychowski

Skąd: Koszalin
Zawód: radca prawy
Partia: nie należy do partii politycznej
Komitet: KW Konfederacja Wolność i Niepodległość

Przemysław Sychowski jest prawnikiem i urzędnikiem państwowym, który praktykował m.in. w Okręgowym Inspektoracie Służby Więziennej oraz Urzędzie Miejskim w Mielnie. W 2005 roku powołany na stanowisko wicewojewody zachodniopomorskiego, które piastował do 2007 roku. Swoje wykształcenie zdobywał na Uniwersytecie Gdańskim. Kandydat Konfederacji Wolność i Niepodległość, wcześniej związany z partiami Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem oraz Kukiz’15.

Waldemar Jędryka

Kandydat wycofał się ze startu w wyborach.

Waldemar Jędryka jest doktorem inżynierii i przedsiębiorcą. Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz przewód doktorski na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Waldemar Jędryka w przeszłości był związany z partią X, Sojuszem Lewicy Demokratycznej (SLD) oraz Unią Pracy (UP). Były poseł na Sejm zapowiada start w wyborach z własnego komitetu.

👉 Kliknij i sprawdź również listę kandydatów do Sejmu z koszalińskiego okręgu

Okręg wyborczy nr 100 w Koszalinie

Jeśli chodzi o wybory do Senatu, Koszalin jest położony w okręgu wyborczym nr 100. Poza miastem na prawach powiatu Koszalina obejmuje on powiat koszaliński, sławieński i  szczecinecki. W wyborach do Senatu, w naszym okręgu wybieramy jednego senatora na zasadzie większości względnej. Siedzibą okręgowej komisji wyborczej obydwu okręgów jest Koszalin.

Ile zarabia senator?

Z badania NIK przeprowadzonego w 2020 roku wynika, że średnie wynagrodzenie senatorskie wynosiło wówczas 9205,40 zł brutto. Poziom uposażenia jest regulowany przez ustawę, a zgodnie z jej brzmieniem uposażenie senatora wynosi 80 procent płacy podsekretarza stanu. Poza uposażeniem senator może również otrzymać dodatki za pełnione funkcje w wysokości 20% dla przewodniczących komisji, 15% dla zastępców przewodniczących komisji oraz 10% dla przewodniczących stałych podkomisji, sekretarzom Senatu i członkom Komisji Ustawodawczej. Senatorowi przysługuje ponadto dieta za pełnioną funkcję oraz ryczałtowy zwrot kosztów za prowadzenie biura senatorskiego.

Zachęcamy do udziału w wyborach do Senatu oraz wcześniejszego zapoznania się z programem wyborczym poszczególnych kandydatów. Swój głos na wybranego kandydata będzie można oddać już w niedzielę 15 października 2023 roku. To wówczas odbędą się wybory parlamentarne. Na łamach naszego portalu znajdziesz ponadto szczegółowy kalendarz oraz sondaż wyborczy. Zachęcamy do częstego odwiedzania działu wiadomości z Koszalina, a także obserwowania nas na Facebooku.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba głosów: 19

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl