Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Black Friday, czyli Czarny Piątek – kiedy wypada w 2022 roku?

Black Friday, czyli Czarny Piątek - kiedy wypada, historia

Black Friday, czyli Czarny Piątek, to “święto zakupów”, które jest obchodzone praktycznie na całym świecie. To wówczas w sklepach są organizowane liczne promocje. W tym dniu wiele towarów można kupić w znacznie niższych cenach niż standardowe. Promocje można spotkać dosłownie wszędzie. Organizują je zarówno sklepy, jak i firmy usługowe. Te posiadające stacjonarne placówki, jak i te działające online. Kiedy Black Friday wypada w 2022 roku? Gdzie w Koszalinie będzie można liczyć na promocje? Skąd się wzięła tradycja Black Friday? Sprawdzamy!

Kiedy Black Friday wypada w 2022 roku?

Black Friday w 2022 roku wypada w piątek 25 listopada. Warto wiedzieć, że data jest ruchoma i każdego roku Czarny Piątek wypada w innym dniu. Black Friday to pierwszy piątek po Dniu Dziękczynienia. Jest to święto obchodzone hucznie w czwarty czwartek listopada. Czarny piątek jest uważany za początek sezonu zakupowego przed zbliżającymi się dużymi krokami świętami Bożego Narodzenia.

Skąd wzięła się tradycja Czarnego Piątku?

Tradycja Black Friday wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest związana z paradami, które odbywały się w Święto Dziękczynienia. Na przełomie XIX i XX wieku, parady były sponsorowane przez amerykańskie domy handlowe. To wówczas sklepy promowały swoje produkty, zachęcając do zakupów uczestników pochodów. Z biegiem lat oraz komercjalizacją świąt, pierwszy piątek po dniu dziękczynienia zwiastował otwarcie sezonu na świąteczne zakupy. 

Skąd wzięła się nazwa Black Friday?

Nazwa Black Friday jest związana z powszechną praktyką nieobecności w pracy w piątek następujący po Dniu Dziękczynienia. To wówczas wielu pracowników zgłaszało nieobecność ze względu na chorobę, przedstawiając zwolnienie lekarskie. W ten sposób mogli cieszyć się dłuższym weekendem. Pochodzenie terminu Czarny Piątek jest również powiązane ze zwiększonym ruchem panującym na ulicach w piątek po Święcie Dziękczynienia. Właśnie mianem Czarnego Piątku policjanci określali dzień, w którym wszyscy rzucali się tłumnie na zakupy. Nazwa Czarny Piątek na tyle przypadła do gustu handlowcom i marketingowcom, że jest używana powszechnie do dziś. Również w Polsce częściej można spotkać określenie “święta zakupów” angielskim terminem.

Zobacz także:  Targowisko miejskie w Koszalinie, czyli ryneczek przy Połczyńskiej

Wyprzedaże w Black Friday w Koszalinie – gdzie są organizowane?

Black Friday w Koszalinie to również okazja na udany shopping. Co więcej – wiele sklepów decyduje się na wydłużenie okresu wyprzedaży. Często trwają one cały weekend lub nawet tydzień. W ten sposób możemy spotkać się z określeniami Black Weekend lub Black Week. W Czarny Piątek na zakupy w Koszalinie warto wybrać się z pewnością do jednej z galerii handlowych. Obecnie na terenie miasta działają dwie duże galerie handlowe – Forum oraz EMKA. Już teraz wiele sklepów zachęca do odwiedzin w Black Friday i kusi zbliżającymi się promocjami. Warto również wiedzieć, że w pierwszy poniedziałek po Czarnym Piątku to Cyber Monday, czyli Cybernetyczny Poniedziałek. To wówczas wiele promocji jest organizowanych w sklepach online.

Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, znajdziesz je na łamach naszego portalu. W artykułach przedstawiamy m.in. sklepy i punkty usługowe działające na terenie Koszalina. Prezentujemy także sylwetki koszalińskich galerii handlowych.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl