Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Dowód osobisty w Koszalinie – gdzie wyrobić?

Dowód osobisty w Koszalinie - gdzie wyrobić, jaki wniosek

Dowód osobisty to jeden z najważniejszych dokumentów w naszych portfelach. To dokument, który potwierdza tożsamość oraz poświadcza obywatelstwo danej osoby. Dzięki niemu można załatwić wiele ważnych spraw, nie tylko urzędowych. Obecnie wydawane dowody, poza danymi osobowymi, zawierają cyfrowy zapis odcisków palców. Ponadto specjalna warstwa elektroniczna przechowuje we wklejonym chipie dane w formie elektronicznej. Gdzie można wyrobić dowód osobisty w Koszalinie? Skąd pobrać wniosek o wydanie dowodu? Jakie zdjęcie załączyć do wniosku? Ile się czeka na wydanie dowodu? Sprawdzamy!

Gdzie można wyrobić dowód osobisty w Koszalinie?

Dowód osobisty w Koszalinie można wyrobić w Wydziale Spraw Obywatelskich w koszalińskim Urzędzie Miasta. Wydział jest zlokalizowany na drugim piętrze budynku znajdującego się przy Rynku Staromiejskim. Interesanci są przyjmowani w godzinach od 9:00 do 17:00 w poniedziałki oraz od 8:00 do 14:30 w pozostałe dni robocze tygodnia. Po przybyciu do urzędu należy pobrać bilet kolejkowy z automatu znajdującego się tuż przy głównym wejściu do budynku.

Rezerwacja wizyty po dowód osobisty w Koszalinie

Udając się do Urzędu Miasta w Koszalinie w celu wyrobienia dowodu osobistego, należy być przygotowanym na oczekiwanie w kolejce. W niektóre dni czas oczekiwania może wynosić nawet ponad godzinę. Aby uniknąć oczekiwania w kolejce, choć nie zawsze to się sprawdza, warto zarezerwować wcześniej wizytę na konkretną godzinę. Aby to zrobić, należy wejść na stronę koszalin.qcloud.pl/rezerwacje/, wybrać Wydział Spraw Obywatelskich i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami.

Zobacz także:  Taxi Koszalin, czyli korporacje taksówkarskie i taksówki w Koszalinie

Po wybraniu dostępnej daty i godziny wizyty, użytkownik otrzymuje specjalny kod rezerwacji. Warto wiedzieć, że posiadanie kodu nie jest równoznaczne z rezerwacją! Kod należy wpisać z automacie kolejkowym w Urzędzie, a można tego dokonać najwcześniej 15 minut przed zaplanowaną godziną wizyty. Po wpisaniu kodu użytkownik otrzymuje bilet kolejkowy.

Niestety, wiele osób, pomimo posiadania biletu kolejkowego, próbuje załatwić swoje sprawy poza kolejnością. Często urzędnicy obsługujący interesantów nie weryfikują numerów, które posiadają dane osoby. Tym bardziej, że numery z rezerwacji internetowej na konkretną godzinę i te pobierane w kolejkomacie, różnią się wyłacznie pierwszymi literami. Te z rezerwacji internetowej rozpoczynają się od liter GA (wniosek) oraz FA (odbiór). Z kolei te pobierane z kolejkomatu rozpoczynają się od liter G oraz F. Przyjmowanie osób posiadających inne numery niż wyświetlane na tablicy, powoduje znaczne opóźnienia w przyjęciu osób posiadających rezerwacje na konkretne godziny. Wszelkie skargi na złą obsługą oraz brak weryfikacji numerów kolejkowych posiadanych przez konkretne osoby, można kierować do Urzędu Miejskiego w Koszalinie na adres mailowy um.koszalin@um.koszalin.pl.

Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego?

Osoba chcąca wyrobić dowód osobisty, musi dopełnić kilku formalności. Wymagane dokumenty do załatwienia sprawy są wymienione w Biuletynie Informacji Publicznej. Na liście znajduje się wypełniony wniosek, fotografia oraz dotychczasowy dowód osobisty lub inny ważny dokument z fotografią do wglądu. W niektórych przypadkach urzędnik może poprosić o przedstawienie dokumentu potwierdzającego posiadanie obywatelstwa polskiego.

Wniosek o dowód osobisty w Koszalinie

Wniosek o wydanie dowodu osobistego w Koszalinie jest dostępny w Urzędzie Miasta. Gotowy do wydruku wniosek w formacie pdf lub docx można ponadto pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej (bip.koszalin.pl). Drukując wniosek w domu, można go na spokojnie wypełnić jeszcze przed wizytą w Wydziale Spraw Obywatelskich. W ten sposób wizyta przebiegnie sprawnie i szybko. Wypełnienie wniosku jest bardzo proste, gdyż zawiera on jedynie podstawowe pytania dotyczące tożsamości.

Zobacz także:  CUS Koszalin, czyli Centrum Usług Społecznych w Koszalinie (dawniej MOPR)

Jakie wymiary ma zdjęcie do dowodu osobistego?

Ważnym załącznikiem do wniosku o dowód osobisty jest fotografia. Zdjęcie do dowodu osobistego ma wymiary 35×45 mm. Fotografia powinna być aktualna, kolorowa, a twarz musi zajmować od 70 do 80 procent powierzchni. Zdjęcie do dowodu można wykonać w zakładzie fotograficznym lub samodzielnie w domu. W sieci jest dostępnych wiele aplikacji umożliwiających wykonanie zdjęcia smartfonem, a następnie budżetowy wydruk w automatach fotograficznych znajdujących się m.in. w sklepach Fotojoker, Rossmann lub Empik.

Czy można złożyć online wniosek o dowód osobisty?

Złożenie wniosku online o wydanie dowodu osobistego niestety nie jest możliwe w przypadku osób dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia. Wniosek o dowód przez internet można złożyć jedynie w przypadku osób małoletnich do 12 roku życia. Bez wychodzenia domu urząd można poinformować również o utracie lub uszkodzeniu dowodu, a także zawieszeniu lub cofnięciu certyfikatów w dowodzie. Formalności są wówczas dokonywane za pośrednictwem platformy EPUAP.

Ile kosztuje wyrobienie dowodu osobistego?

Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne. Dlatego wnioskując o dowód osobisty, nie trzeba się martwić o koszty. Należy jedynie dopełnić wszystkich formalności i oczekiwać na dokument.

Jaki jest czas oczekiwania na dowód osobisty?

Czas oczekiwania na wydanie dowodu osobistego wynosi do 30 dni od daty złożenia wniosku. Zwykle dowody są gotowe do odbioru jednak znacznie wcześniej. Aby sprawdzić, czy dowód jest już gotowy, należy wejść na stronę https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-dowod-osobisty-jest-gotowy i w specjalnym formularzy podać numer wniosku. Urząd ponadto informuje o oczekującym do odbioru dowodzie za pośrednictwem sms (o ile wyraziliśmy na to zgodę podczas składania wniosku).

Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, z pewnością znajdziesz je w dziale miejski poradnik na łamach naszego portalu. Przedstawiamy w nich charakterystyki wielu instytucji działających na terenie Koszalina. Z jednej z naszych publikacji, dowiesz się ponadto, jak wyrobić paszport w Koszalinie.

Zobacz także:  Sąd Okręgowy w Koszalinie - adres, wydziały, e-wokanda
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl