Wakacje kredytowe to w ostatnim czasie bardzo gorący temat. Szybkie podnoszenie stóp procentowych sprawiło bowiem, że raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w ostatnich latach, znacznie wzrosły. Wiele osób, które zaciągnęły zobowiązania finansowe w okresie, kiedy stopy procentowe były na niemal zerowym poziomie, dziś musi spłacać raty już nawet ponad dwukrotnie wyższe, niż po otrzymaniu kredytu. Czym są wakacje kredytowe? Kto może wnioskować o przerwę w spłacie kredytu hipotecznego? Jakie są zasady? Od kiedy obowiązują wakacje kredytowe? Sprawdzamy!
Na skróty:
Czym są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe to rządowa pomoc dla kredytobiorców, którzy odczuwają skutki wzrostu rat w związku z podwyżkami stóp procentowych. Zgodnie z przyjętymi zasadami wakacje kredytowe pozwolą na zawieszenie spłaty kredytu przez 4 miesiące w 2022 roku oraz 4 miesiące w 2023 roku. Przerwa w spłacie kredytu nie oznacza, że bank zapomni o nawet 8 ratach. Zostaną one przesunięte w czasie, a spłata kredytu wydłuży się po prostu o 8 dodatkowych miesięcy. Bank nie naliczy jednak za nie żadnych dodatkowych odsetek.
Kto może wystąpić o wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe to pomoc dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny na własne potrzeby mieszkaniowe. Kredyt musiał być ponadto udzielony w złotówkach, a także przed 1 lipca 2022 roku. Jego zakończenie musi natomiast przypadać co najmniej 6 miesięcy po dacie złożenia wniosku. Na chwilę obecną nie znamy jeszcze ostatecznego kształtu ustawy, która wejdzie w życie. Z założeń rządu wynika, że pomoc będzie kierowana do wszystkich osób posiadających kredyty hipoteczne. Z kolei NBP uważa, że wsparcie powinny otrzymać jedynie te osoby, które naprawdę go potrzebują i wydatki kredytowe pochłaniają znaczną część domowego budżetu. Program w czasie chcą rozłożyć również banki.
Kiedy udzielonych kredytów będą dotyczyły wakacje kredytowe?
O wakacje kredytowe będzie mógł wystąpić prawdopodobnie każdy, kto spłaca kredyt hipoteczny, bez względu na to kiedy go zaciągnął. Wprowadzone w ustawie zmiany zakładają, że o wakacje będą mogli wnioskować również kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny przed 2017 rokiem. Wcześniej wspominano, że zasady mają dotyczyć wyłącznie świeżych kredytów.
Od kiedy będzie można składać wnioski o wakacje kredytowe?
Wnioski o wakacje kredytowe będzie można składać prawdopodobnie od sierpnia 2022 roku. Ustawa jest wciąż na etapie legislacji, a senat wprowadził wiele poprawek do jej pierwotnej wersji. Wcześniej planowano wprowadzenie wakacji kredytowych już od 1 lipca 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że kredytobiorcy będą jeszcze nieco poczekać na możliwość zawieszenia spłaty kredytu. Dla wielu z nich możliwość tymczasowego “odpoczęcia” od kredytu będzie z pewnością dużym odciążeniem domowego budżetu.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Jest kilka sposobów na złożenie wniosku o wakacje kredytowe. Z informacji zamieszczonych na oficjalnej stronie rządowej wynika, że akceptowane będą wnioski składane w sposób tradycyjny (pismo), wysłane pocztą elektroniczną oraz poprzez system bankowości internetowej. Następnie bank w ciągu 21 dni będzie mógł przesłać potwierdzenie otrzymania wniosku, jednak nie będzie to obowiązkowe, aby wakacje kredytowe zaczęły działać. Datą rozpoczęcia wakacji kredytowych będzie data otrzymania przez kredytodawcę wniosku od kredytobiorcy.
Zachęcamy do jak najczęstszego odwiedzania naszego portalu, gdyż baza dostępnych artykułów na podobne tematy jest rozbudowywana w bardzo szybkim tempie. W dziale finanse i inwestycje znajdziesz wiele ciekawych informacji na tematy z szeroko pojętą tematyką finansową. Przedstawiamy m.in. coraz popularniejsze w ostatnim czasie obligacje skarbowe. Dział nieruchomości w Koszalinie to doskonałe miejsce do znalezienia informacji na temat lokalnego rynku mieszkań i domów. To właśnie tam znajdziesz comiesięczne raporty, z których dowiesz się, jakie są ceny mieszkań w Koszalinie. Z kolei szczegółowe informacje na temat wakacji kredytowych można znaleźć na stronie rządowej pod adresem podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow.