Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska jest jednostką terytorialną Kościoła katolickiego, która obejmuje znaczny obszar województwa, nie tylko zachodniopomorskiego. Na jej terenie znajduje się ponad 550 kościołów, a także podlega pod nią ponad 800 tys. katolików. Gdzie znajduje się główna siedziba Diecezji? Kto pełni funkcję biskupa w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej? Sprawdzamy!
Na skróty:
Czym jest diecezja?
Diecezja to jednostka terytorialna w Kościele katolickim i niektórych innych wspólnotach chrześcijańskich. Jest to obszar geograficzny podzielony na parafie i zarządzany przez biskupa. Biskup, zwany również ordynariuszem, jest zwierzchnikiem diecezji i sprawuje nad nią duchowy nadzór.
Diecezje są jednostkami organizacyjnymi, które pomagają w zarządzaniu sprawami kościelnymi na danym obszarze geograficznym. W ramach diecezji biskup pełni funkcję pasterza, troszcząc się o duchowe potrzeby wiernych, nadzorując kapłanów i inne osoby duchowne oraz podejmując decyzje dotyczące różnych kwestii dotyczących życia kościelnego.
Diecezje są często podzielone na dekanaty, parafie i inne jednostki administracyjne. Wszystkie diecezje katolickie podlegają w pewien sposób centralnemu zarządowi Kościoła katolickiego, a najwyższym organem jest Stolica Apostolska, czyli Watykan.
W innych tradycjach chrześcijańskich, takich jak prawosławie czy anglikanizm, odpowiednikiem diecezji mogą być inne jednostki administracyjne o różnych nazwach, np. eparchia, archieparchia, diecezja, biskupstwo, itp. W każdej z tych tradycji struktura może nieco się różnić.
Co warto wiedzieć o Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej?
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów odnośnie do Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Kto jest biskupem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej?
Biskupem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest Zbigniew Zieliński, który pełni najwyższą funkcję w diecezji od 2023 roku. W historii diecezji jest już szóstym biskupem piastującym stanowisko. Z kolei biskupem pomocniczym od 2009 roku jest Krzysztof Zadarko (piąty w historii diecezji). W Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej jest również dwóch biskupów seniorów – Paweł Cieślik oraz Edwarda Dajczak.
Statystyki Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Obszar diecezji wynosi 14 640 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje go około 912 tysięcy osób, z czego około 833 tysięcy stanowią katolicy. Z najnowszych statystyk opublikowanych na oficjalnej stronie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej wynika, że diecezja jest podzielona na 24 dekanaty oraz 220 parafii. Znajdują się one na terenie województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego oraz lubuskiego.
W diecezji posługę prowadzi obecnie 423 księży inkardynowanych oraz 8 nieinkardowanych. Liczba prezbiterów zakonnych wynosi 31, a diakonów inkardynowanych – 3. Ponadto w diecezji jest 12 męskich instytutów życia konsekrowanego oraz 28 żeńskich. Łącznie przebywa w nich 128 księży zakonnych, 6 braci zakonnych oraz 232 siostry zakonne. Na terenie diecezji jest również 7 dziewic konsekrowanych oraz 6 wdów konsekrowanych.
Ile kościołów znajduje się w Diecezji?
Główną katedrą jest kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Z kolei konkatedra znajduje się w Kołobrzegu i jest nią kościół pw. Wniebowzięcia NMP (bazylika mniejsza). Ponadto na terenie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej znajduje się 569 kościołów, 144 kaplice oraz 81 punktów, w których odprawiane są Msze Święte.
Gdzie znajduje się główna siedziba Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej?
Kuria Biskupia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej znajduje się w Koszalinie przy ulicy Kardynała Stefana Wyszyńskiego 25. Kuria jest zlokalizowana w niewielkiej odległości od katedry oraz Rynku Staromiejskiego. To właśnie tutaj znajduje się siedziba biskupa diecezjalnego oraz kancelaria diecezjalna.
Więcej informacji na podobne tematy znajdziesz w dziale miejski poradnik na łamach naszego portalu. Przedstawiamy m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie, a także opisujemy koszalińską katedrę, która jest jednym z najważniejszych zabytków naszego miasta.