Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Dodatek węglowy w Koszalinie – gdzie złożyć wniosek?

Dodatek węglowy w Koszalinie - wniosek

Wysokie, wciąż rosnące ceny węgla budzą obawę wielu osób, dla których to właśnie węgiel jest głównym paliwem służącym do ogrzewania domu. Piece na węgiel, pomimo tego, że są mało ekologiczne, cieszą się dużą popularnością, również na terenie Koszalina i okolic. Nieco ulżyć domowemu budżetowi może dodatek węglowy, czyli dopłaty na zakup węgla. Jaką kwotę dopłaty na węgiel można otrzymać? Gdzie złożyć wniosek w Koszalinie? Skąd pobrać wzór wniosku o dodatek węglowy? Sprawdzamy!

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy w Koszalinie?

Wnioski o dodatek węglowy w Koszalinie można składać w Centrum Usług Społecznych (dawniej MOPS/MOPR), które jest zlokalizowane przy alei Monte Cassino 2. Wnioski są przyjmowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00 w pokoju numer 21. Wniosek o dodatek węglowy można również zostawić w kancelarii CUS, która jest czynna od godziny 7:00 do 15:00. Warto wiedzieć, że wnioski o dodatki węglowe są przyjmowane również online. Wypełniony formularz należy przesłać poprzez platformę ePUAP na adres skrytki: /mopskoszalin/skrytkaESP.


Skąd pobrać wniosek o dodatek węglowy w Koszalinie?

Wniosek o dodatek węglowy w Koszalinie można pobrać bezpośrednio z Biuletynu Informacji Publicznej koszalińskiego Centrum Usług Społecznych. BIP CUS działa pod adresem cus.koszalin.ibip.pl. Wniosek jest dostępny w formacie pdf gotowym do pobrania i wydrukowania. W tym samym miejscu znajduje się szczegółowa instrukcja składania wniosku, w której jest opisany sposób i termin załatwienia sprawy oraz postępowanie w trybie odwoławczym.

Kto może otrzymać dodatek węglowy?

Zasady przyznawania dodatku węglowego zostały ściśle określone przez rząd. Dodatek węglowy przysługuje wszystkim gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest urządzenie grzewcze zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem węglowym (min. 85% węgla kamiennego w składzie). Na liście urządzeń, które uprawniają do otrzymania dodatku na węgiel, znalazł się kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa oraz piec kaflowy.

Zobacz także:  Testy na koronawirusa w Koszalinie - gdzie można wykonać test na COVID?

Ile dodatku węglowego można otrzymać?

Wysokość dodatku węglowego wynosi 3 000 złotych. Dodatek na węgiel jest wypłacany jednorazowo na konto wskazane przez osobę składającą wniosek. Zapomoga jest udzielana bez względu na dochody osiągane przez członków gospodarstwa domowego, co oznacza, że zrezygnowano z kryterium dochodowego. Co więcej, otrzymane pieniądze można przeznaczyć na dowolnie wybrany cel, niekoniecznie zakup węgla. 

Od kiedy można składać wnioski o dodatek węglowy?

Wnioski o dodatek węglowy można składać od 17 sierpnia 2022 roku. Dzień wcześniej Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało wzór wniosku, na którego podstawie opublikowano te, wdrożone w poszczególnych miastach i gminach. Wnioski będą przyjmowane do 30 listopada 2022 roku, a złożone po terminie – nie będą rozpatrywane. Z tego powodu warto zadbać o to, aby wniosek o złożyć odpowiednio wcześnie.

Jeśli szukasz informacji ułatwiających życie w naszym mieście, znajdziesz je w dziale miejski poradnik. To właśnie tam m.in. przedstawiamy urzędy działające w Koszalinie. Informujemy również jak wyrobić dowód osobisty, paszport oraz kartę EKUZ mieszkając w Centrum Pomorza.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl