Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w Koszalinie

EKUZ w Koszalinie, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Karta EKUZ to, obok paszportu lub dowodu osobistego, jeden z najważniejszych dokumentów, jaki powinniśmy zabrać ze sobą, wybierając się na wakacje. Jest również przydatna dla emigrantów, którzy wybierają się do pracy za granicę, jednak wciąż posiadają ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Dzięki niej można uniknąć konieczności ponoszenia wysokich kosztów, jeśli za granicą zajdzie konieczność skorzystania z pilnej pomocy medycznej. Gdzie wyrobić kartę EKUZ w Koszalinie? Czy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić online? Ile kosztuje wydanie karty EKUZ? Sprawdzamy!

Gdzie wyrobić EKUZ w Koszalinie?

Kartę EKUZ w Koszalinie można wyrobić w Zachodniopomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ Koszalin. Koszaliński oddział NFZ mieści się przy ulicy Konstytucji 3 Maja 7. Biuro znajduje się na parterze budynku usytuowanego w okolicach I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Dubois oraz hotelu budowanego przy skrzyżowaniu ulicy Konstytucji 3 Maja z Połczyńską. Udając się z wnioskiem o EKUZ, swój samochód można pozostawić na jednym z wielu miejsc parkingowych dostępnych w okolicy. Z kolei najbliższym przystankiem MZK Koszalin jest przystanek 1 Maja 01/02.

Jak wyrobić kartę EKUZ online?

Kartę EKUZ można wyrobić online bez wychodzenia z domu. W tym celu należy wejść na stronę epuap.gov.pl, a po zalogowaniu wybrać w katalogu spraw “Zdrowie” i wypełnić wniosek o “Wydanie karty EKUZ w związku z pobytem czasowym za granicą” lub “Wydanie karty EKUZ w związku wykonywaniem pracy za granicą”. Po wypełnieniu wniosku i podpisaniu go podpisem kwalifikowanym trafia on do NFZ. Jego rozpatrzenie zajmuje do 5 dni roboczych (w okresie wakacyjnym tj. od czerwca do września do 10 dni roboczych). Karta EKUZ jest przesyłana na adres wskazany we wniosku.

Czym jest karta EKUZ?

Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza granicami kraju, w którym została wydana. Karta jest akceptowana we wszystkich krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także w Szwajcarii. Dzięki niej osoba ubezpieczona może skorzystać z leczenia za granicą, bez konieczności ponoszenia kosztów. W innym przypadku osoba ubezpieczona musi ponieść koszty leczenia i może starać się o ich zwrot po powrocie do kraju.

Zobacz także:  Biblioteka w Koszalinie, czyli Koszalińska Biblioteka Publiczna

Czy wydanie karty EKUZ jest bezpłatne?

Tak, wydanie karty EKUZ jest bezpłatne. Wystarczy posiadać odpowiedni tytuł ubezpieczenia zdrowotnego. Weryfikuje go bowiem Narodowy Fundusz Zdrowia. Karta, w zależności od posiadanego kodu ubezpieczenia, jest wydawana na określony czas. Dzieci i młodzież mogą liczyć na wydanie karty, która będzie ważna do ukończenia 18. roku życia. Z kolei osoby pracujące i prowadzące działalność gospodarczą otrzymują kartę EKUZ ważną 3 lata. Emeryci po ukończeniu 60. roku życia otrzymują kartę ważną aż 20 lat. Z kolei bardzo krótko ważną kartę, otrzymują osoby będące m.in. zarejestrowane jako osoby bezrobotne w urzędzie pracy.

Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, zajrzyj do działu miejski poradnik na łamach naszego portalu internetowego. Dzięki wciąż rozwijanej bazie artykułów załatwienie wielu spraw urzędowych w Koszalinie stanie się dużo prostsze. W naszych wcześniejszych poradnikach piszemy m.in. o tym, jak wyrobić dowód osobisty i paszport w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl