Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Rejestracja samochodu w Koszalinie – gdzie jest Wydział Komunikacji?

Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie

Rejestracja samochodu jest obowiązkowa dla każdego nowo nabytego pojazdu. Obowiązek rejestracji dotyczy zarówno nowych, jak i używanych pojazdów mechanicznych. Co więcej, aby móc legalnie poruszać się po publicznych drogach, zakupiony samochód należy zarejestrować w określonym ustawowo terminie. W innym przypadku użytkownik samochodu naraża się przewidziane przez prawo konsekwencje. Gdzie rejestruje się samochód w Koszalinie? Gdzie znajduje się Wydział Komunikacji w naszym mieście? Ile kosztuje i jak przebiega rejestracja samochodu w Koszalinie? Sprawdzamy!

Gdzie zarejestrować samochód w Koszalinie?

Rejestracja samochodu w Koszalinie odbywa się w dwóch urzędach, a odpowiedź na pytanie, do którego Wydziału Komunikacji się udać, warto poznać już na samym początku naszego artykułu. W zależności od miejsca zamieszkania, odpowiednią instytucją będzie albo Urząd Miejski w Koszalinie, albo Starostwo Powiatowe w Koszalinie.

Rejestracja samochodu przez mieszkańców miasta Koszalin

Mieszkańcy miasta Koszalin, chcąc zarejestrować nowo nabyty samochód, muszą się udać do Urzędu Miejskiego. Wydział Komunikacji w koszalińskim Urzędzie Miejskim znajduje się na parterze budynku zlokalizowanego przy Rynku Staromiejskim 6/7. W pobliżu urzędu znajduje się wiele miejsc parkingowych w ramach płatnej strefy parkowania w Koszalinie. Postój na parkingu jest płatny od godziny 9:00. Warto o tym pamiętać, udając się do urzędu, aby uniknąć mandatu za parkowanie.

Rejestracja samochodu przez mieszkańców powiatu koszalińskiego

Z kolei miejscem właściwym do rejestracji samochodu przez mieszkańców powiatu koszalińskiego, zamieszkałymi poza granicami miasta, jest Starostwo Powiatowe w Koszalinie. Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Koszalinie znajduje się przy ulicy Racławickiej 13. W tym samym budynku mieści się m.in. siedziba Urzędu Pracy. 

Zobacz także:  Eduportal Koszalin, Vulcan, ESZO, czyli Elektroniczny System Zarządzania Oświatą w Koszalinie

Bezpośrednio przed budynkiem znajduje się parking, na którym można pozostawić swój samochód podczas wizyty w urzędzie. Pierwsza godzina postoju jest bezpłatna, a bilet wjazdowy należy pobrać przy szlabanie znajdującym się tuż przy wjeździe na parking. Za drugą godzinę postoju zapłacimy 2 złote, z kolei za trzecią – już 5 złotych.

W jakich godzinach jest otwarty Wydział Komunikacji w Koszalinie?

Wydziały Komunikacji w Koszalinie są czynne od poniedziałku do piątku. Godziny otwarcia i przyjęć interesantów są jednak różne, w zależności od urzędu. W obydwu Wydziałach Komunikacji, zarówno w Urzędzie Miejskim, jak i w Starostwie Powiatowym konieczne jest pobranie numerka kolejkowego z automatu. Istnieje także możliwość rezerwacji wizyty online, o czym przeczytasz poniżej.

Godziny otwarcia Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie

Wydział Komunikacji w Urzędzie Miejskim w Koszalinie jest czynny od poniedziałku do piątku. W poniedziałki sprawy związane z rejestracją samochodu można załatwić w godzinach od 9:00 do 17:00 (przerwa w obsłudze 13:00 – 13:15). Z kolei od wtorku do piątku obsługa interesantów odbywa się w godzinach od 8:00 do 14:30 (przerwa od 11:00 do 11:15).

Rejestracja samochodu w Koszalinie
Referat Rejestracji Pojazdów w Wydziale Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie

Godziny otwarcia Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Koszalinie

Wydział Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Koszalinie jest czynny od poniedziałku do piątku. Obsługa interesantów w poniedziałki odbywa się w godzinach od 8:00 do 15:30. Z kolei od wtorku do piątku sprawy związane z rejestracją samochodów można załatwić w godzinach od 8:00 do 14:30. Drzwi do Starostwa Powiatowego są otwierane o 7:30 i to już wtedy pojawiają się w urzędzie osoby pobierające pierwsze numery kolejkowe.

Rezerwacja online wizyty w Wydziale Komunikacji w Koszalinie

Warto wiedzieć, że wizytę w urzędach można również zarezerwować online na konkretną godzinę. W ten sposób unikniemy oczekiwania w długiej kolejce, która tworzy się często nawet pół godziny przed otwarciem Wydziałów Komunikacji. Posiadając numer rezerwacji, wystarczy podać go, podczas pobierania numerka kolejkowego, tuż po przybyciu do urzędu. System automatycznie wygeneruje numer, który następnie zostanie wywołany priorytetowo przed innymi osobami, które pobrały go bez wcześniejszej rezerwacji. Rezerwacje wizyt online w Wydziałach Komunikacji są możliwe pod następującymi adresami:

Zobacz także:  Dowód osobisty w Koszalinie - gdzie wyrobić?

Urząd Miejski: koszalin.qcloud.pl/rezerwacje 

Starostwo Powiatowe: rezerwacje.powiat.koszalin.pl 

Rezerwacja wizyty w Wydziale Komunikacji w Koszalinie
Przed wizytą należy pobrać odpowiedni numerek kolejkowy, która uprawnia do załatwienia sprawy w urzędzie

Jak przebiega procedura rejestracji samochodu?

Wszystkie formalności związane z rejestracją samochodu w Koszalinie można najczęściej załatwić podczas dwóch wizyt w urzędzie. W przypadku najpowszechniejszej rejestracji samochodu używanego, który już posiada tablice unijne, wystarczy wypełnić wniosek oraz dostarczyć umowę kupna, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu (jeżeli była wydana). Podczas wizyty należy ponadto wnieść wymaganą opłatę, a najprościej zrobić to płacąc kartą. Najczęściej wszystkie formalności zajmują około 10-15 minut. Nowy dowód rejestracyjny jest gotowy do odbioru najczęściej w ciągu 7-10 dni. Oczywiście procedura rejestracji wygląda nieco inaczej np. w przypadku samochodów sprowadzanych.

Rejestracja samochodu przez internet w Koszalinie – czy jest możliwa?

Niestety, rejestracja samochodu przez internet w Koszalinie nie jest w pełni możliwa. Co prawda, istnieje możliwość wypełnienia i przesłania wniosków online. W większości przypadków nie obędzie się jednak bez osobistej wizyty w urzędzie. W przypadku Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Koszalinie konieczne jest osobiste dostarczenie dokumentów i tablic rejestracyjnych – tak wynika z informacji opublikowanych w BIP koszalińskiego Starostwa. Z kolei z karty usług Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie, dowiadujemy się, że poza przesłaniem wniosku online, istnieje również możliwość wysyłki dokumentów i tablic pocztą. Z racji tego, że w Urzędzie Miejskim są obsługiwani mieszkańcy miasta, osobista wizyta w urzędzie, może okazać się mniej czasochłonna. Szczegóły dotyczące procedur rejestracji samochodów i odbioru dokumentów w poszczególnych urzędach znajdziesz tutaj:

Urząd Miejski: bip.koszalin.pl 

Starostwo Powiatowe: bip.powiat.koszalin.pl/artykuly/646/wydzial-komunikacji-i-drog 

Wniosek o rejestrację samochodu w Koszalinie

Aby zarejestrować samochód w Koszalinie, należy wypełnić odpowiedni wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Najczęściej wystarczającymi załącznikami jest dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz umowa kupna pojazdu. Do wglądu należy ponadto podczas wizyty przedstawić dowód osobisty. Wnioski o rejestrację pojazdu są dostępne w poszczególnych Wydziałach Komunikacji. Można je również pobrać i wydrukować jeszcze przed wizytą w urzędzie z Biuletynu Informacji Publicznej. Poniżej przedstawiamy adresy BIP poszczególnych koszalińskich urzędów, w których znajdują się Wydziały Komunikacji.

Zobacz także:  Pomoc dla uchodźców z Ukrainy w Koszalinie

BIP Urzędu Miejskiego w Koszalinie: bip.koszalin.pl 

BIP Starostwa Powiatowego w Koszalinie: bip.powiat.koszalin.pl

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszt rejestracji samochodu jest uzależniony od kilku czynników. Jego całkowita wysokość jest uzależniona m.in. od tego, czy chcemy otrzymać nowe tablice rejestracyjne, lub czy też chcemy zachować obecne. Opcja z możliwością zachowania obecnych tablice rejestracyjnych jest najtańszym sposobem na rejestrację samochodu. W skrócie opłata za dowód rejestracyjny wynosi 54,00 zł, nalepki kontrolne – 18,50 zł, znaki legalizacyjne – 12,50 zł, opłatę ewidencyjną – 2 zł, a tablice rejestracyjne – 80 złotych (samochodowe).

Z kolei tablice indywidualne to koszt 1000 złotych. Płatność za rejestrację samochodu jest możliwa przelewem na wskazane konto bankowe, kartą płatniczą lub w kasie urzędu, w godzinach jej otwarcia.

Informacje o rejestracji samochodu w Koszalinie

Nasz artykuł miał pokrótce przybliżyć temat rejestracji samochodu w Koszalinie. Poza samą rejestracją, w Wydziałach Komunikacji załatwisz ponadto wiele innych spraw. Właśnie tam zgłosisz sprzedaż samochodu, złożysz wniosek o wyrejestrowanie, czy też uzyskasz adnotacje HAK, GAZ lub TAXI w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli szukasz szczegółowych informacji, znajdziesz je na stronach internetowych BIP poszczególnych urzędów. Zachęcamy ponadto do odwiedzenia działu miejski poradnik, w którym na bieżąco publikujemy artykułu o podobnej tematyce.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl