Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Sąd Okręgowy w Koszalinie – adres, wydziały, e-wokanda

Sąd Okręgowy w Koszalinie - wydziały, ewokanda, lokalizacja i adres

Sąd Okręgowy w Koszalinie orzeka od wielu lat we właściwych rzeczowo sprawach. W koszalińskim Sądzie Okręgowym odbywają się m.in. sprawy karne oraz dotyczące prawa rodzinnego, które nie są zastrzeżone dla innych sądów. Sąd Okręgowy w Koszalinie posiada własną siedzibę i znajduje się w innej lokalizacji niż koszaliński Sąd Rejonowy. Jakie wydziały posiada Sąd Okręgowy w Koszalinie? Jakie sprawy trafiają na wokandę koszalińskiego Sądu Okręgowego? Tego dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!

Gdzie znajduje się Sąd Okręgowy w Koszalinie?

Siedziba Sądu Okręgowego w Koszalinie znajduje się przy ulicy Waryńskiego 7, w zachodniej części miasta. Ulica Waryńskiego jest boczną od jednej z głównych arterii miasta, ulicy Zwycięstwa. Jadąc od strony ulicy Zwycięstwa – duży, biały, charakterystyczny budynek Sądu Okręgowego znajduje się po prawej stronie. Jest on oddalony około 1,2 kilometra od Urzędu Miejskiego i koszalińskiego rynku. Przed samym sądem, jak i przy okolicznych ulicach znajduje się wiele miejsc parkingowych. Warto jednak pamiętać, że miejsca parkingowe znajdujące się najbliżej gmachu sądu, leżą na terenie płatnej strefy parkingowej.

Jakie są godziny otwarcia Sądu Okręgowego w Koszalinie?

Biuro Obsługi Interesanta w Sądzie Okręgowym w Koszalinie jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 14:00. Z kolei biuro podawcze przyjmuje dokumenty od 7:00 do 15:00. Pisma można pozostawić również w skrzynce podawczej znajdującej się przy wejściu do gmachu Sądu. Z kolei opłaty w kasie Sądu można wnosić w godzinach od 7:30 do 14:00 (przerwa od 12:00 do 12:20).

Zobacz także:  PCK Koszalin, czyli Polski Czerwony Krzyż w Koszalinie

Chcąc skorzystać z Czytelni Akt lub odwiedzić Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego w Koszalinie należy się wcześniej umówić się telefonicznie. Czytelnia Akt jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 14:30 (przerwa 11:30 – 12:00). Numer telefonu do czytelni, pod którym można umówić wizytę to 943428878. Z kolei Punkt Informacyjny Krajowego Rejestru Karnego działa w robocze dni tygodnia od 9:00 do 14:00 (przerwa od 12:00 do 12:30). W tym przypadku swoją wizytę należy umówić pod numerem telefonu 943428825.

Sąd Okręgowy a Sąd Rejonowy w Koszalinie – jakie są różnice?

W Koszalinie znajdują się sądy dwóch instancji – Sąd Okręgowy oraz Sąd Rejonowy. Warto wiedzieć, czym różnią się poszczególne instytucje oraz jakie są ich kompetencje. Co do głównej zasady, Sąd Rejonowy jest sądem pierwszej instancji i to on rozpatruje większość spraw. Z kolei Sąd Okręgowy to sąd wyższej instancji, który z reguły orzeka w poważniejszych sprawach. Ponadto Sąd Okręgowy zasięgiem terytorialnym swojej działalności obejmuje obszar działania kilku Sądów Rejonowych. To, który sąd jest właściwy do złożenia pozwu, określają odpowiednie przepisy.

Wydziały Sądu Okręgowego w Koszalinie

Koszaliński Sąd Okręgowy posiada kilka wydziałów, w których rozpoznawane są sprawy z różnych dziedzin prawa. Sąd Okręgowy w Koszalinie posiada 7 wydziałów, a poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego z nich. Wszystkie wydziały znajdują się w tym samym budynku zlokalizowanym przy ulicy Waryńskiego 7 w Koszalinie.

I Wydział Cywilny

W Wydziale Cywilnym rozpatrywane są sprawy z zakresu prawa cywilnego. Właściwe rzeczowo sprawy rozpatruje również specjalna Sekcja Spraw Rodzinnych. To tutaj odbywają się m.in. sprawy o rozwód i separację.

II Wydział Karny

W Wydziale Karnym odbywają się sprawy z zakresu prawa karnego w pierwszej instancji. To tutaj na wokandę trafiają sprawy najgroźniejszych przestępców z Koszalina i okolic. Ponadto w wydziale funkcjonuje specjalna Sekcja Windykacji Należności Sądowych.

Zobacz także:  Sąd Rejonowy w Koszalinie - gdzie jest i jakie ma wydziały?

III Wydział Penitencjarny i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych

Wydział Penitencjarny nadzoruje sądowe postępowania wykonawcze w sprawach z zakresu prawa karnego. Sędziowie w tym wydziale zajmują się m.in. udzielaniem warunkowego zwolnienia, przerwy w wykonaniu kary, czy też przedterminowymi zwolnieniami z więzienia. Ponadto wydział prowadzi rejestr osób, wobec których orzeczono dozór.

IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Na tym wydziale rozpoznaje się sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz prawa pracy. Ponadto sędziowie rozpatrują apelacje wniesione wobec wyroków Sądów Rejonowych.

V Wydział Karny Odwoławczy

Wydział Karny Odwoławczy to wydział, na którym m.in. są rozpoznawane sprawy karne i o wykroczenia, wobec których, w sądzie rejonowym wniesiono apelacje. Ponadto na wydziale jest prowadzony wykaz kasacji karnych.

VII Wydział Cywilny Odwoławczy

To na tym wydziale są rozpoznawane apelacje i zażalenia na wyroki sądów rejonowych. Zakres działania obejmuje sprawy cywilne, rodzinne oraz wieczystoksięgowe.

VIII Wydział Wizytacyjny

Wydział Wizytacyjny zajmuje się m.in. wewnętrznym nadzorem nad działalnością administracyjną, przyjmowaniem skarg i wniosków, szkoleniami oraz przydzielaniem patronów praktyk dla aplikantów.

E-wokanda Sądu Okręgowego w Koszalinie

E-wokanda to skrócony wykaz spraw sądowych, które odbywają się w danym dniu na poszczególnych wydziałach sądu. Jeśli szukasz informacji z lokalnego sądu, E-wokanda Sądu Okręgowego w Koszalinie jest dostępna pod adresem https://koszalin.sr.gov.pl/wokanda. Prosta wyszukiwarka umożliwia znalezienie najważniejszych informacji o danej sprawie. Przeglądając wykaz spraw, można dowiedzieć się m.in. który sędzia przewodniczący danej sprawie, w której sali odbywa się posiedzenie, a także jaka jest sygnatura akt.

Praca w Sądzie Okręgowym w Koszalinie

Oferty pracy w Sądzie Okręgowym w Koszalinie są publikowane na bieżąco na oficjalnej stronie sądu. Listę dostępnych etatów można znaleźć, wchodząc na stronę https://www.koszalin.so.gov.pl/, a następnie wybierając w menu po lewej stronie zakładkę “Oferty pracy”. W serwisie znajduje się ponadto kwestionariusz osobowy dla kandydatów do pracy w sądzie, a także archiwalna lista etatów. Znajdujemy na niej m.in. oferty pracy dla asystentów sędziego, urzędników, a także oferty staży.

Zobacz także:  Eduportal Koszalin, Vulcan, ESZO, czyli Elektroniczny System Zarządzania Oświatą w Koszalinie

Zaświadczenie o niekaralności w Koszalinie

Zaświadczenie o niekaralności w Koszalinie jest wydawane przez Sąd Okręgowy, który prowadzi Krajowy Rejestr Karny. Punkt Informacyjny KRK w Koszalinie mieści się w budynku sądu przy ulicy Waryńskiego 7, w pokoju numer 15. Zaświadczenie o niekaralności jest wydawane na wniosek, a wizyty w punkcie informacyjnym są możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu się (tel. 94 3428825). Punkt jest czynny codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 14:00. Opłata za wydanie zaświadczenia o niekaralności wynosi 30 złotych.

Jeśli szukasz informacji o urzędach i innych instytucjach w Koszalinie, znajdziesz je na naszej stronie w dziale miejski poradnik. Zobacz również artykuł, w którym przedstawiamy Sąd Rejonowy w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl