Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Sąd Rejonowy w Koszalinie – gdzie jest i jakie ma wydziały?

Sąd Rejonowy w Koszalinie - lwy i główny budynek

Sądy rejonowe to jednostki sądownictwa, które w wielu przypadkach są jednostkami najbliższymi dla obywateli. To właśnie do sądów rejonowych, jako tych pierwszej instancji, trafia większość najpowszechniejszych spraw. Na pewno większość z nas słyszała o sądach cywilnych, karnych, rodzinnych, pracy, lub tych zajmujących się księgami wieczystymi – to właśnie wydziały sądów rejonowych. Sprawdź, jakie wydziały posiada Sąd Rejonowy w Koszalinie oraz gdzie są one zlokalizowane.

Sąd Rejonowy w Koszalinie – gdzie jest zlokalizowany?

Główna siedziba Sądu Rejonowego w Koszalinie znajduje się przy ulicy Władysława Andersa 34. Duży gmach koszalińskiego Sądu Rejonowego jest zlokalizowany przy jednej z ulic równoległych do głównej arterii miasta, alei Zwycięstwa. Sąd od koszalińskiego Rynku Staromiejskiego i Urzędu Miejskiego dzieli zaledwie 800 metrów. Z kolei, aby dotrzeć do sądu z dworca PKP w Koszalinie, należy pokonać odległość około 1,5 kilometra. Z dworca kolejowego najprościej dojechać autobusem MZK Koszalin wybierając linię 6, 10 lub 14. Cechą rozpoznawczą budynku są dwa duże betonowe lwy witające wszystkich gości już przy wjeździe na parking.

Wydziały Sądu Rejonowego w Koszalinie

Sąd Rejonowy w Koszalinie posiada 10 wydziałów. Większość z nich jest zlokalizowana w głównym gmachu, jednak są pewne wyjątki. Jeśli dostałeś wezwanie do sądu w Koszalinie, lub masz sprawę do załatwienia w jednym z wydziałów, sprawdź, gdzie musisz się udać. W ten sposób będziesz miał pewność, że unikniesz niepotrzebnych problemów, na przykład spóźniając się na sprawę sądową.

Sąd Rejonowy - I Wydział Cywilny w Koszalinie
Wejście do I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Koszalinie przy ulicy Władysława Andersa 17

I Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 17, 75-012 Koszalin

Zobacz także:  Więzienie, czyli Zakład Karny w Koszalinie a Areszt Śledczy

W tym wydziale rozpatrywane są wszystkie sprawy związane z żądaniami opartymi o przepisy kodeksu cywilnego. Są to m.in. sprawy z zakresu prawa spadkowego, roszczenia z tytułu różnych umów, odszkodowania czy też naruszenia dóbr osobistych. W Sądzie Cywilnym przy ulicy Władysława Andersa 17 w Koszalinie odbywają się m.in. sprawy pozwanych oraz egzekucje spraw dłużników o nazwiskach zaczynających się od litery A do R.

I Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Koszalinie
I Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Koszalinie przy ulicy Władysława Andersa 17

II Wydział Karny Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Wydział Karny Sądu Rejonowego w Koszalinie zajmuje się rozpatrywaniem spraw związanych z popełnieniem przestępstw, również tych ściganych z oskarżenia prywatnego. W zakresie działania Wydziału Karnego jest m.in. rozpatrywanie spraw przekazywanych z prokuratury, rozpatrywanie wniosków o tymczasowe aresztowanie oraz tych powiązanych z wykroczeniami i przestępstwami skarbowymi. Wydział Karny rozpatruje ponadto sprawy o uchylenie mandatów.

III Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

W tym wydziale powszechnie zwanym Sądem Rodzinnym w Koszalinie, są rozpatrywane m.in. sprawy z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oraz dotyczące demoralizacji i czynów karalnych nieletnich. Częstym przedmiotem rozpraw jest ustalenie obowiązku alimentacyjnego, ustanowienie kurateli, czy też przyznanie lub odebranie władzy rodzicielskiej.

IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Ten wydział w sądach rejonowych jest powszechnie nazywany Sądem Pracy. To właśnie tutaj są rozpatrywane wszystkie konflikty na linii pracownik-pracodawca. Można tu wymienić m.in. sprawy o ustalenie istnienia stosunku pracy oraz o odszkodowanie dochodzone od zakładów pracy. Sądy pomagają w ustanowieniu nowych warunków pracy i płacy, a także nakazują stosowanie norm pracy.

V Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Grottgera 4, 75-628 Koszalin

W Sądzie Gospodarczym, bo tak najczęściej jest określany ten wydział, są rozpoznawane sprawy gospodarcze, czyli najczęściej te wynikające ze stosunków cywilnych pomiędzy przedsiębiorcami. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chciałbym pozwać innego przedsiębiorcę, a przedmiotem sprawy jest działalność gospodarcza prowadzona przez obie strony – to właśnie Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Koszalinie jest odpowiednim miejscem na wniesienie pozwu.

Zobacz także:  Starostwo Powiatowe w Koszalinie

VI Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Koszalinie jest prawdopodobnie znany największej części mieszkańców miasta. W tym wydziale jest prowadzony najpopularniejszy rejestr publiczny przedstawiający stan prawny nieruchomości. Księgi Wieczyste dostępne w koszalińskim Sądzie Rejonowym pozwalają określić, komu przysługują prawa do danej nieruchomości. To właśnie do tego wydziału notariusz przekazuje odpowiednią dokumentację wraz z wnioskiem o zmiany w zapisach Księgi Wieczystej związane z przeniesieniem własności.

VII Wydział Gospodarczy Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Ten wydział jest jednym z dwóch działających Wydziałów Gospodarczych Sądu Rejonowego w Koszalinie. Właściwości wydziału obejmują rozpatrywanie spraw z zakresu Prawa upadłościowego oraz Prawa restrukturyzacyjnego.

VIII Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

W budynku przy ulicy Władysława Andersa 34 znajduje się mniejszy z dwóch koszalińskich Wydziałów Cywilnych Sądu Rejonowego w Koszalinie. Rozpatruje się w nim sprawy powiązane z osobami o nazwiskach zaczynających się od S do Z.

IX Wydział Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Zadaniem Wydziału Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Koszalinie jest prowadzenie rejestru. Krajowy Rejestr Sądowy, powszechnie KRS, to przede wszystkim rejestr przedsiębiorców. Obejmuje on ponadto rejestr stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. W KRS znajdziesz ponadto rejestr dłużników niewypłacalnych.

XI Wydział Wykonywania Orzeczeń Sądu Rejonowego w Koszalinie

Adres: ul. Władysława Andersa 34, 75-626 Koszalin

Rolą sądowego Wydziału Wykonywania Orzeczeń jest wykonywanie orzeczeń w sprawach karnych i wykroczeniowych. Ten wydział zajmuje się ponadto egzekucją należności sądowych w sprawach karnych i wykroczeniowych.

Parking przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie

Znaczna większość wydziałów Sądu Rejonowego w Koszalinie znajduje się przy ulicy Władysława Andersa. Jeśli to właśnie tutaj masz sprawę do załatwienia i wybierasz się samochodem, warto wiedzieć jak wygląda kwestia dostępności miejsc parkingowych. Otóż przy głównym gmachu Sądu Rejonowego w Koszalinie znajduje się wiele bezpłatnych miejsc parkingowych. W godzinach szczytu jednak trudno jest je znaleźć. Weź to pod uwagę i wybierz się na rozprawę z odpowiednim zapasem czasu.

Zobacz także:  Szkoły podstawowe w Koszalinie

Nieco łatwiej jest znaleźć miejsce przy ulicy Władysława Andersa – tam miejsca parkingowe są płatne. Pamiętaj o wniesieniu odpowiedniej opłaty w parkometrze. W ten sposób unikniesz dodatkowych kosztów w przypadku otrzymania mandatu. Płatna Strefa Parkingowa w Koszalinie kończy się w rejonie głównego gmachu Sądu Rejonowego. Miejsca parkingowe przy ulicy Grottgera, gdzie znajduje się Wydział Gospodarczy, są bezpłatne.

Parking przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie - płatna strefa parkingowa
Miejsca parkingowe przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie znajdują się w Płatnej Strefie Parkowania

Więcej informacji o Sądzie Rejonowym w Koszalinie znajdziesz na oficjalnej stronie instytucji pod adresem koszalin.sr.gov.pl. Więcej użytecznych informacji, znajdziesz w dziale miejski poradnik na naszej stronie internetowej. W jednym z artykułów opisujemy również Sąd Okręgowy w Koszalinie.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl