Kotły i piece – jakie są różnice?

Kocioł a piec - różnice

Piec to jedno z najczęściej mylnie używanych pojęć w przypadku urządzeń służących do ogrzewania. Często tym mianem nazywa się kotły, których sposób działania jest zupełnie inny. O ile w swobodnej rozmowie znajomych, używając któregokolwiek z terminów, będzie się dobrze zrozumianym, to warto wiedzieć, czym w rzeczywistości różni się piec od kotła. W ten sposób chociażby rozmawiając ze sprzedawcą w sklepie z urządzeniami grzewczymi, będziemy potraktowani jak profesjonaliści. Jakie są różnice pomiędzy kotłem a piecem? Jak rozpoznać piec lub kocioł grzewczy? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym poradniku z kategorii “Dom i ogród”!

Czym różni się piec od kotła?

Piec odpowiada za ogrzewanie miejscowe, a kocioł przekazuje ciepło do instalacji. Tak w dużym skrócie można odpowiedzieć na pytanie o różnice pomiędzy piecem i kotłem. Oczywiście jest wiele innych elementów różniących kotły i piece, jednak sposób oddawania/przekazywania ciepła jest w tym przypadku kluczowy. Rozwińmy temat i sprawdźmy, jak działają poszczególne urządzenia grzewcze.

Jak działa kocioł centralnego ogrzewania?

Kocioł centralnego ogrzewania to urządzenie grzewcze, które przekazuje ciepło do instalacji centralnego ogrzewania. Energia cieplna jest przekazywana za pomocą czynnika, którym najczęściej jest woda. Ogrzana przez kocioł ciepła woda, trafia najczęściej do grzejników lub instalacji ogrzewania podłogowego. Krążąca w instalacji woda jest ogrzewana przez kocioł do określonej, zadanej przez użytkownika temperatury. Odpowiednie systemy sterujące pracą kotła w połączeniu z termostatem, pozwalają na utrzymanie stałej i komfortowej temperatury w pomieszczeniach. W zależności od rodzaju kotła wszystko odbywa się przy minimalnym nakładzie pracy użytkownika.

Jak działa piec do ogrzewania?

Piec to urządzenie, które służy do ogrzewania miejscowego. Tego typu urządzenie grzewcze znajduje się bezpośrednio w ogrzewanym pomieszczeniu. W przypadku pieców to samo palenisko jest źródłem ciepła. Takie rozwiązania są charakterystyczne dla starszego budownictwa, bez instalacji centralnego ogrzewania. W nowym budownictwie, w większości przypadków, piece stanowią element ozdobny połączony z funkcjonalnością, jaką jest ogrzewanie danego pomieszczenia. Piece charakteryzują się ograniczonymi możliwościami regulacji rozprowadzania ciepła, jednak ogrzewanie jest określane jako “przyjemniejsze”.

Jakie są rodzaje kotłów ze względu na opał?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kotłów, dopasowanych do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Najczęściej stosowanym podziałem, jest ten, uwzględniający rodzaj opału stosowanego do zasilania kotła. Pod tym względem wyróżnia się kotły opalane m.in. węglem, miałem, drewnem, ekogroszkiem i pelletem. Dużą popularnością cieszą się również kotły na pellet oraz określane jako ekologiczne kotły elektryczne. Te ostatnie są coraz powszechniejsze, ze względu na dużą wydajność, komfort obsługi oraz niskie wymagania techniczne, co do pomieszczeń, w których mogą być zainstalowane. Ponadto kotły elektryczne współpracują z fotowoltaiką, która pozwala na produkcję darmowej energii elektrycznej ze słońca. 

Jakie są rodzaje pieców?

Klasyfikacja pieców ze względu na używany opał jest podobna do klasyfikacji kotłów. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się piece kaflowe zasilane drewnem lub węglem. W wielu starszych domach i mieszkaniach, najczęściej w kamienicach, można je spotkać do dziś. Na rynku są dostępne ponadto piece na gaz oraz prąd. W piecach na gaz często stosuje się butlę gazową, a w takim przypadku należy pamiętać o konieczności zainstalowania czujnika czadu w domu. Z kolei piece na prąd zasila się energią elektryczną o różnym napięciu – warto na to zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Co wybrać – piec czy kocioł?

Obydwa rozwiązania mają swoje wady i zalety. Wybór danej opcji często nie opiera się jedynie na własnych preferencjach, ale również na możliwościach technicznych w danym budynku. Przed podjęciem decyzji, warto rozważyć każdą z opcji. W związku z tym, że tego typu wybory są na lata, rozważ za i przeciw jeszcze przed etapem poszukiwania pieca lub kotła. Warto skorzystać z porad niezależnych ekspertów oraz odwiedzić kilka sklepów. Porównując ceny produktów, wybierzesz z pewnością najtańszą i najlepszą opcję.

Zachęcamy do częstego odwiedzania naszego portalu i działu dom i ogród. Publikujemy w nim na bieżąco ciekawe artykuły związane z budownictwem, remontami oraz urządzaniem swoich czterech kątów.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl