Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Ceny na koszalińskim rynku mieszkaniowym wciąż pną się w górę (lipiec 2021)

Osiedle Franciszkańska w Koszalinie - nowe mieszkania

Z naszej comiesięcznej analizy koszalińskiego rynku nieruchomości wynika, że w tym roku tempo wzrostu cen mieszkań nie wyhamowuje nawet w wakacje. W lipcu średnia cena mieszkania w Koszaline wynosiła już 6146 złotych za metr kwadratowy. Wzrost cen ofertowych zaobserwowano w przypadku mieszkań we wszystkich segmentach – od jednego do czterech pokoi. Czy granica 6000 zł za metr kwadratowy została pokonana na stałe?

W tym roku wzrostu cen nieruchomości w Koszalinie nie zatrzymał nawet sezon wakacyjny

Tradycyjnie sprawdziliśmy, jak w lipcu kształtowały się ceny ofertowe nieruchomości w Koszalinie wystawionych na sprzedaż w serwisie Otodom. Z naszej analizy wynika, że najbardziej wzrosły ceny kawalerek. Jeszcze czerwcu 2021 roku za metr kwadratowy jednopokojowego mieszkania w Koszalinie żądano 5998 złotych. W lipcu kawalerki były wystawione na sprzedaż średnio za 6406 zł/m2 – to oznacza wzrost oczekiwanej ceny sprzedaży aż o ponad 400 złotych za metr zaledwie w ciągu jednego miesiąca.

W przypadku mieszkań dwupokojowych średnia cena metra wzrosła z 6062 do 6184 złotych. Mieszkania trzypokojowe w Koszalinie podrożały symbolicznie do 6175 zł/m2 (miesiąc wcześniej – 6173 zł/m2). W przypadku największych mieszkań ujętych w naszej analizie, tych czteropokojowych, cena wzrosła z 5707 do 5818 zł/m2. Zaznaczamy, że w naszej analizie pod uwagę bierzemy wszystkie typy nieruchomości, bez względu na rok budowy, standard wykończenia, czy też dzielnice Koszalina w której znajduje się dany lokal mieszkalny.

Jak szybko rosną ceny mieszkań w Koszalinie?

Zaledwie w ciągu miesiąca średnie ceny mieszkań w Koszalinie wzrosły o 2,69 procent, z 5998 zł/m2 oczekiwanych przez sprzedających w czerwcu, do 6146 zł/m2 w lipcu. W ciągu 2 lat mieszkania w Koszalinie podrożały o 27,5%. Jeszcze w lipcu 2019 roku metr kosztował średnio 4818 złotych. Dziś cena metra jest o 1150 złotych wyższa i przekroczyła kolejną psychologiczną granicę 6000 zł/m2.

Zobacz także:  Ile kosztuje wynajem mieszkania w Koszalinie? (kwiecień 2021)

Co wpływa na wzrost cen mieszkań w Koszalinie?

Głównym motorem napędowym wzrostów cen na rynku nieruchomości w Polsce są niskie stopy procentowe, które przekładają się na tanie kredyty hipoteczne. Nie bez znaczenia jest również inflacja, która utrzymuje się w ostatnim czasie na rekordowo wysokim poziomie. Wiele osób poszukuje bezpiecznej lokaty kapitału, która będzie bardziej atrakcyjna w stosunku do nisko oprocentowanych lokat bankowych. Warto wspomnieć również o wysokich kursach walut, które coraz częściej zachęcają polskich emigrantów do wymiany oszczędności na złotówki i zakup nieruchomości w Polsce.

W przypadku koszalińskiego rynku dodatkowym impulsem do szybkiego wzrostu cen była mała liczba mieszkań oddawanych przez deweloperów. Obecnie sytuacja nieco się zmienia, a na terenie Koszalina jest realizowanych wiele dużych inwestycji deweloperskich. Czy ceny mieszkań w Koszalinie będą nadal rosły? Na odpowiedź na to pytanie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Warto jednak obserwować kroki podejmowane przez Radę Polityki Pieniężnej i zmiany wprowadzane w wysokości referencyjnych stóp procentowych, a także zmiany wskaźnika inflacji. 

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl