TBS Koszalin, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Koszalinie

TBS Koszalin, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Koszalinie

Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Koszalinie, zwane potocznie TBS Koszalin, to jedna z najważniejszych instytucji działających na rynku nieruchomości w naszym mieście. Od wielu lat spółka z powodzeniem realizuje projekty mieszkaniowe, dbając o potrzeby mieszkańców Koszalina i okolic. Wśród najważniejszych zadań TBS Koszalin znajduje się zapewnienie dostępności do mieszkań dla osób o niższych dochodach. Gdzie znajduje się siedziba Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego w Koszalinie? Jakie projekty mieszkaniowe zostały do tej pory zrealizowane przez TBS Koszalin? Co buduje obecnie koszaliński TBS? Sprawdzamy!

Czym jest TBS i co oznacza skrót?

TBS to skrót od Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli instytucji, która ma na celu zapewnienie dostępu do niedrogich mieszkań przeznaczonych na wynajem dla osób fizycznych. TBS-y funkcjonują w formie spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych lub spółdzielni osób prawnych.

Celem działalności jest zapewnienie mieszkań dla osób, które mają trudności z zakupem odpowiedniego lokum na rynku nieruchomości, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby ubiegać się o mieszkania komunalne. Wówczas, po spełnieniu określonych warunków, mogą ubiegać się o najem mieszkania w TBS.

Warto wiedzieć, że TBS-y często mają możliwość realizacji projektów mieszkaniowych w niższych cenach niż na rynku pierwotnym. To za sprawą m.in. dostępu do miejskich gruntów, tanich kredytów z BGK oraz współfinansowania przez samorządy.

W Polsce TBS-y powstały w latach 90. ubiegłego wieku i obecnie funkcjonują w wielu miastach, również w Koszalinie. Warto wiedzieć, że od 19 stycznia 2021 roku wprowadzono zmiany, które przewidują m.in. używanie nowej nazwy przez nowopowstałe inicjatywy tj. SIM, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa.

Zobacz także:  Sąsiad pali na balkonie. Co można zrobić?

Gdzie znajduje się siedziba TBS w Koszalinie?

Siedziba TBS w Koszalinie znajduje się przy Placu Wolności 2/3 i jest oddalona ok. 500 metrów od rynku staromiejskiego i Urzędu Miejskiego w kierunku wschodnim. Budynek, w którym mieści się biuro Koszalińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, jest zlokalizowany tuż przy charakterystycznym gmachu Poczty Polskiej, dobrze widocznym z ulicy Zwycięstwa. Po drugiej stronie ulicy Zwycięstwa znajduje się m.in. siedziba CK105 oraz Skwer Kasi Sobczyk. Najbliższym przystankiem autobusowym MZK Koszalin jest przystanek CK 105.


Jakie osiedla i budynki posiada TBS w Koszalinie?

Koszalińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego posiada obecnie 1026 mieszkań, których łączna powierzchnia użytkowa wynosi 53617 metrów kwadratowych. TBS w Koszalinie posiada 153 kawalerki, 656 mieszkań dwupokojowych, 199 trzypokojowych, 17 czteropokojowych oraz jedno pięciopokojowe. Średnia powierzchnia mieszkania wynosi 52,26 metra kwadratowego. Wszystkie mieszkania są zlokalizowane w 20 budynkach, które zbudowano na Osiedlu Wenedów oraz Osiedlu Unii Europejskiej. Łączna powierzchnia terenów należących do spółki wynosi 10,4388 hektara.

Nowe TBS-y przy ulicy Irlandzkiej w Koszalinie

TBS w Koszalinie realizuje obecnie inwestycję w ramach “Programu rozwoju zasobów” poprzez budowę nowych bloków przy ulicy Irlandzkiej na Osiedlu Unii Europejskiej w północnej części miasta. Teren, na którym powstaną nowe budynki mieszkalne, przylega do już istniejącej zabudowy należącej do spółki. Rozpoczęcie budowy jest planowane na początek 2024 roku, a pierwsze 30 mieszkań ma być oddanych do użytku w 2025 roku. Kolejne etapy inwestycji będą zrealizowane w 2027 i 2029 roku.


Z planów, które można znaleźć na oficjalnej stronie TBS Koszalin, wynika, że na nowym osiedlu powstanie łącznie 6 budynków. W każdym z 3 etapów powstaną dwa połączone ze sobą budynki mieszkalne. Na terenie osiedla przewidziano również miejsce na parking naziemny, a także plac zabaw i teren rekreacyjny. Wjazd na osiedle będzie możliwy od strony ulicy Irlandzkiej oraz Brytyjskiej. Zaletą lokalizacji jest bliskość parku handlowego Vendo Park, na którym znajduje się m.in. supermarket spożywczy Biedronka oraz Rossmann, Tedi, Media Expert, Action oraz Kik.

Zobacz także:  Pokoje do wynajęcia w Koszalinie - ile kosztują? Gdzie szukać?

Jakie są zasady przyznawania mieszkań w TBS w Koszalinie?

Kryteria i zasady przyznawania mieszkań przez TBS w Koszalinie określają zarówno wewnętrzne zasady przyjęte przez TBS, jak i Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Wewnętrzne zasady Towarzystwa muszą być przede wszystkim zgodne z obowiązującymi przepisami Ustawy.

Obecnie przydziały najmu są realizowane w trzech trybach:
– przydziały mieszkań z odzysku,
– przydziały mieszkań w związku ze złożonymi wnioskami o zamianę,
– przydziały nowo wybudowanych lokali mieszkalnych.

Osoba, która chcą ubiegać się o przydział mieszkania w TBS w Koszalinie musi spełniać szereg warunków. Przede wszystkim:
– nie można być właścicielem innego mieszkania,
– nie można przekraczać dochodów określonych w Ustawie.
Ponadto priorytetowo rozpatrywane są m.in. wnioski osób:
– z trudną sytuacją rodzinną (niepełnosprawność, ograniczenia zdrowotne, opieka nad osobą starszą),
– prowadzących działalność społeczną, zwłaszcza na rzecz miasta Koszalin,
– wykonujących deficytowy zawód specjalistyczny,
– zwalniających inne mieszkanie będące w zasobach mieszkaniowych miasta (np. lokal komunalny).

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, najemca musi wnieść tzw. wkład partyzypacyjny. Patrycypacja finansowa nie może przekroczyć 30 procent kosztu budowy lokalu. W pewien sposób opłatę partycypacyjną można porównać do kaucji zabezpieczającej w przypadku zwykłego najmu. Kwota wpłaconej partycypacji wraca bowiem do najemcy po zakończeniu najmu z TBS.

Czy można wykupić na własność mieszkanie będące w zasobach koszalińskiego TBS?

Obecnie nie ma możliwości wykupu na własność lokali będących w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Koszalinie. Tak czytamy w oficjalnym stanowisku zarządu TBS, które zostało opublikowane w związku z licznymi zapytaniami lokatorów o wykup mieszkań. Zmiany w prawie pozwalają obecnie TBS-om wyodrębniać i sprzedawać lokale na własność, jednak w wielu przypadkach stoi to w sprzeczności z ideą funkcjonowania tego typu instytucji. Jak już wspomnieliśmy na wstępie naszego artykuły, głównym celem funkcjonowania TBS-ów jest ułatwienie dostępu do mieszkań i wsparcie mieszkalnictwa komunalnego.

Zobacz także:  Mieszkanie Plus w Koszalinie, czyli Narodowy Program Mieszkaniowy

Warto jednak wiedzieć, że prawo umożliwia lokatorom cesję partycypacji na innego najemcę. W związku z tym na portalach ogłoszeniowych można znaleźć mnóstwo ofert typu “sprzedam partycypację TBS w Koszalinie“. Cesje partycypacji są znacznie tańsze, niż zakup mieszkania na wolnym rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że opłaty czynszowe w przypadku najmu lokali w TBS są znacznie wyższe, niż lokalach własnościowych.

Więcej informacji o koszalińskim TBS, obowiązujące uchwały oraz przepisy dot. praw i obowiązków lokatorów znajdziesz na oficjalnej stronie pod adresem tbskoszalin.pl lub w BIP spółki. Jeśli szukasz informacji na podobne tematy, zajrzyj do działu nieruchomości w Koszalinie. To właśnie tam poruszamy kwestie związane z koszalińskich rynkiem nieruchomości. Dowiesz się m.in. ile kosztują mieszkania w Koszalinie, które biuro nieruchomości jest największe, a także jakie inwestycje deweloperskie są realizowane na terenie naszego miasta.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Przepraszamy, że artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań 🙁

Pomóż nam ulepszyć artykuł

Daj nam znać, co poprawić, aby był lepszy.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl