Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie – zielone serce miasta

Róże i fontanna w parku w Koszalinie

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie z pewnością zasługuje na miano jednej z wizytówek naszego miasta. Zielony park zajmuje łącznie powierzchnię ponad 10 hektarów, a na jego terenie znajduje się mnóstwo unikalnych w regionie gatunków roślin. Przez park przepływa rzeka Dzierżęcinka, a uzupełnieniem krajobrazu jest Staw Zamkowy o powierzchni 1,5 hektara. Alejki przebiegające przez park są pełne spacerowiczów o każdej porze roku. Przekonaj się, dlaczego warto wybrać się do Parku Miejskiego im. Książąt Pomorskich w Koszalinie.

Park im. Książąt Pomorskich – część A

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie dzieli się na dwie części – A i B. Większa z nich (A) dawniej nosiła nazwę Parku im. Przyjaźni Polsko-Radzieckiej. Nazwa zmieniła się wraz ze zmianą ustroju (i osłabieniem przyjaźni między obydwoma narodami). Powierzchnia tej części parku wynosi 6,70 hektara. To właśnie tutaj znajduje się urokliwy Staw Zamkowy z fontannami oraz wyspą dla łabędzi. Ta część parku jest zlokalizowana pomiędzy ul. Rzeczną i Targową w Koszalinie.

Róże i fontanna w parku w Koszalinie
Staw w parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Staw Zamkowy w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Staw Zamkowy z łabędzia wyspą robi wrażenie o każdej porze roku

Park im. Książąt Pomorskich – część B

Druga część parku – B, dawniej nosiła nazwę Parku im. Hanki Sawickiej. Powierzchnia mniejszej części Parku im. Książąt Pomorskich w Koszalinie wynosi 3,65 hektara. Jest ona najbardziej wysuniętą na południe częścią całego, zielonego kompleksu. To właśnie tutaj, pomiędzy ul. 1-go Maja i Juliusza Słowackiego, znajduje się pozostałość koszalińskich murów miejskich.

Piękna alejka parkowa
Wejście do Parku Książąt Pomorskich od strony Filharmonii w Koszalinie
Wejścia do Parku Książąt Pomorskich od strony koszalińskiej Filharmonii

Fontanny w Parku Miejskim im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

W koszalińskim Parku Miejskim znajdują się dwie fontanny. Jedna z nich jest zlokalizowana w pobliżu Filharmonii. Pokazy łączące grę wody i światłą są prezentowane codziennie od godziny 10:00 do 24:00. Wszystko dzieje się w otoczeniu urokliwego, kolorowego ogrodu kwiatowego znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Fontanna w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Fontanna w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie

Druga z fontann – pływająca, znajduje się na Stawie Zamkowym, najbliżej wejścia od ulicy Piastowskiej. Fontanna na wodzie jest czynna od godziny 10:00 do 22:00. Ławki parkowe zlokalizowane w pobliżu fontann pozwalają na odpoczynek i relaks w samym centrum miasta. Z kolei dla dzieci fontanny stanowią dużą atrakcję.

Alejki w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Urokliwe alejki w koszalińskim parku miejskim
Rzeka w Parku Książąt Pomorskich w Koszalinie
Mostek na rzece przepływającej przez Park im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

Roślinność w Parku im. Książąt Pomorskich w Koszalinie

W koszalińskim parku miejskim znajduje się wiele unikalnych gatunków roślin. Odwiedzając Park imienia Książąt Pomorskich w Koszalinie, można zobaczyć ponad 200 różnych gatunków drzew i krzewów. Wśród najbardziej unikalnych można wyróżnić m.in. cypryśnik błotny, dąb szypułkowy, wierzbę babilońską, orzech czarny, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański, złotlin japoński, klon jawor, jesion wyniosły, magnolię drzewiastą oraz korkowiec amurski.

Zobacz także:  Amfiteatr w Koszalinie - nowa wizytówka miasta

Warto wspomnieć, że parku znajdują się najstarsze drzewa z Koszalinie z których już kilkanaście doczekało się miana pomników przyrody. Niegdyś najbardziej rozpoznawalnym drzewem w Koszalinie był klon jawor zwany “Drzewem Czarownic”. Niestety w 2011 roku ponad 300-letni okaz został powalony przez silną wichurę, która przeszła przez miasto.

Ścieżka rowerowa w okolicach parku przy amfiteatrze
Bezpłatny parking przy Parki Książąt Pomorskich w Koszalinie
Wzdłuż parku jest dostępnych wiele bezpłatnych miejsc parkingowych
Stacja rowerowa przy parku w Koszalinie
Rowerzyści mają możliwość skorzystania z bezpłatnej stacji naprawy rowerów

Zwierzęta w Parku Miejskim w Koszalinie

Park ma również swoich stałych mieszkańców. Spacerując urokliwymi alejkami, można spotkać m.in. wiewiórki oraz wiele gatunków ptaków. Wśród ptaków największe okazy to łabędzie nieme i kaczki krzyżówki. W parku można spotkać również dzięcioła dużego, kosa, mysikrólika oraz kowalika. Stałymi mieszkańcami są również popularne sroki, gawrony, sierpówki, sikorki bogatki oraz gołębie. Te ostatnie, wraz z kaczkami, są chętnie dokarmiane przez osoby odwiedzające park.

Łabędź w parku miejskim w Koszalinie
Łabędzie są jednymi ze stałych mieszkańców koszalińskiego Parku im. Książąt Pomorskich

Dlaczego warto odwiedzić koszaliński park miejski?

Park im. Książąt Pomorskich umożliwia obcowanie z naturą w samym centrum miasta. Liczne ścieżki piesze i rowerowe pozwalają na odpoczynek na świeżym powietrzu bez konieczności udawania się poza miasto. Wzdłuż ścieżek znajdują się ławki, na których można odpocząć. Z tego powodu park jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Koszalina.

(mm)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl