Płomienne Ptaki Władysława Hasiora to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów znajdujących się w przestrzeni publicznej w Koszalinie. Ponadczasowa instalacja budzi zaciekawienie wielu osób przejeżdżających przez północno-zachodnią część naszego miasta. Tym bardziej rzeźba plenerowa robi wrażenie, kiedy jest podpalana nocą w celu uświetnienia obchodów m.in. najważniejszych świąt państwowych. Gdzie dokładnie znajdują się Ptaki Hasiora? Jaka jest historia plenerowej rzeźby oraz kim był jej autor? Co warto wiedzieć o pomniku? Sprawdzamy!
Na skróty:
Gdzie można zobaczyć Płomienne Ptaki Władysława Hasiora w Koszalinie?
Płomienne Ptaki Władysława Hasiora znajdują się w sąsiedztwie głównego gmachu Politechniki Koszalińskiej przy rondzie Kardynała Ignacego Jeża u zbiegu ulicy Jana Pawła II, Juliana Fałata, Orląt Lwowskich i Gdańskiej. Rzeźba plenerowa została zamontowana na wzgórzu i jest bardzo dobrze widoczna dla wszystkich przejeżdżających przez tę część miasta.
Jaka jest historia Ognistych Ptaków Hasiora w Koszalinie?
Historia Ptaków Hasiora w Koszalinie sięga 1977 roku. To wówczas artysta odwiedził miasto przy okazji wystawy w Biurze Wystaw Artystycznych (BWA). Na prośbę lokalnych władz zgodził się wykonać rzeźbę poświęconą “Tym, co walczyli o polskość i wolność ziem Pomorza”. Pierwotnie nazwa rzeźby brzmiała “Płonące ptaki – tym, którzy walczyli o wolność tych ziem”, a pomnik został stworzony w latach 1978-1980. Prezentacja pomnika nastąpiła w 1980 roku, a oficjalne odsłonięcie koszalińskiej rzeźny miało miejsce 11 października 1982 roku. W 2008 roku pomnik został wpisany do krajowego rejestru zabytków, a w międzyczasie rzeźba została pomalowana, przyjmując nowe barwy.
Kilka faktów na temat Ognistych Ptaków Władysława Hasiora w Koszalinie
Instalacja Władysława Hasiora w Koszalinie składa się z dwunastu żeliwnych ptaków, a łącznie 24 elementów. Większość z nich wyglądem przypomina pługi, czy też rydwany. Łączna długość instalacji wynosi około 80 metrów, a w najwyższym miejscu jeden z elementów ma wysokość aż 6,5 metra. Cechą charakterystyczną są płomienne strzały. Instalacja całkowicie zmienia swoje oblicze, kiedy jest rozpalana nocą podczas ważnych wydarzeń czy też uroczystości. Ogniste ptaki są podpalane m.in. w Święto Niepodległości, rocznicę zakońcenia II Wojny Światowej, jak i w koszalińskie Juwenalia. Warto wspomnieć, że w Szczecinie znajduje się niemal bliźniacza wersja koszalińskiego pomnika. Była ona niejako inspiracją oraz studium Ptaków, które stanęły w Koszalinie.
Kim był Władysław Hasior?
Władysław Hasior (1928-1999) był polskim artystą, rzeźbiarzem i twórcą wielu ponadczasowych instalacji. Artysta urodzony w Nowym Sączu był jednym z najważniejszych przedstawicieli polskiego sztuki współczesnej. Hasior znany jest przede wszystkim ze swoich nietypowych i eksperymentalnych prac, które często łączyły różne materiały i techniki z pracą kowalską. Jego dzieła były pełne symboliki i często nawiązywały do społeczno-politycznej rzeczywistości, w tym również do polskiej historii i kultury.
Artysta eksplorował różne tematy i używał różnorodnych materiałów do tworzenia swoich dzieł. Często wykorzystywał przedmioty codziennego użytku, takie jak metalowe elementy i odpadki. Jego prace charakteryzował ekspresjonizm, surrealizm i ironia. Władysław Hasior był również zaangażowany w działalność na rzecz sztuki i kultury. Był jednym z założycieli “Grupy Krakowskiej”, która odegrała ważną rolę w polskim środowisku artystycznym w latach 50. i 60. XX wieku. Jego prace można znaleźć w wielu muzeach i galeriach sztuki zarówno w Polsce, jak i za granicą. Władysław Hasior odegrał istotną rolę w rozwoju polskiego rzeźbiarstwa i jest uznawany za jednego z najważniejszych artystów swojej epoki.
Jeśli chcesz wiedzieć co ciekawego można zobaczyć w naszym mieście, zajrzyj do działu atrakcje w Koszalinie. To właśnie tam przedstawiamy pomysły na spędzenie wolnego czasu w Centrum Pomorza. Z kolei dział wydarzenia w Koszalinie to kompleksowa wyszukiwarka najciekawszych imprez odbywających się w zarówno na terenie miasta, jak i okolic.