Stary cmentarz żydowski w Koszalinie jest miejscem, obok którego wielu z nas przechodzi codziennie, jednak niewielu zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Jest on położony bardzo blisko ścisłego centrum miasta, przy jednej z najczęściej uczęszczanych ścieżek rowerowych biegnących wzdłuż rzeki Dzierżęcinki. Gdzie dokładnie jest zlokalizowany stary cmentarz żydowski w Koszalinie? Jaka jest jego historia? Co warto o nim wiedzieć? Sprawdzamy!
Na skróty:
Gdzie jest zlokalizowany stary cmentarz żydowski w Koszalinie?
Stary cmentarz żydowski w Koszalinie jest zlokalizowany przy ulicy Orlej w południowej części miasta. Nekropolia, Jewish Cemetery, jest położona tuż przy ścieżce rowerowej nad Dzierżęcinką, w pobliżu mostku nad rzeką, prowadzącego w kierunku Parku Robin Hooda. Od strony zachodniej znajdują się bloki stojące przy ulicy Rzecznej. Teren cmentarza żydowskiego ma powierzchnię około 400 metrów kwadratowych, jest ogrodzony, a wejście do niego zdobi brama z gwiazdą Dawida.
Jaka jest historia starego cmentarza żydowskiego w Koszalinie?
Historia starego cmentarza żydowskiego w Koszalinie sięga XVIII wieku. To wówczas w rejonie obecnej ulicy Orlej i Rzecznej powstała nekropolia, na której chowano Żydów. W czasie wojny cmentarz został niemal doszczętnie zniszczony przez Niemców. Wiele nagrobków trafiło m.in. do pobliskiej Dzierżęcinki. Przez wiele lat teren, na którym spoczywały szczątki ludzi, był zaniedbany.
Dopiero w 2005 roku teren uporządkowano oraz ufundowano kamień pamiątkowy, który dziś stoi tuż obok jedynej zachowanej macewy. W uroczystości otwarcia odnowionego cmentarza wziął udział m.in. Leslie Baruch Brent z Londynu, którego przodkowie byli pochowani na cmentarzu przy ulicy Orlej. Pojawili się również historycy oraz przedstawiciele środowisk żydowskich. Dziś teren cmentarza jest od czasu do czasu koszony.
Warto wspomnieć, że na początku XX wieku koszalińscy Żydzi otworzyli również drugi cmentarz zwany nowym cmentarzem żydowskim. Był od zlokalizowany przy ulicy Racławickiej, w miejscu, gdzie dziś znajdują się budynki Politechniki Koszalińskiej. Podobnie jak stary cmentarz, również nowy został zdewastowany podczas wojny. Dziś o jego istnieniu przypomina jedynie pamiątkowy pomnik, który odsłonięto w 2006 roku.
Jeśli szukasz informacji o innych, ciekawych miejscach w naszych miejscach, zajrzyj do działu atrakcje w Koszalinie. To właśnie tam przedstawiamy miejsca warte odwiedzenia. Warto zapoznać się również z naszą propozycją trasy rowerowej dookoła Koszalina, która przebiega m.in. w okolicach starego cmentarza żydowskiego.