Ciasteczka & Polityka Prywatności
Nasza strona wykorzystuje ciasteczka w celu świadczenia usług na najwyższym możliwym poziomie [czytaj więcej]

Cmentarz Komunalny w Koszalinie – internetowa wyszukiwarka grobów

Cmentarz Komunalny w Koszalinie i Internetowa Wyszukiwarka Grobów

Cmentarz Komunalny w Koszalinie, określany również jako Nowy Cmentarz w Koszalinie, powstał na przełomie XIX i XX wieku. Nekropolia położona w południowej części miasta powstała wówczas, gdy na obecnie już nieistniejącym Starym Cmentarzu zaczęło brakować miejsca. Dziś koszaliński cmentarz jest jednym z największych w regionie. Unikalności dodaje mu fakt, że przez jego teren przebiega trasa koszalińskiej kolejki wąskotorowej. Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące koszalińskiego Cmentarza Komunalnego.

Gdzie jest zlokalizowany cmentarz w Koszalinie?

Cmentarz w Koszalinie jest zlokalizowany w południowej części miasta, przy ulicy Gnieźnieńskiej 44. Główna brama wejściowa znajduje się w okolicach skrzyżowania ul. Gnieźnieńskiej, Kamieniarskiej i Paderewskiego, od strony Centrum Handlowego Forum i sklepu budowlanego Castorama. Przy ul. Gnieźnieńskiej jest również druga brama – znajduje się ona za salonem samochodowym Renault. Dwie bramy znajdują się również od strony ulicy Kamieniarskiej. Jedna mniej więcej w połowie starej części cmentarza, natomiast druga – za torami Koszalińskiej Kolejki Wąskotorowej przy nowo dołączonej części nekropolii. Wokół cmentarza jest ponadto wiele furtek przez które można dostać się na cmentarz.

Cmentarz w Koszalinie
Główne wejście na cmentarz w Koszalinie od strony ulicy Gnieźnieńskiej
Cmentarz Komunalny w Koszalinie - główne wejście
Kaplica, komunalny zakład pogrzebowy oraz główna brama wjazdowa na cmentarz w Koszalinie

Parking przy cmentarzu w Koszalinie

Przy cmentarzu w Koszalinie jest dostępnych wiele bezpłatnych miejsc parkingowych. Zwykle bez problemu można znaleźć miejsce parkingowe przy ulicy Gnieźnieńskiej (kierunek wyjazdowy z miasta) lub przy domu pogrzebowym Atena. Wiele miejsc parkingowych znajduje się również wzdłuż ulicy Kamieniarskiej. Przy nowej części cmentarza, za torami kolejki wąskotorowej, znajduje się również dodatkowy parking asfaltowy.

O ile w dni powszechne nie powinno być problemu ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego, inaczej sytuacja wygląda w Dniu Wszystkich Świętych. Wówczas wokół cmentarza robi się bardzo tłoczno. Wzdłuż ulicy Gnieźnieńskiej są wyznaczane dodatkowe miejsca parkingowe. Wielu kierowców decyduje się jednak na zaparkowanie samochodu na parkingu przy centrum handlowym Forum lub przy sklepie Castorama. Wiele samochodów jest również zaparkowanych na małym parkingu przy Kościele Chrystusowym przy ulicy Gnieźnieńskiej oraz wzdłuż ulicy Hallera, przy salonie Renault w Koszalinie.

Parking przy cmentarzu w Koszalinie
Parking naprzeciwko głównej bramy wjazdowej na koszalińską nekropolię

Kontakt z Cmentarzem Komunalnym w Koszalinie

Biuro Administracji Cmentarza Komunalnego w Koszalinie znajduje się przy ulicy Gnieźnieńskiej 44, przy głównym wejściu na cmentarz. Zarządca cmentarza dyżuruje od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Wszelkie informacje związane ze sprawami związanymi z funkcjonowaniem cmentarza można uzyskać, dzwoniąc pod numer telefonu 94 3422420. Dostępny jest również adres mailowy cmentarz@pgkkoszalin.pl.

Zobacz także:  Najpopularniejsze portale internetowe w Koszalinie

Koszaliński cmentarz prowadzi również własną stronę internetową, na której można znaleźć wiele wartościowych informacji. Na stronie cmentarz.koszalin.pl jest dostępny m.in. cennik opłat za korzystanie z Cmentarza Komunalnego w Koszalinie oraz aktualne numery kont do opłat. Na witrynie znajdziesz ponadto dokładną mapę cmentarza oraz regulamin koszalińskiej nekropolii.

Komunalny Zakład Pogrzebowy w Koszalinie
Komunalny Zakład Pogrzebowy w Koszalinie

Historia Cmentarza Komunalnego w Koszalinie

Nowy Cmentarz w Koszalinie istnieje od 1897 roku. Wówczas władze podjęły decyzję o budowie nowego cmentarza w peryferyjnej części Koszalina. Ze względu na lokalizację decyzja ta nie przypadła do gustu mieszkańcom. Budowa była jednak konieczna w związku z wyczerpującą się liczbą miejsc na Starym Cmentarzu zlokalizowanym pomiędzy ul. Młyńską, Tadeusza Kościuszki i Aleją Monte Cassino. Finalnie Stary Cmentarz w Koszalinie został zamknięty w 1926 roku. W latach 60. XX wieku wszystkie mogiły zostały usunięte, a dziś w jego miejscu istnieje Park im. Tadeusza Kościuszki. Warto wspomnieć, że materiał ze zlikwidowanych grobów wykorzystano wtórnie do rozbudowy infrastruktury w mieście.

Nowy Cmentarz w Koszalinie był na bieżąco rozbudowywany od samego momentu powstania. Już na przełomie XIX i XX wieku na terenie cmentarza wybudowano kaplicę, a teren cmentarza systematycznie powiększano. Wraz z biegiem lat teren był odwadniany oraz uzupełniono nasadzenia. Po powiększeniu cmentarza w latach 90. XX wieku, koszaliński cmentarz stał się prawdopodobnie jedynym w Polsce, przez którego teren przejeżdżają pociągi czynnej kolei wąskotorowej. Obecnie powierzchnia Cmentarza Komunalnego w Koszalinie wynosi ok. 36 hektarów, co czyni go jedną z największych nieruchomości w Koszalinie. Na cmentarzu jest pochowanych już ponad 50 tys. osób.

Internetowa wyszukiwarka grobów na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie

W internecie jest dostępne narzędzie znacznie ułatwiające odnalezienie grobów osób pochowanych na cmentarzu w Koszalinie. Wyszukiwarka miejsca pochówku jest dostępna pod adresem cmentarz.koszalin.mpcms.pl. Z wyszukiwarki grobów można również skorzystać, pobierając bezpłatną aplikację na swój telefon. Znajdziesz ją w sklepie Google Play pod adresem play.google.com/store/apps/details?id=pl.koszalin.cmentarz. Aby znaleźć konkretny grób, wystarczy podać nawet niepełne dane poszukiwanych osób. Narzędzie nie tylko wskaże lokalizację grobu, ale i trasę dojścia do niego. W przypadku korzystania z aplikacji na telefon z włączonym GPS, pozycja użytkownika zostanie wskazana na mapie cmentarza. Warto wspomnieć o rozbudowanej bazie danych połączonej z wyszukiwarką grobów – zawiera ona dane wszystkich osób pochowanych na cmentarzu w Koszalinie po 1945 roku.

Zobacz także:  PGK Koszalin, czyli Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie

Znane osoby pochowane na cmentarzu w Koszalinie

Cmentarz Komunalny w Koszalinie jest miejscem pochówku wielu znanych osób. Na koszalińskim cmentarzu spoczywają m.in. aktorzy, sportowcy, muzycy i pisarze. W Koszalinie znajduje się grób Dariusza Siatkowskiego, odtwórcy roli Pawła Zawady w popularnej komedii “Kogel-Mogel” oraz Edwarda Żentary (“Karate po polsku”, “Złoto dezerterów”, serial “Pierwsza miłość”). Spoczywa tu również Tomasz Szeląg – perkusista zespołu Mr. Zoob (“Mój jest ten kawałek podłogi”) oraz Ryszard Kaczmarek – gitarzysta basowy powiązany z zespołami Czerwone Gitary (“Ciągle pada”) oraz Andrzej i Eliza.

Pełną listę nazwisk znanych osób pochowanych na cmentarzu w Koszalinie, można znaleźć pod adresem pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_Komunalny_w_Koszalinie.

Dzień Wszystkich Świętych w Koszalinie

W Dzień Wszystkich Świetych swoich bliskich na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie odwiedzają tysiące osób. W związku z tym w okolicach cmentarza co roku zmieniana jest organizacja ruchu. Najczęściej już 30 października wprowadzane są ograniczenia na ulicy Gnieźnieńskiej, Paderewskiego, Strażackiej oraz Kamieniarskiej. W obrębie koszalińskiego cmentarza wprowadzane jest ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ulice sąsiadujące bezpośrednio z cmentarzem są ponadto częściowo zamykane. Znacznym ułatwieniem dla podróżujących samochodami jest wytyczenie dodatkowych miejsc parkingowych na ulicy Gnieźnieńskiej, na odcinku od ulicy Diamentowej (obok salonu Toyoty) do ulicy Hallera (obok Dino i salonu Renault). Zmiany organizacji ruchu przy cmentarzu w Koszalinie obowiązują najczęściej do 2 listopada. Odwiedzając cmentarzw Święto Zmarłych, warto obserwować tymczasowe znaki oraz stosować się do poleceń wydawanych przez policjantów kierujących ruchem.

W dzień Wszystkich Świętych przy Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie pojawia się mnóstwo stoisk na których można kupić znicze i kwiaty. Ponadto organizowane są tymczasowe przystanki na których zatrzymują się autobusy MZK Koszalin.

Zakłady kamieniarskie i pogrzebowe w Koszalinie

W okolicach Cmentarza Komunalnego jest zlokalizowana większość firm z branży kamieniarskiej oraz pogrzebowej. Przy ulicy Gnieźnieńskiej znajduje się m.in. największy zakład pogrzebowy w Koszalinie wraz z krematorium. Ulica Kamieniarska, jak sama nazwa wskazuje, jest zagłębiem firm z branży kamieniarskiej. To tutaj jest produkowana większość pomników i płyt nagrobnych, które trafiają na koszaliński cmentarz.

Zobacz także:  PZW Koszalin, czyli Polski Związek Wędkarski w Koszalinie

Nekrologi w Koszalinie

Nekrolog to informacja o śmierci danej osoby, która jest podawana do publicznej wiadomości. Jej celem jest poinformowania jak najszerszego grona osób w ten sposób, aby jak najwięcej z nich mogło uczestniczyć w pożegnaniu zmarłego. Nekrologi w Koszalinie są publikowane na łamach lokalnych gazet, a także stronach internetowych zakładów podgrzebowych w Koszalinie.

Jeśli szukasz szczegółowych informacji na temat Cmentarza Komunalnego w Koszalinie, znajdziesz je na oficjalnej stronie pod adresem cmentarz.koszalin.pl.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl