Koszalińska Kolej Wąskotorowa, czyli wąskotorówka w Koszalinie

Kolej wąskotorowa w Koszalinie

Koszalińska Kolej Wąskotorowa jest z jedną z najpopularniejszych nie tylko w regionie, ale i na terenie całego kraju. Kolejka kursująca pomiędzy Koszalinem a Rosnowem jest dużą atrakcją turystyczną zarówno dla mieszkańców miasta, jak i turystów odwiedzających nasz region w sezonie wakacyjnym. Przejażdżka nietypową kolejką to gwarancja niezapomnianych wspomnień oraz możliwość zwiedzenia okolic Koszalina z innej niż zwykle perspektywy. Jaką historię ma Kolej Wąskotorowa w Koszalinie? Jaką trasą jeździ kolejka oraz jak wygląda rozkład jazdy KKW?

Historia Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Historia koszalińskiej wąskotorówki sięga XIX wieku. To wówczas, w 1897 roku, podjęto decyzję o jej budowie. Kolej wąskotorowa w Koszalinie miała rozwiązać problemy lokalnego transportu i wspomóc rozwój przedsiębiorstw działających w regionie. Pierwsze przejazdy kolejki odbyły się już rok później na 32-kilometrowym odcinku łączącym Koszalin z miejscowościami Manowo oraz Nacław. W kolejnych latach oddano do użytku kolejne odcinki torów: Manowo – Bobolice oraz Bobolice – Białogard. Wówczas sieć trakcyjna miała już długość niemal 100 kilometrów. Użytkowano również odcinki torów należące do innych przewoźników.

Po 1933 roku sytuacja Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej znacznie się skomplikowała. Najpierw kolei została włączona pod nadzór nazistowskich rządów Niemiec i była wykorzystywana do celów wojennych. Z kolei w 1945 roku sieć trakcyjna została rozebrana przez Rosjan i wywieziona do ZSRR. Rok później podjęto decyzję o jej odbudowie, która była powiązana z budową lotniska wojskowego w Zegrzu Pomorskim. W kolejnych latach koszalińska Kolej Wąskotorowa przeżywała swoje lata świetności. Tak było, aż do lat 90.-tych. Pogarszający się stan szyn oraz wykolejenie się pociągu było przyczyną wyłączania kolejnych odcinków z ruchu. Na początku XXI wieku kolejka przestała funkcjonować ze względu na całkowitą dewastację, a jej odbudowa do stanu obecnego rozpoczęła się w 2005 roku.

Kolej wąskotorowa w Koszalinie
Kolejka wąskotorowa w Koszalinie dysponuje kilkoma lokomotywami

Trasa wąskotorówki w Koszalinie

Obecnie Koszalińska Kolej Wąskotorowa działa jako atrakcja turystyczna. Z możliwości przejażdżki wąskotorówką korzystają zarówno mieszkańcy miasta, jak i turyści przebywający w sezonie w miejscowościach turystycznych zlokalizowanych w pobliżu Koszalina. Stacja główna wąskotorówki znajduje się w Koszalinie przy ulicy Kolejowej. To stamtąd odjeżdżają pociągi z Koszalina do Rosnowa. Trasa przejazdu wiedzie przez Kretomino, Bonin i Manowo. Łączna długość trasy przejazdu ma 32 kilometry, a przejazd zajmuje zgodnie z rozkładem 60 minut.

Zobacz także:  Park Książąt Pomorskich w Koszalinie - zielone serce miasta

Ile kosztuje bilet na przejazd kolejką wąskotorową z Koszalina do Rosnowa?

Standardowa cena biletu w jedną stronę na przejazd kolejką wąskotorową z Koszalina do Rosnowa wynosi 25 złotych. Za przejazd w obie strony zapłacimy 30 złotych. Nieco mniej zapłacimy, wybierając się na przejażdżkę do którejś z wcześniejszych stacji. W wielu przypadkach można liczyć na zniżki. W ten sposób np. przejazd dla dzieci do lat 4 jest darmowy, a osoby niepełnosprawne otrzymają zniżkę 78%. Szczegółowy cennik oraz pełną listę zniżek można znaleźć na oficjalnej stronie Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej pod adresem waskotorowka.koszalin.pl. Pod tym samym adresem można zakupić bilet na przejazd.

Rozkład jazdy Koszalińskiej Kolejki Wąskotorowej

Najwięcej kursów Koszalińskiej Kolejki Wąskotorowej odbywa się w okresie wakacyjnych. W lipcu i sierpniu kolejka kursuje codziennie od czwartku do niedzieli. Z kolei w czerwcu i we wrześniu kolejka kursuje tylko w weekendy. Kursy odbywają się ponadto okazyjnie w ciągu roku m.in. w długi weekend majowy i 31 grudnia. Bilety warto zarezerwować wcześniej, gdyż ich liczba jest ograniczona. Szczegółowy rozkład jazdy kolejki można znaleźć pod adresem waskotorowka.koszalin.pl.

Przy okazji warto wspomnieć, że KKW corocznie otwiera swoje podwoje w Noc Muzeów. To wówczas można zasiąść w kabieni lokomotywy spalinowej, zobaczyć jak pracuje, a także w jaki sposób jest rozpalana. W tym dniu organizowany jest również tradycyjny nocny pociąg do Rosnowa. To nie lada gratka, nie tylko dla miłośników kolei.

Jak podoba Ci się ten artykuł?

Kliknij, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jeszcze nikt nie oceniał tego artykułu.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najwięcej głosów
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Warto również przeczytać

error: Materiały chronione prawem autorskim! KoszalinCity.pl